Jak pokochać sztukę współczesną i nie stracić przyjaciół?

Kobieta wskazuje mężczyźnie instalacje artystyczną.

Sztuka współczesna jest dość kontrowersyjna. Kontrowersyjna w większości w tym, że wiele osób nie chce jej zrozumieć i zaledwie garstka osób będzie chciała zrozumieć, co artysta miał na myśli, patrząc się na ekscentryczny portret nagiego mężczyzny. W sumie okaże się, że przy tej garstce osób, będzie stał sam artysta i też będzie się zastanawiał, co miał na myśli.

Ileż to razy, patrząc na obraz, który przedstawia jedynie czerwony kwadrat (Malewicz) czy niebieskie prostokąty, które dzieli jedna biała linia (Newman), myśleliście: jakie to proste, sam to zrobię lepiej i zarobię na tym miliony dolarów. Niestety uwierzcie, to nie jest takie proste, a samo zrozumienie tych dzieł nie należy do łatwych kwestii.

Głównym problemem w sztuce współczesnej jest brak porozumienia pomiędzy artystą a zwiedzającymi. Zazwyczaj muzea dają bardzo mało informacji na temat danego dzieła, jedynie podając podstawowe dane i może jeszcze ogólny opis danej sekcji, w której znajduje się dzieło. Brak informacji powoduje u wiele osób dezorientacje i liczne błędne interpretacje, które skutkują w pewien sposób nienawiścią. Dlatego spróbujemy Was zachęcić, aby kolejne wyjście do Zachęty nie zakończyło się rozczarowaniem.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Chodźcie na wykłady i oprowadzania.

Jednym z kroków zrozumienia ekscentrycznych wystaw jest chodzenie na wykłady i oprowadzania. Wtedy można się wiele dowiedzieć o większości prac i przy okazji można usłyszeć kilka śmiesznych anegdotek!

Czytaj również: Sztuka na żądanie: wyślij wiadomość, odbierz obraz!

Kobieta i mężczyzna patrzą się na ścianę, na której są powieszone obrazy.

Słuchaj muzyki podczas patrzenia na dzieło.

Jeżeli chcecie wdać się w pewien trans, włączcie sobie muzykę elektroniczną, np. Massive Attack czy Jamie XX! Wtedy na pewno dodasz cząstkę siebie do danego dzieła i wytłumisz odgłosy otoczenia, tj.: kaszlnięcia, szuranie czy niechciane rozmowy.

Uczestniczcie w warsztatach lub performancach

Jednym ze sposobów jest tworzenie sztuki współczesnej. Podczas uczestniczenia w tych wydarzeniach, poznacie na pewno nowe osoby i zrozumiecie bardziej świat pretensjonalnej sztuki.

Człowiek leżący na środku muzeum

Chodźcie na wernisaże lub na dni otwarte w Akademiach Sztuk Pięknych.

Nie przegapiajcie okazji, gdzie można zagadać kuratorów wystaw czy samych artystów. Często są to ludzie otwarci, którzy chętnie odpowiedzą na kilka Waszych pytań. Tylko nie mówcie, śmiejąc się i to jest sztuka?

Teraz już macie kilka wskazówek na powolne zakochanie się w sztuce współczesnej. Oczywiście kupienie kilku książek nie zaszkodzi czy zabranie swoich przyjaciół, aby było raźniej na wykładach!

Zdjęcie ludzi patrzących się na zdjęcia w muzeum sztuki współczesnej.

Tekst: Olek Lipski

1/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News