Polka stworzyła biżuterię, dzięki której oszukacie system rozpoznawania twarzy

To, co do tej pory określaliśmy mianem dystopijnej przyszłości, powoli wkrada się w ramy rzeczywistości.

Kolejne wiadomości, artykuły naukowe przypominają nam o tym, jak mało mamy kontroli nad własną prywatnością. Dobrze wiemy, że serwisy społecznościowe przechowują nieprzyjemnie dużą liczbę danych o nas samych – od używanych najczęściej aplikacji, po miejsca, które chętnie odwiedzamy.

Niektórzy twierdzą, że rzeczywistość, w której na porządku dziennym są przykładowo oprogramowania do rozpoznawania twarzy, jest nieunikniona, a dla wygody gotowi są zrezygnować z poczucia bezpieczeństwa, czy kontroli. Drudzy z kolei walczą, a przynajmniej starają się zwiększać świadomość na temat tego, jaki ślad zostawiamy w internecie.

Jedną z takich osób jest projektantka Ewa Nowak, która postanowiła wykorzystać swoją biżuterię jako środek do poruszenia kwestii algorytmów wykorzystujących rozpoznawanie twarzy. Co prawda system ten może się okazać pomocny przy przykładowo oznaczaniu znajomych na zdjęciach, jednak mimo tego, stanowi ogromne zagrożenie dla prywatności każdego użytkownika, jeśli zostanie wykorzystane ze złą intencją.

INCOGNITO to minimalistyczna mosiężna maska, która zakrywa twarz danej osoby na tyle, by uniemożliwić jej rozpoznanie przez system. Projekt został poprzedzony długimi badaniami nad tym, jaki maska powinnam mieć kształt, rozmiar, a także umiejscowienie elementów, by spełniać swoje zadanie.

Maska posiada 3 główne kształty: zakrzywiony prostokąt między brwiami na czole, parę kółek pod oczami i drugą, na policzkach. Wszystkie elementy zostały połączone grubym drutem, który w efekcie przypomina parę okularów.

Drugą częścią projektu INCOGNITO jest może mniej minimalistyczny lustrzany kask, który jest znacznie bardziej konceptualny i obejmuje całą twarz.

Jak Wam się podoba ten projekt?

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Nostalgiczna kolaboracja Palace Skateboards x Calvin Klein

W świecie, w którym amerykański minimalizm zderza się z nowoczesną kulturą skate, współpraca Calvina Kleina…

1 dzień ago

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne,…

3 dni ago

Egonlab – stylowe pokolenie dziadków i babć

Prawdziwa i zupełnie niespodziewana IT couple w wykonaniu osiemdziesięciolatków. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Otóż od 2018,…

3 dni ago

Wiosną świat wygląda lepiej – w obiektywie smartfona

Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia – ludzie wyglądają jakoś lepiej, a przyroda wręcz…

3 dni ago

Chodź ze mną do przymierzalni – czyli kim jest brafitterka?

Brafitterka to osoba, która profesjonalnie zajmuje się doborem odpowiedniego do potrzeb biustonosza. To wykwalifikowana w…

5 dni ago

Nietypowy prezent na Dzień Ojca – jaki wybrać?

Jednym z najważniejszych dni w roku jest Dzień Ojca. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są…

5 dni ago