Powstała maszyna do przytulania, która ma zastąpić dotyk drugiego człowieka

Kobieta leżąca w różowo-brązowej maszynie, służącej do przytulania

Pochodząca z Wielkiej Brytanii artystka Lucy McRae, przedstawia swoje podejście do współczesnej idei czułości i dotyku. Jej maszyna do przytulania ma zapewnić użytkownikowi substytut uścisku drugiego człowieka, a dodatkowo zwrócić uwagę na problemy dotykające relacje międzyludzkie, w dobie rozwoju technologicznego.

Lucy McRae w swojej twórczości już wielokrotnie podnosiła temat kryzysu dotyku (ang. touch crisis). Według artystki, rozwój technologii prowadzi do rozerwania więzi międzyludzkich. Samotność i problemy związane z wyrażaniem emocji, już teraz dotykają wielu młodych ludzi. McRae twierdzi, że ten kryzys z czasem będzie się pogłębiał.

Maszyna nosi nazwę Compression Carpet i została zaprezentowana na targach sztuki Festival of the impossible, w San Francisco. Do jej użycia, wymagane są dwie osoby. Jedna wchodzi do środka urządzenia, druga, przy użyciu dźwigni, kontroluje siłę nacisku poduszek na osobę wewnątrz. Jasnobrązowy kolor maszyny ma dodatkowo imitować barwę ludzkiej skóry.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Compression Carpet to ostrzeżenie, przed możliwym nadejściem kryzysu, który zmieni sposób rozumienia czułości i dotyku. Mamy nadzieję, że tego typu maszyny, pozostaną jednak w granicach targów sztuki i koncepcji sci-fi.

Tekst: Wiktor Knowski

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News