Potrety transseksualnych kobiet autorstwa Andy’ego Warhola po raz pierwszy ujrzą światło dzienne

Seria portretów autorstwa Andy'ego warhola

Seria obrazów pokaże nam nowojorskie podziemie sceny queer z lat 70.

Wystawa, którą będzie można oglądać w londyńskim Tate Modern będzie składała się z 25 prac przedstawiających czarnoskóre i latynoskie drag queens i transseksualne kobiety. Będzie to pierwsza wystawa prac Warhola w tym miejscu od prawie 20 lat.

Lucianon Anselmino zamówił portrety w 1974 roku po śmierci aktora trans, Canndy Darlinga, który kilka lat wcześniej zagrał w filmie Warhola zatytułowanym Flesh. Warhol i jego przyjaciel Bob Colacello zwerbowali gromadzącą się wówczas w nowojorskim Gilded Grape społeczność queer, w wyniku czego powstało prawdopodobnie 250 lub więcej kolorowych portretów celebrujących scenę drag queen z lat 70.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Jedną z bohaterek portretów z serii Ladies and Gentleman jest Marsha P. Johnson, która odegrała kluczową rolę w powstaniu w 1969 roku w Stonewall. Protest przeciwko homofobicznym nalotom policyjnym przyczynił się do powstania nowoczesnego ruchu na rzecz praw społeczności LGBTQ+.

To jedna z największych serii prac Warhola, a jednocześnie jest najmniej znana – powiedział współkurator wystawy, Fiontán Moran.

Dyrektor Tate dodał, że chodziły słuchy, że obrazy gdzieś wciąż istnieją i owszem, udało się odnaleźć ich właścicieli. Jak wspomina, przeważnie znajdowały się one w magazynach. Wystawa prac Warhola zostanie otwarta 12 marca i będzie można ją oglądać do 6 września 2020 roku.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News