Pościel – dla wygodnego i zdrowego snu

posciel

Pościel to niezwykle ważny element w wyposażeniu każdego gospodarstwa domowego. Od rodzaju stosowanej pościeli zależeć będzie jakość naszego snu, uczucie komfortu po przebudzeniu oraz bezpieczeństwo naszego organizmu w czasie nocy. Chodzi przede wszystkim o stabilizację termiczną oraz wystarczającą przewiewność, która uchroni nas zarówno przed przegrzaniem, jak i wyziębieniem organizmu. Jeśli przygotowujesz się do zakupu pościeli, warto dołożyć starań i wybrać taki model, który zagwarantuje nam wygodny sen. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia w ten temat, w którym podpowiemy jakie rodzaje materiałów i rozmiary pościeli znajdziesz w sklepach.

Pościel – po jaki materiał sięgnąć i dlaczego po naturalny?

Wygodny, komfortowy i regenerujący sen to coś, o czym wielu z nas marzy każdego wieczora. Na szczęście, spełnienie tego marzenia jest w zasięgu naszej ręki. W tym celu należy między innymi zwrócić uwagę na rodzaj materiałów, z których wykonana została stosowana przez nas pościel. Wbrew pozorom, rodzaj materiału ma kluczowe znaczenie dla naszej „higieny snu”. I nie chodzi bynajmniej o takie parametry stosowanych materiałów jak miękkość, puszystość lub chropowatość.

Zacznijmy jednak od tego, że poszczególne materiały można podzielić na dwie główne kategorie – naturalnych i syntetycznych. Do tej pierwszej zaliczamy przede wszystkim pościele wykonane z bawełny, lnu, jedwabiu i wełny. Oczywiście, bawełna należy do najchętniej stosowanych.


W czym tkwi wyjątkowość materiałów naturalnych? Tworzone za ich pomocą pościele są „oddychające” – czyli dobrze radzą sobie z odprowadzaniem nadmiaru ciepła wytwarzanego przez nasz organizm, a także wilgoci produkowanej na powierzchni skóry. Dzięki temu pościel chroni nie tylko nasz komfort snu, ale również – zapewnia nam zdrowy i bezpieczny odpoczynek. Im mniejszy poziom wilgoci, tym mniej niepożądanych drobnoustrojów będzie spało razem z nami.

Wśród najpopularniejszych rodzajów materiałów naturalnych znajdują się: flanela, kora, satyna, adamaszek, perkal, jersey i batyst. Materiały te różnią się także parametrami estetycznymi – niektóre mają błyszczącą powierzchnię, inne z kolei matową. Niemal wszystkie pościele występują w bardzo szerokiej palecie barw i wzorów graficznych – znajdziemy zarówno monochromatyczne zestawy (np. pościel czarna i białe poduszki), jak i stylizacje awangardowe, dedykowane do sypialni nastolatka.

Pościele wykonane z materiałów syntetycznych również są przydatne, jednak w ich przypadku warto sięgać po te wykonane chociaż częściowo z materiałów naturalnych.

Najczęściej stosowane rozmiary pościeli

Przystępując do zakupu pościeli, warto też mieć na uwadze rozmiar, który będziemy potrzebować. W zależności, czy dobieramy pościel dla osoby dorosłej lub dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry jak długość i szerokość. Najchętniej kupowany jest komplet pościeli 160×200 cm, na który składa się poszwa na kołdrę o takich rozmiarach, oraz dwie poduszki.

W przypadku pościeli dla dzieci i nastolatków, warto wybrać rozmiar nieco większy, z którego dziecko nie wyrośnie od razu. Znajdziemy zarówno rozmiary dedykowane dla małych szkrabów – np. 90×120 cm, jak również większe – o długości 140 i 160 cm.

Rozmiary poszewek na poduszki to również ważna sprawa. Niektórzy wolą spać na dużych, puchatych poduszkach, w których mogą dosłownie „zanurzyć twarz”. Inni z kolei wolą malutkie jaśki, dedykowane nie tylko pod głowę, ale również do przytulania. Standardowy rozmiar poszewek na poduszki wynosi 70×80 cm,  w przypadku jaśków – 50×60 cm, lub 40×40 cm.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News