Pola Rise i jej literacki debiut – „Hikikomori”

Pola Rise i jej literacki debiut – „Hikikomori”
źródło zdjęcia: facebook.com

22 marca w księgarniach pojawi się wyjątkowa książka pt. „Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność” najbardziej wizjonerskiej artystki w Polsce, czyli Poli Rise. 12 marca ukaże się płyta, która łączy się z opowiadaniami, ale to nie wszystko! Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszam do lektury poniższego artykułu.

„Hikikomori” – nowy projekt Poli Rise

„Hikikomori” Poli Rise to nowatorski, interdyscyplinarny koncept artystyczny, który obejmuje szereg niezależnych, ale połączonych tematycznie dzieł. W jego skład wchodzą książka „Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność”, album muzyczny „Hikikomori”, cykl teledysków (powstały do utworów „Chyba”, „Bez tchu”, „Bez” i „Po kawałku”), wirtualna galeria w metaverse i materiał dokumentalny. Całość porusza temat radzenia sobie z narastającym problemem odizolowania, fobii społecznej, samotności i świadomej rezygnacji z życia w zbiorowości. Ważną częścią tego projektu są trzy kolory – czarny, zielony, biały – oraz metafora dotycząca włosów.

„Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność” – książka

Pola Rise i jej literacki debiut – „Hikikomori”
„Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność”

„Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność” to dwanaście poruszających opowieści o wirusie hikikomori. Dzięki umieszczonym w książce kodom odsyłającym czytelnika do konkretnej ścieżki dźwiękowej, każde opowiadanie jest dialogiem z utworem na płycie, a w niektórych przypadkach nawet teledyskiem mu towarzyszącym.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Co jest gorsze, samotność wśród ludzi czy w pojedynkę?

Pola Rise i jej literacki debiut – „Hikikomori”
fot. materiały prasowe

Maria chce schować się przed światem. Matyldę wpędza w samotność pijany kierowca. Kacper wycofuje się z życia z powodu przeszłości. Izolują się, uciekając w różne miejsca: do łóżka, do świata wirtualnego, do innego kraju. Przygnieceni presją, oczekiwaniami i ambicjami, popadają w letarg. Ukrywają swoje ułomności i tuszują je wraz z prawdziwymi emocjami. Udają, pozują i uśmiechają się, byle tylko nikt się nie domyślił, że nie dają rady.

Przeczytaj fragment:

Każdy dzień był taki sam. Śniadanie, praca, stres, niezjedzony obiad, kolejny stres, pośpiech, spotkania, zimna kolacja, bo znów się spóźnił. Czuł się jak podczas dnia świstaka. Gdyby choć na krótką chwilę dało się wszystko zamrozić, wziąć głęboki oddech i bez presji, bez pośpiechu zastanowić się nad tym, co dzieje się wokół.

Książka Poli Rise podejmuje jeden z najważniejszych tematów przepełnionej wirtualnym hejtem i presją, popandemicznej współczesności i jest kołem ratunkowym dla ludzi, którzy nie potrafią odnaleźć się w coraz trudniejszej rzeczywistości.

Byłam pewna, że zamykając się w domu zdołam uciec przed presją, oczekiwaniami i moimi własnymi ambicjami. Chciałam odciąć się od problemów i nieudanych planów, ale przede wszystkim od poczucia, że jestem niewystarczająca. Chciałabym opowiedzieć tę historię wszystkim, którzy potrzebują motywacji, zainspirować do walki z podobnymi zaburzeniami.

„Hikikomori” – płyta

Pola Rise i jej literacki debiut – „Hikikomori”
„Hikikomori”

Album „Hikikomori” to reakcja Poli Rise na wszechobecną presję sukcesu i niekończącą się w dzisiejszym świecie rywalizację. Na płytę składa się 12 kompozycji autorstwa Poli oraz Rafała Olewnickiego. Album dostępny w pre-orderze w formie płyty kompaktowej i winylowej.

Za produkcję muzyczną odpowiada ceniony producent muzyczny Marcin Bors. To płyta zaśpiewana w całości w języku polskim. Jest połączeniem nowoczesnych brzmień, mocnej elektroniki oraz pełnych wrażliwości i odwagi tekstów.

Tracklista:

 1. Chyba
 2. Wytrzymam
 3. Bez tchu
 4. Za każdym razem
 5. Bez
 6. Moment
 7. Sama ze sobą
 8. Po kawałku
 9. Uciekaj
 10. Znajomy
 11. Zanim przyjdzie sen
 12. Ostatni (KBC)

Czym jest hikikomori?

Rezygnują z pójścia do pracy czy szkoły, by uniknąć potencjalnych problemów. Udają chorych, bo to łatwiejsze niż zmierzyć się z kolejnym projektem, lub wręcz przeciwnie, rzucają się w wir pracy, byle tylko nie konfrontować się z problemami w domu. Piją, zasłaniają okna, rzucają się w świat wirtualny lub nagrywają pożegnalną wiadomość i zmieniają adres. Wycofują się z życia z bardzo różnych powodów. Łączy ich jedno: niezdolność do poradzenia sobie z wymaganiami jakie stawia świat.

Tak często zaczyna się hikikomori – japoński wirus samotności. Może dopaść każdego. Rozprzestrzenia się we współczesnym świecie jak chwasty. Wyklucza z życia społecznego, czasami na chwilę, kiedy indziej na lata. Niezależnie od ilości pieniędzy na koncie, miejsca zamieszkania czy wieku – każdy jest narażony na samotność.

Hikikomori w języku japońskim tłumaczy się jako „oddzielenie”, wejście do środka. Osoba dotknięta tym zaburzeniem w skrajnym stopniu izoluje się od społeczeństwa i zamyka we własnym świecie.

Przypominamy, kim jest Pola Rise!

Pola Rise to niesamowicie kreatywna wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, pisarka. Zadebiutowała w 2015 roku EPką „The Power of Coincidence”, zacierając granice między electropopem a muzyką alternatywną. Jest porównywana do Björk, Lykke Li czy Banks. Jako jedyna polska artystka została zaproszona do realizacji własnego Deezer Session, obok Selah Sue czy London Grammar. Podczas trasy promującej debiutancką EPkę zagrała ponad 100 koncertów w Polsce i na świecie. W 2018 roku nakładem ukazał się pierwszy album studyjny Poli pt. „Anywhere but Here”, za który została nominowana do Nagrody Fryderyk 2019 w kategorii „Fonograficzny debiut roku”. W grudniu 2021 roku wraz z australijskim artystą Andym Wardem wydała album „To the Bone”, który został nagrodzony trzema złotymi singlami.

„Hikikomori. Historie o uciekaniu w samotność” (Wydawnictwo MUZA S.A.) to jej literacki debiut, a „Hikikomori” (Warner Music Poland) to jej pierwszy album po polsku.

materiały prasowe / Matylda Motyl

Zobacz też: 15 rzeczy, które powinniście wiedzieć o Poli Rise?

15 rzeczy, które powinniście wiedzieć o Poli Rise ?

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News