Powstał balet z muzyką Björk w roli głównej

Kobieta w ekscentrycznym przebraniu z białą woalką na głowie z mikrofonem w ręce.

W nowym baletowym projekcie, choreograf Arthur Pita miesza osiem utworów islandzkiej wokalistki w kakofonię splendoru, szaleństwa i baśni.

Na początku maja w Kalifornii odbył się Unbound Festival, podczas którego miało miejsce 12 premier baletowych. Wsród nich na uwagę zasługuje spektakl z muzyką Björk, będący hołdem portugalskiego choreografa Arthura Pity dla islandzkiej artystki. W półgodzinnym Björk Ballet biorą udział tancerze, wykonujący układy do kompozycji z dyskografii piosenkarki: m.in. do uwertury z filmu Tańcząc w ciemnościach, czy klasyków takich jak All is Full of Love, Hyperballad, The Anchor Song i nowszego utworu The Gate.

Zobacz również: Przeglądamy najpiękniejsze dzieła makijażystki Björk

Po raz pierwszy Björk pozwoliła, aby jej muzyka została wykorzystana do inicjatywy tego typu. Jak wspomina twórca przedsięwzięcia, Arthur Pita, koncepcją projektu baletu była Planeta Björk, na której tancerze są jak bogowie. W surrealistycznycm świecie marzeń sennych celebrują oni życie, śmierć, seks, romanse, miłości, złamane serca, czyli wszystko, co piosenkarka zawiera w swojej twórczości. Choreograf umiejętnie połączył w ruchu słodycz i wyrafinowanie, co miało nawiązywać do dokonań ekscentrycznej Björk.

Tekst: Maja Lipiec

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News