Po 35 latach zakazu, w Arabii Saudyjskiej zostanie otwarte kino

Na zdjeciu widac napis AMC przy wejsciu do kina

Wyobrażacie sobie życie bez możliwości pójścia do kina? Mieszkańcy Arabii Saudyjskiej żyli w ten sposób przez ostatnie 35 lat!

Ministerstwo Kultury i Informacji Arabii Saudyjskiej ogłosiło, że amerykańska sieć AMC otrzymała pierwszą w kraju licencję na prowadzenie kina. Pierwsze stałe kino zostanie otwarte 18 kwietnia w stolicy Rijadu. Jak zostało założone, do 2030 roku w Arabii powinno się pojawić około 350 kin.

Skąd ten pomysł? Wszystko dzięki tak zwanej Wizji 2030 Księcia Mohammeda bin Salmana, ambitnego pakietu reform społeczno-ekonomicznych mających na celu zmniejszenie zależności królestwa konserwatystów i przywrócenie królestwu umiarkowanego Islamu. W praktyce oznacza to zwiększenie krajowych wydatków na rozrywkę do 6% na gospodarstwo domowe.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Celem Saudi Vision 2030 jest poprawa jakości życia dla saudyjskich rodzin. Otwarcie kin przyczyni się również do pobudzenia lokalnej gospodarki poprzez zwiększenie wydatków gospodarstw domowych na rozrywkę, jednocześnie wspierając tworzenie miejsc pracy w kraju.

amc1 Po 35 latach zakazu, w Arabii Saudyjskiej zostanie otwarte kino amc2 Po 35 latach zakazu, w Arabii Saudyjskiej zostanie otwarte kino

Tekst: Joanna Kowalska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News