Połączone brzmienia dwóch generacji. XXANAXX i Marek Biliński we wspólnym utworze „Duch”

Dwóch meżczyzn i dziewczyna stojący w neonowym, różowo-fioletowym świetle

Chociaż rok 2019 dopiero się rozpoczął, z pełną świadomością powiemy, że to najbardziej elektryzujący duet roku. Prekursor muzyki elektronicznej oraz XXANAXX wzięli udział we wspólnym projekcie muzycznym.

Połączenie brzmienia dwóch generacji, mix przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, nowoczesność, energia i niewiarygodne brzmienie. Efektem kilkumiesięcznej współpracy XXANAXXu z Markiem Bilińskim jest utwór Duch. Inicjatorem tej elektryzującej kolaboracji na polskiej scenie muzycznej jest marka motoryzacyjna Jaguar.

Współpraca XXANAXX / MAREK BILIŃSKI na nowo definiuje polską scenę muzyki elektronicznej. Z jednej strony oddaje ducha i klimat czasów, kiedy muzyka elektroniczna przeżywała czasy rozkwitu i stawała się fundamentem jednej z najważniejszych dziś odnóg muzyki popularnej. Z drugiej zaś to przeniesienie w zupełnie inny, wręcz futurystyczny wymiar, gdzie technologia i energia zawarte w muzyce tworzą całkowicie nowe, niewiarygodne brzmienie.

Połączyliśmy bliskie nam dźwięki, by stworzyć zupełnie coś nowego. „Duch” to zderzenie muzyki elektronicznej trzech dekad, nowatorska rzecz! – przyznaje Marek Bilińśki.

Czytaj również: XXANAXX – Zamknęliśmy pewien rozdział, by rozpocząć nowy [WYWIAD]

Oprócz wspólnej pracy w studiu nagraniowym artyści spotkali się także na planie teledysku. Twórcy klipu wciągają widza w niezwykłą grę perspektyw czasowych, gdzie przeszłość przenika się z teraźniejszością, a teraźniejszość z przyszłością – wszystko po to, aby za chwilę odkryć, że żadna z tych płaszczyzn nie może istnieć bez pozostałych, że zawsze nad teraźniejszością i przyszłością będzie unosić się duch przeszłości.

Scenariusz zbudowany jest z trzech części. W pierwszej – miejskiej rozpoczyna się cała historia. Widz poznaje bohaterów, Klaudię i Michała, którzy wyruszają z miasta w poszukiwaniu odpowiedzi na nurtujące ich pytanie. Przemierzają długą drogę do natury, wręcz do jej źródeł. Ich podróż, w warstwie wizualnej, przeplatana jest obrazami z pamięci – to część druga, retrospekcje – które uzupełniają całą historię, przede wszystkim zaś coraz bardziej wyjaśniają motywy działania bohaterów. Ostatnią część stanowi zakończenie filmu, cel podróży, gdzie u źródeł natury, w futurystycznym domu w Dolinie Mgieł, usytuowanym w lesie, czeka na nich MAREK BILIŃSKI, jeden z najbardziej znanych polskich kompozytorów muzyki elektronicznej, mistrz gatunku – człowiek, który dał początek wszystkiemu.

W rolach głównych wystąpili: elektroniczny duet XXANAXX / MAREK BILIŃSKI oraz całkowicie elektryczny Jaguar I-PACE. Słowa piosenki napisała Klaudia Szafrańska, wokalistka XXANAXX. Reżyserię teledysku powierzono Marcinowi Filipkowi, jednemu z najbardziej utytułowanych twórców w polskiej branży reklamowej. Za zdjęcia odpowiada Wojciech Zieliński, a za produkcję klipu – Film Fiction. Autorem koncepcji kreatywnej jest agencja Cut The Mustard.

XXANAXX / MAREK BILIŃSKI to lokalna odsłona serii wydarzeń i działań marki prowadzonych w całej Europie pod nazwą THE PACE: Season 1. Dla Jaguara łączenie świata muzyki z nowoczesną technologią stanowi najnowszy przykład wzmacniania więzi pomiędzy kierowcą i jego samochodem, czego doskonałym przykładem była zeszłoroczna kolaboracja z Dua Lipą w obszarze zupełnie nowatorskiego podejścia do tworzenia muzyki.

Wykorzystując czujniki samochodu Jaguar, Dua Lipa opracowała ekskluzywny remiks swojego utworu Want To i umożliwiła fanom na całym świecie tworzenie własnych remiksów z użyciem danych wygenerowanych na podstawie stylu jazdy samochodem z rodziny PACE, słuchanej muzyki, czy wystukiwania rytmu na urządzeniu przenośnym.

https://www.youtube.com/watch?v=iflSTk7MibA

Want to stał się najczęściej modyfikowanym utworem w historii już po jego pierwszym wykonaniu na ekskluzywnym koncercie w Sugar City w Amsterdamie, gdzie fani Dua Lipy i gwiazdy muzyki z całej Europy, w tym aktorka Alix Benezech i kierowca F1 Romain Grosjean, jeździli w pełni elektrycznym modelem I-PACE i tworzyli swoje własne aranżacje.

Rate this post