Połączone brzmienia dwóch generacji. XXANAXX i Marek Biliński we wspólnym utworze „Duch”

Dwóch meżczyzn i dziewczyna stojący w neonowym, różowo-fioletowym świetle

Chociaż rok 2019 dopiero się rozpoczął, z pełną świadomością powiemy, że to najbardziej elektryzujący duet roku. Prekursor muzyki elektronicznej oraz XXANAXX wzięli udział we wspólnym projekcie muzycznym.

Połączenie brzmienia dwóch generacji, mix przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, nowoczesność, energia i niewiarygodne brzmienie. Efektem kilkumiesięcznej współpracy XXANAXXu z Markiem Bilińskim jest utwór Duch. Inicjatorem tej elektryzującej kolaboracji na polskiej scenie muzycznej jest marka motoryzacyjna Jaguar.

Współpraca XXANAXX / MAREK BILIŃSKI na nowo definiuje polską scenę muzyki elektronicznej. Z jednej strony oddaje ducha i klimat czasów, kiedy muzyka elektroniczna przeżywała czasy rozkwitu i stawała się fundamentem jednej z najważniejszych dziś odnóg muzyki popularnej. Z drugiej zaś to przeniesienie w zupełnie inny, wręcz futurystyczny wymiar, gdzie technologia i energia zawarte w muzyce tworzą całkowicie nowe, niewiarygodne brzmienie.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Połączyliśmy bliskie nam dźwięki, by stworzyć zupełnie coś nowego. „Duch” to zderzenie muzyki elektronicznej trzech dekad, nowatorska rzecz! – przyznaje Marek Bilińśki.

Czytaj również: XXANAXX – Zamknęliśmy pewien rozdział, by rozpocząć nowy [WYWIAD]

Oprócz wspólnej pracy w studiu nagraniowym artyści spotkali się także na planie teledysku. Twórcy klipu wciągają widza w niezwykłą grę perspektyw czasowych, gdzie przeszłość przenika się z teraźniejszością, a teraźniejszość z przyszłością – wszystko po to, aby za chwilę odkryć, że żadna z tych płaszczyzn nie może istnieć bez pozostałych, że zawsze nad teraźniejszością i przyszłością będzie unosić się duch przeszłości.

Scenariusz zbudowany jest z trzech części. W pierwszej – miejskiej rozpoczyna się cała historia. Widz poznaje bohaterów, Klaudię i Michała, którzy wyruszają z miasta w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące ich pytanie. Przemierzają długą drogę do natury, wręcz do jej źródeł. Ich podróż, w warstwie wizualnej, przeplatana jest obrazami z pamięci – to część druga, retrospekcje – które uzupełniają całą historię, przede wszystkim zaś coraz bardziej wyjaśniają motywy działania bohaterów. Ostatnią część stanowi zakończenie filmu, cel podróży, gdzie u źródeł natury, w futurystycznym domu w Dolinie Mgieł, usytuowanym w lesie, czeka na nich MAREK BILIŃSKI, jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów muzyki elektronicznej, mistrz gatunku – człowiek, który dał początek wszystkiemu.

W rolach głównych wystąpili: elektroniczny duet XXANAXX / MAREK BILIŃSKI oraz całkowicie elektryczny Jaguar I-PACE. Słowa piosenki napisała Klaudia Szafrańska, wokalistka XXANAXX. Reżyserię teledysku powierzono Marcinowi Filipkowi, jednemu z najbardziej utytułowanych twórców w polskiej branży reklamowej. Za zdjęcia odpowiada Wojciech Zieliński, a za produkcję klipu – Film Fiction. Autorem koncepcji kreatywnej jest agencja Cut The Mustard.

XXANAXX / MAREK BILIŃSKI to lokalna odsłona serii wydarzeń i działań marki prowadzonych w całej Europie pod nazwą THE PACE: Season 1. Dla Jaguara łączenie świata muzyki z nowoczesną technologią stanowi najnowszy przykład wzmacniania więzi pomiędzy kierowcą i jego samochodem, czego doskonałym przykładem była zeszłoroczna kolaboracja z Dua Lipą w obszarze zupełnie nowatorskiego podejścia do tworzenia muzyki.

Wykorzystując czujniki samochodu Jaguar, Dua Lipa opracowała ekskluzywny remiks swojego utworu Want To i umożliwiła fanom na całym świecie tworzenie własnych remiksów z użyciem danych wygenerowanych na podstawie stylu jazdy samochodem z rodziny PACE, słuchanej muzyki, czy wystukiwania rytmu na urządzeniu przenośnym.

https://www.youtube.com/watch?v=iflSTk7MibA

Want to stał się najczęściej modyfikowanym utworem w historii już po jego pierwszym wykonaniu na ekskluzywnym koncercie w Sugar City w Amsterdamie, gdzie fani Dua Lipy i gwiazdy muzyki z całej Europy, w tym aktorka Alix Benezech i kierowca F1 Romain Grosjean, jeździli w pełni elektrycznym modelem I-PACE i tworzyli swoje własne aranżacje.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News