Jak pokochać sztukę współczesną i nie stracić przyjaciół?

Sztuka współczesna jest dość kontrowersyjna. Kontrowersyjna w większości w tym, że wiele osób nie chce jej zrozumieć i zaledwie garstka osób będzie chciała zrozumieć, co artysta miał na myśli, patrząc się na ekscentryczny portret nagiego mężczyzny. W sumie okaże się, że przy tej garstce osób, będzie stał sam artysta i też będzie się zastanawiał, co miał na myśli.

Ileż to razy, patrząc na obraz, który przedstawia jedynie czerwony kwadrat (Malewicz) czy niebieskie prostokąty, które dzieli jedna biała linia (Newman), myśleliście: jakie to proste, sam to zrobię lepiej i zarobię na tym miliony dolarów. Niestety uwierzcie, to nie jest takie proste, a samo zrozumienie tych dzieł nie należy do łatwych kwestii.

Głównym problemem w sztuce współczesnej jest brak porozumienia pomiędzy artystą a zwiedzającymi. Zazwyczaj muzea dają bardzo mało informacji na temat danego dzieła, jedynie podając podstawowe dane i może jeszcze ogólny opis danej sekcji, w której znajduje się dzieło. Brak informacji powoduje u wiele osób dezorientacje i liczne błędne interpretacje, które skutkują w pewien sposób nienawiścią. Dlatego spróbujemy Was zachęcić, aby kolejne wyjście do Zachęty nie zakończyło się rozczarowaniem.

Chodźcie na wykłady i oprowadzania.

Jednym z kroków zrozumienia ekscentrycznych wystaw jest chodzenie na wykłady i oprowadzania. Wtedy można się wiele dowiedzieć o większości prac i przy okazji można usłyszeć kilka śmiesznych anegdotek!

Czytaj również: Sztuka na żądanie: wyślij wiadomość, odbierz obraz!

Słuchaj muzyki podczas patrzenia na dzieło.

Jeżeli chcecie wdać się w pewien trans, włączcie sobie muzykę elektroniczną, np. Massive Attack czy Jamie XX! Wtedy na pewno dodasz cząstkę siebie do danego dzieła i wytłumisz odgłosy otoczenia, tj.: kaszlnięcia, szuranie czy niechciane rozmowy.

Uczestniczcie w warsztatach lub performancach

Jednym ze sposobów jest tworzenie sztuki współczesnej. Podczas uczestniczenia w tych wydarzeniach, poznacie na pewno nowe osoby i zrozumiecie bardziej świat pretensjonalnej sztuki.

Chodźcie na wernisaże lub na dni otwarte w Akademiach Sztuk Pięknych.

Nie przegapiajcie okazji, gdzie można zagadać kuratorów wystaw czy samych artystów. Często są to ludzie otwarci, którzy chętnie odpowiedzą na kilka Waszych pytań. Tylko nie mówcie, śmiejąc się i to jest sztuka?

Teraz już macie kilka wskazówek na powolne zakochanie się w sztuce współczesnej. Oczywiście kupienie kilku książek nie zaszkodzi czy zabranie swoich przyjaciół, aby było raźniej na wykładach!

Tekst: Olek Lipski

Komentarze
1/5 - (1 vote)
Klarysa Marczak

Recent Posts

Kreatywność – jak ją w sobie obudzić?

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd biorą się dobre pomysły? Jak pisarze, malarze, naukowcy, muzycy tworzą…

2 dni ago

Kasia Babis wyśmiewa chorych psychicznie? Internet zawrzał

Kasia Babis jest osobą znaną przede wszystkim po lewej stronie politycznej barykady. Ale choć na…

3 dni ago

DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR nowy film Jana Holoubka

"Doppelgänger. Sobowtór", to najnowszy film Jana Holoubka. Jeszcze nie możemy się otrząsnąć po niesamowitym serialu…

3 dni ago

Czy Dawid Podsiadło, Michał Szpak i Nergal sprawią, że kościoły opustoszeją?

Dawid Podsiadło wypowiedział się ostatnio na temat planowanego dokonania aktu apostazji, co po raz kolejny…

4 dni ago

Co warto wiedzieć o stołach loftowych?

Loftowe wnętrza to otwarte przestrzenie, stalowe elementy konstrukcyjne, neutralne kolory i minimalizm. Idealnie będą się…

5 dni ago

Kim jest nowy Wiedźmin? 5 najlepszych ról Liama Hemswortha

Wiadomość o zmianie tytułowego Wiedźmina w serialu Netflixa zszokowała miłośników sagi będącej adaptacją bestselerowej serii…

1 tydzień ago