Powstał „Nielegalny Bank Krwi” dla homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn w Londynie

Dwóch całujących się mężczyzn

Prawo w Wielkiej Brytanii wciąż ogranicza możliwości osób nieheteronormatywnych, do oddawania krwi. Ruszyła akcja mająca na celu zwrócenie uwagi na niesprawiedliwość, z jaką prawo na Wyspach traktuje homoseksualnych i biseksualnych mężczyzn i jakie może to nieść ze sobą konsekwencje.

W trakcie ostatnich 10 lat, aż o 40% obniżyła się liczba darczyńców krwi w Wielkiej Brytanii. Dodatkowo, w styczniu NHS wzywało mężczyzn do oddawania krwi, ze względu na zeszłoroczne statystyki, wskazujące, że dwa razy więcej kobiet oddało krew w 2018 roku. Mimo to, brytyjskie prawo wciąż zabrania oddawania krwi mężczyznom, którzy w trakcie ostatnich trzech miesięcy mieli kontakt seksualny z osobą tej samej płci.

Materiał reklamowy akcji Illegal Blood Bank. Przedstawia medyczny worek krwi z logo kampanii

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Z tego powodu ruszyła akcja Nielegalny Bank Krwi (ang. The Illegal Blood Bank). Jest ona częścią kampanii Krew Bez Uprzedzeń (ang. Blood Without Bias), prowadzonej przez organizację Freedom To Donate, we współpracy z UNILAD.

Bank będzie pobierał krew od dawców, która następnie będzie dokładnie badana przez specjalistów. Ma to na celu zobrazowanie, ile krwi jest marnowane, przez obecne, niesprawiedliwe prawo. Organizatorzy chcą, by stosowano indywidualne podejście do każdego dawcy, zamiast obecnego, generalizującego całość społeczności biseksualnej i homoseksualnej w Wielkiej Brytanii.

Tekst: Wiktor Knowski

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News