Po 20 latach najbardziej znany film Kubricka wciąż szokuje. Czego nie wiecie o produkcji „Oczy szeroko zamknięte”?

dwoje całujących się ludzi w objęciach

Oczy szeroko zamknięte Stanleya Kubricka to film, który od 20 lat wciąż budzi kontrowersje, a w niektórych środowiskach uchodzi wręcz za temat tabu.

W filmie Kubricka znajdziemy dużo elementów mistycznych, ale także kontrowersji, które z każdym rokiem od premiery stają się barwniejsze. Sam film to historia czarującej żony (Nicole Kidman), która wyznaje swoje najskrytsze pragnienia odnoszącemu sukcesy małżonkowi (Tom Cruise). Do tego dochodzą halucynacje, zazdrość i oczywiście seks. Fabuła dla wielu może być gorsząca, a dla innych fascynująca. Nie bez powodu zresztą jest to jeden z obrazów, najwyżej plasujących się w rankingach filmów erotycznych.

Z okazji 20-lecia Oczu szeroko zamkniętych, Ed Power z The Independent, przygląda się fenomenowi krytyki, która spotyka ten film po dziś dzień. To film o seksie, który nie jest seksowny – pisał po premierze Total Film. Kubrick chciał stworzyć nowatorski obraz pokazujący różne oblicza seksualności, uczuć i monogamii.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Christopher Nolan, współpracownik Kubricka, po latach wyjawił, że przy pierwszej projekcji filmu nie zgadzał się z wizją reżysera. Patrząc na film teraz, ogląda się go zupełnie inaczej. Wtedy byłem młodym chłopakiem, teraz mężczyzną w średnim wieku. Można właściwie powiedzieć, że to film z 2001 roku, a nie 1999 – powiedział Nolan.

dwoje ludzi siedzących na łóżku w niebieskim świetle

Czy Kubrick wyprzedził swoją epokę? Chyba tak, biorąc pod uwagę, to z jakimi reakcjami spotyka się film do dzisiaj. Mimo tego, że Tom Cruise zgodził się na swoją rolę bez sekundy zawahania, a wszyscy przygotowywali się do niego profesjonalnie z Kamasutrą w dłoniach, to jednak scena orgii wciąż budzi skrajne emocje. Oczy Szeroko Zamknięte to film pomiędzy Lśnieniem a Mechaniczną Pomarańczą – albo chcesz go oglądać, albo nie oglądaj go wcale.

Tekst: Aleksandra Siążnik

4,4/5 - (10 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News