Strona główna art Potrety transseksualnych kobiet autorstwa Andy’ego Warhola po raz pierwszy ujrzą światło dzienne

Potrety transseksualnych kobiet autorstwa Andy’ego Warhola po raz pierwszy ujrzą światło dzienne

Seria portretów autorstwa Andy'ego warhola

Seria obrazów pokaże nam nowojorskie podziemie sceny queer z lat 70.

Wystawa, którą będzie można oglądać w londyńskim Tate Modern będzie składała się z 25 prac przedstawiających czarnoskóre i latynoskie drag queens i transseksualne kobiety. Będzie to pierwsza wystawa prac Warhola w tym miejscu od prawie 20 lat.

Lucianon Anselmino zamówił portrety w 1974 roku po śmierci aktora trans, Canndy Darlinga, który kilka lat wcześniej zagrał w filmie Warhola zatytułowanym Flesh. Warhol i jego przyjaciel Bob Colacello zwerbowali gromadzącą się wówczas w nowojorskim Gilded Grape społeczność queer, w wyniku czego powstało prawdopodobnie 250 lub więcej kolorowych portretów celebrujących scenę drag queen z lat 70.

https://www.youtube.com/watch?v=AegiDzz8zz8

Jedną z bohaterek portretów z serii Ladies and Gentleman jest Marsha P. Johnson, która odegrała kluczową rolę w powstaniu w 1969 roku w Stonewall. Protest przeciwko homofobicznym nalotom policyjnym przyczynił się do powstania nowoczesnego ruchu na rzecz praw społeczności LGBTQ+.

To jedna z największych serii prac Warhola, a jednocześnie jest najmniej znana – powiedział współkurator wystawy, Fiontán Moran.

Dyrektor Tate dodał, że chodziły słuchy, że obrazy gdzieś wciąż istnieją i owszem, udało się odnaleźć ich właścicieli. Jak wspomina, przeważnie znajdowały się one w magazynach. Wystawa prac Warhola zostanie otwarta 12 marca i będzie można ją oglądać do 6 września 2020 roku.

Komentarze
Rate this post