Categories: artludziemiasto

Potrety transseksualnych kobiet autorstwa Andy’ego Warhola po raz pierwszy ujrzą światło dzienne

Seria obrazów pokaże nam nowojorskie podziemie sceny queer z lat 70.

Wystawa, którą będzie można oglądać w londyńskim Tate Modern będzie składała się z 25 prac przedstawiających czarnoskóre i latynoskie drag queens i transseksualne kobiety. Będzie to pierwsza wystawa prac Warhola w tym miejscu od prawie 20 lat.

Lucianon Anselmino zamówił portrety w 1974 roku po śmierci aktora trans, Canndy Darlinga, który kilka lat wcześniej zagrał w filmie Warhola zatytułowanym Flesh. Warhol i jego przyjaciel Bob Colacello zwerbowali gromadzącą się wówczas w nowojorskim Gilded Grape społeczność queer, w wyniku czego powstało prawdopodobnie 250 lub więcej kolorowych portretów celebrujących scenę drag queen z lat 70.

Jedną z bohaterek portretów z serii Ladies and Gentleman jest Marsha P. Johnson, która odegrała kluczową rolę w powstaniu w 1969 roku w Stonewall. Protest przeciwko homofobicznym nalotom policyjnym przyczynił się do powstania nowoczesnego ruchu na rzecz praw społeczności LGBTQ+.

To jedna z największych serii prac Warhola, a jednocześnie jest najmniej znana – powiedział współkurator wystawy, Fiontán Moran.

Dyrektor Tate dodał, że chodziły słuchy, że obrazy gdzieś wciąż istnieją i owszem, udało się odnaleźć ich właścicieli. Jak wspomina, przeważnie znajdowały się one w magazynach. Wystawa prac Warhola zostanie otwarta 12 marca i będzie można ją oglądać do 6 września 2020 roku.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

17 godzin ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

2 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago