Powrót Harper Lee

Powieść „Zabić drozda” była do tej pory jedyną, jaką wydała Harper Lee, ale jak się okazuje nie jedyną, jaką napisała. Wydana w 1960 roku książka szybko stała się bestsellerem, a autorka w rok po jej wydaniu otrzymała Nagrodę Pulitzera. Po 55 latach milczenia autorka „Zabić drozda” powraca z powieścią „Go Set A Watchman”.

http://en.wikipedia.org/wiki/Harper_Lee
http://en.wikipedia.org/wiki/Harper_Lee

 

Wielu z Was na pewno zna tę książkę, być może chętnie do niej wracacie. „Zabić drozda” to piękna opowieść o problemie segregacji rasowej, dyskryminacji, tolerancji, ale także o niesamowicie głębokiej i mądrej relacji samotnego ojca z dziećmi. Wszystko to zostało przedstawione z perspektywy dziecka imieniem Jean Louise (dziewczynka przez wszystkich nazywana jest „Smykiem” lub, w bardziej dosłownym tłumaczeniu – „Skautem”). W książce został doskonale odtworzony klimaty sennego amerykańskiego Południa lat 30.. Mamy tu lokalnego wariata, o którym krążą przerażające legendy, perfekcyjne panie domu spędzające wolny czas na herbatce i plotkach. Z drugiej zaś strony wyróżniającą się na tle lokalnej społeczności silną, niezależną Maudie Atkinson, staruszkę- postrach okolicy i dylematy „Smyka”. Dziewczynka nie chce zachowywać się, jak przystało na panienkę z dobrego domu z lat 30., bluzga, potrafi przywalić niejednemu chłopakowi i chodzi w ogrodniczkach (sukienek się wręcz brzydzi).

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Na podstawie kultowej powieści powstał film z Gregorym Peckiem w roli Atticusa, ojca Smyka i Jema, archetypowego, idealnego wręcz ojca i prawomyślnego adwokata.

Harper Lee przez wiele lat przyjaźniła się z Trumanem Capote i przez jakiś czas podejrzewano nawet, że to on napisał powieść – tak twierdził jego biologiczny ojciec, jednak siostra Harper Lee zaprzeczyła tym rewelacjom. Warto dodać, że Capote był prawdopodobnie pierwowzorem postaci Dilla, przyjaciela Smyka. Główną inspiracją dla pisarki było dzieciństwo spędzone na Południu Stanów.

Co ciekawe, „Go Set A Watchman”, choć jest kontynuacją „To kill a mockingbird”, powstała ładnych parę lat wcześniej. Opowiada o losach dorosłej kobiety nazywanej Scout i pojawiają się w niej niektóre postaci, które znamy z „Zabić drozda”. Akcja toczy się dwadzieścia lat po wydarzeniach opisanych w bestsellerze Harper Lee, a bohaterka powraca z Nowego Jorku do Maycomb i odwiedza swojego ojca Atticusa. Powieść „Go Set A Watchman” nie została dotąd wydana, bo młoda autorka posłuchała sugestii wydawcy, który wyobrażał ją sobie nieco inaczej i wciąż żądał poprawek. Spróbowała więc jeszcze raz, napisała „Zabić drozda”, a o wcześniejszej historii zapomniała. Harper Lee nie miała pojęcia, że gdzieś istnieje jeszcze egzemplarz „Go Set A Watchman”- po ponad pięćdziesięciu latach powieść przypadkowo odkopała jej prawniczka.

Powieść ukaże się już w tym roku, dokładnie czternastego lipca.

  http://www.thedailybeast.com/cheats/2015/02/03/2nd-harper-lee-novel-to-be-published.html

 http://www.thedailybeast.com/cheats/2015/02/03/2nd-harper-lee-novel-to-be-published.html

 

tekst | Joanna Jaszczuk

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News