Categories: viral

Pociąg do surfingu

Ciężkie warunki bytowe, brak perspektyw, gniew, którego nie sposób wyrazić. Młodzi mieszkańcy Katlehong w RPA sięgnęli po dramatyczne rozwiązania pozwalające na chwilową ucieczkę od przytłaczającej rzeczywistości. Jak sami mówią, tzw. train surfing, pozwala im na wyrażanie uczuć i samych siebie.

Katlehong jest jednym z większych i biedniejszych miast w kraju. Nastolatki często wychowywane są przez własnych dziadków, z powodu znacznej śmiertelności wywołanej m.in. AIDS.

Swoim nowym hobby train surferzy jeszcze bardziej tę śmiertelność zwiększyli. Południowoafrykański sport, związany ze skakaniem na pociągi, chwytaniem się czego się da i wykonywaniem pomysłowych ewolucji, w każdej chwili może zakończyć się śmiercią. Nieoczywistym niebezpieczeństwem, jednocześnie najgroźniejszym, jest konieczność ciągłego uchylania się przed kablami wysokiego napięcia.

W RPA jednymi z istotniejszych elementów wiążących społeczność i mającymi symboliczny wydźwięk są właśnie pociągi, pociągi do Johannesburga. To z nim dzieci i młodzież wiążą swoje nadzieje na dostatniejsze życie, pracę i karierę. To nim codziennie podróżują, podczas gdy nad ich głowami toczy się zabawa, powiązana z kurczową walką o życie.

Nic dziwnego, że to właśnie Katlehong, z bezrobociem sięgającym 37% stało się kolebką sportu, uznanego niemalże za najniebezpieczniejszy na świecie. Wiek surferów waha się w granicach 15-25 lat. Jak sami mówią jest to ich sposób na ustalenie własnej pozycji, na wykazanie się i wzbudzenie szacunku innych. Chłopcy, gdyż to ich domena, zamiast bić się i wyżywać na innych, wyżywają się na własnym życiu. Powstają całe grupy surferów, z których część odpowiedzialne jest za filmowanie wyczynów reszty.

Mark Casino, gdy tylko dowiedział się o ekstremalnym sporcie, pojechał do RPA i nakręcił pięciominutowy film, „Stuff Riders”, który otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego na World Press Photo Multimedia Contest, poniżej możecie zobaczyć gify właśnie z niego.

http://www.buzzfeed.com/

Nawet ostatniego dnia zdjęć zmarło dwóch zapaleńców, a jeden z bohaterów, Sibusiso Linda, w wyniku wypadku musiał poddać się rozległym amputacjom.

http://www.buzzfeed.com/

Sam reżyser przyznaje, że choć wspinał się na pojazdy za bohaterami, kurczowo trzymał się drążków.

http://www.messynessychic.com/

http://www.messynessychic.com/

Tekst | Dorota Iskrzyńska

Komentarze
Rate this post
kris

Share
Published by
kris
Tags: sportzabawa

Recent Posts

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne,…

3 godziny ago

Egonlab – stylowe pokolenie dziadków i babć

Prawdziwa i zupełnie niespodziewana IT couple w wykonaniu osiemdziesięciolatków. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Otóż od 2018,…

6 godzin ago

Wiosną świat wygląda lepiej – w obiektywie smartfona

Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia – ludzie wyglądają jakoś lepiej, a przyroda wręcz…

10 godzin ago

Chodź ze mną do przymierzalni – czyli kim jest brafitterka?

Brafitterka to osoba, która profesjonalnie zajmuje się doborem odpowiedniego do potrzeb biustonosza. To wykwalifikowana w…

2 dni ago

Nietypowy prezent na Dzień Ojca – jaki wybrać?

Jednym z najważniejszych dni w roku jest Dzień Ojca. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są…

2 dni ago

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

6 dni ago