Po raz pierwszy w historii ponad 100 tysięcy gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem

Duża małpa i mała leżąca na jej klatce piersiowej

Czerwona Lista zagrożonych gatunków stworzona przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody powiększyła się w ostatnich dniach o około 9 tysięcy wpisów.

Lista w sumie obejmuje w tej chwili 105 732 gatunki zwierząt i jest to pierwsza taka sytuacja w historii naszej planety. IUCN od 1964 roku ocenia stan ochrony zwierząt, owadów i roślin na całym świecie.

W ostatnio wydanym oświadczeniu, dyrektor generalna IUCN Grethel Aguilar napisała:

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Aktualizacja Czerwonej Listy wyraźnie pokazuje, do czego jako ludzie doprowadziliśmy w kwestii eksploatowania fauny. Musimy się obudzić się i zrozumieć, że zachowanie różnorodności przyrody leży w naszym interesie i jest absolutnie kluczowe do osiągania celów zrównoważonego rozwoju.

Jednym z gatunków, które odnotowały drastyczny spadek liczebności są ryby słodkowodne. Połowa wszystkich gatunków pochodzących z Japonii jest obecnie zagrożona wyginięciem, podobnie jak jedna trzecia gatunków z Meksyku. Powodem tego są przede wszystkim zanieczyszczenia wynikające z rolnictwa i miast, utrata swobodnie płynących rzecz, czy niezrównoważone rybołówstwo. Utrata tych gatunków może pozbawić miliardy ludzi pożywienia, dochodu i mieć wpływ na całe ekosystemy.

Wylesianie i polowania doprowadziły także do spadku naczelnych populacji występujących w zachodniej części Afryki. Ten region to jeden z najbardziej priorytetowych obszarów, jeśli chodzi o ochronę przyrody na Ziemi.

Zaktualizowaną listę zagrożonych gatunków możecie znaleźć tutaj.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News