Playlista na Pride Month – 13 piosenek

Playlista na Pride Month – 13 piosenek
Kadr z teledysku girl in red – „girls”

Celebrowany w czerwcu Pride Month to symboliczny czas w roku, podczas którego osoby LGBTQIA+ świętują swoje prawo do wolności, miłości, równości i tolerancji. Z tej okazji stworzyliśmy playlistę zawierającą kawałki stworzone przez osoby LGBTQIA+ oraz przez osoby wspierające tę społeczność. Prezentujemy 13 piosenek, które muszą pojawić się na Waszej playliście z okazji Pride Month!

13 utworów na playlistę Pride Month

1. girl in red – „girls”

„girls” to dream popowy kawałek, w którym girl in red jasno wyraża swoją seksualność i konflikty, które rodzą się z miłości do dziewczyn. Piosenka została wydana z okazji Pride Month w 2019 roku.

be urself <3 happy pride month

Źródło cytatu: girl in red via Bandcamp, YouTube

2.      Clairo – „Sofia”

„Sofia” to opowieść o pierwszych kobiecych zauroczeniach Clairo. Były nimi Sofia Coppola, reżyserka „Przekleństw niewinności” i „Somewhere. Między miejscami”, oraz Sofia Vergara, aktorka znana z „Casanova po przejściach” oraz „Maczeta zabija”. W tej piosence artystka opowiada o czasie, w którym odkrywała swoją seksualność (Claire Cottrill jest biseksualna). Clairo celebruje w tym utworze dumę i radość z tego, że może patrzeć na świat w taki sposób, aby odnajdywać piękno w kobietach, wyrazić to i mówić o tym w wywiadach.

„Sofia” opowiada o moich pierwszych zauroczeniach kobietami, które zobaczyłem w mediach. Kobiety takie jak Sofia Coppola, Sofia Vergara itp. To był mój sposób na stworzenie uroczystej piosenki o tym odkryciu, zachowując jednocześnie staromodny tekst, który zwykle można znaleźć w piosenkach, w których wyznajesz swoją miłość. Faktyczne wyjaśnienie piosenki jest dość zwyczajne – po prostu opisuje moment z mojego życia, ale zamiast go ukrywać, jest wyrażony w niemal „wybuchowy” sposób.

„i think we could do it if we tried … know that you and i shouldn’t feel like a crime” – wiedząc, czego chcesz, ale bojąc się po to sięgnąć. ale gdybyś próbowała, mogłabyś to mieć (związek z kobietą). „there’s things that i know could get in the way” – strach przed tym, co myślą inni, zinternalizowane uczucia na temat seksualności itp., ale mogłybyśmy to zrobić, gdybyśmy próbowały!

Źródło cytatu: @clairo via X

3. Chappell Roan – „Good Luck, Babe”

„Good Luck, Babe” to piosenka zapowiadająca drugi rozdział w dyskografii Chappell. Artystka wspomina w niej relację z kobietą, która zakończyła się przez wiarę partnerki Chappell w tzw. obowiązkowy heteroseksualizm.

[piosenka] jest o tym, aby życzyć powodzenia komuś, kto zaprzecza losowi ✌️

Źródło cytatu: @ChappelRoanNews via X

4. Pale Waves – „She’s My Religion”

„She’s My Religion” Pale Waves zostało okrzyknięte mianem queerowego hymnu przez fanów oraz dziennikarzy muzycznych. W teledysku wokalistka Pale Waves, Heather Baron-Gracie, występuje ze swoją partnerką, Kelsi Luck. Właśnie o niej jest ten utwór.

„She’s My Religion” nie jest standardową ani typową piosenką o miłości. Społeczeństwo przedstawia ciemne strony danej osoby jako nie dające się kochać i ma tendencję do skupiania się wyłącznie na pozytywnych stronach. Wierzę, że kochanie kogoś w całości tworzy miłość, która jest wyzwalająca i prawdziwa.

Ktoś, kto kocha każdą część Ciebie, pozwala Ci zobaczyć i pokochać te części w sobie. Chciałam napisać piosenkę, w której użyto zaimków, ponieważ przez wiele lat nie robiłam tego w mojej muzyce, a teraz zdaję sobie sprawę, jak ważne jest to, aby normalizować relacje LGBTQ w świecie, który tego potrzebuje. Kochaj kogo chcesz i akceptuj to.

Źródło cytatu: Heather Baron-Gracie w wywiadzie dla NME

5. AURORA – „Queendom”

Piosenka „Queendom” jest określana przez dziennikarzy muzycznych, fanów artystki jak i samą artystkę jako feministyczny i queerowy hymn. Kawałek ten jest ideą królestwa idealnego, w którym każdy jest tolerowany, mile widziany oraz doceniony. W teledysku AURORA pokazuje, że w jej małym królestwie jest miejsce dla wszystkich – również dla społeczności LGBTQ+, z którą artystka identyfikuje się (AURORA jest biseksualna).

 „Queendom” jest dla każdego, kto nie był szanowany. Jestem feministką, bo jestem kobietą, to takie proste. Ale homoseksualizm był jeszcze większą inspiracją dla tej piosenki niż feminizm. To było po tym, jak odwiedziłem Brazylię i kilka miejsc, gdzie zdałam sobie sprawę, że status polityczny wokół miłości do osób tej samej płci jest naprawdę zły. Pomyślałam sobie, okay, świat jest do bani, więc napiszę tę piosenkę i stworzę dla nas nowy świat.

Od 2018 roku „Queendom” zawsze można usłyszeć na koncertach. W czasie wykonywania piosenki AURORA bierze od fanów z pierwszych rzędów tęczową flagę, która razem z nią wiruje na scenie.

Źródło cytatu: AURORA w wywiadzie dla Independent

6. Florence + the Machine – „Spectrum”

Na koncertach Florence zawsze dedykuje „Spectrum” fanom ze społeczności LGBT+. W trakcie jej wykonywania bierze tęczową flagę i powtarza:

Love is love is love is love!

Po ostatnich dźwiękach piosenki artystka zawsze przypomina coś, o czym powinniśmy pamiętać codziennie, a nie tylko w Pride Month:

Świat potrzebuje miłości. Potrzebuje Twojej miłości. Pokaż światu swoją dobroć, współczucie, miłość i DUMĘ!

Źródło cytatu: them.us

7. iris – „your mind, the universe (ingrid)”

„your mind, the universe (ingrid)” to utwór, który artystka zadedykowała swojej dziewczynie. Nowa wersja piosenki jest oświadczeniem bycia częścią społeczności LGBTQIA+ oraz bezgranicznej miłości do wyjątkowej osoby.

po EPce „femme florale” ja i Askjells stworzyliśmy akustyczną/alternatywną wersję „your mind, the universe”. Kiedy po raz pierwszy napisałam tę piosenkę, nie do końca rozumiałam, o kim i o czym jest. Wiedziałam po prostu, że w jakiś sposób chodzi o połączenie.

Ingrid jest dla mnie kimś wyjątkowym. ona jest prawdziwą siłą natury, mającą swój własny wszechświat w środku, a kiedy jestem z nią, czuję się silna, nie do zatrzymania, a nawet niezwyciężona. ta piosenka jest przede wszystkim jej dedykowana.

ale jest także poświęcona moim innym bliskim. to ludzie, których kocham najbardziej, którzy nie są moją rodziną, ale w jakiś sposób teraz też są jak moja rodzina.

mam szczęście, jestem bogata dzięki nim. wszyscy z ich własnym wszechświatem w środku.

Źródło cytatu: iris via Instagram

8. Froukje – „Niets Tussen”

W piosence Froukje śpiewa o kobiecie, która sprawia, że ​​po raz pierwszy od sześciu miesięcy coś czuje. Ma wątpliwości, ale i szczerą nadzieję, że miłość jest prawdziwa. Piosenka została wydana pod koniec tygodnia Pride Amsterdam 2021. „Niets Tussen” można zinterpretować jako oświadczenie artystki ze względu na teledysk, w którym artystka całuje dziewczynę, jednak tu chodzi przede wszystkim o miłość.

Ta piosenka nie jest o byciu lesbijką czy biseksualistką, jest o miłości. O miłości do kobiety. Proszę, znormalizujmy, że to jest miłość.

Źródło cytatu: materiały prasowe

9.  Placebo – „Nancy Boy”

To czwarty singiel z debiutanckiego albumu grupy. Został wydany w 1997 roku i stała się jedną z najpopularniejszych piosenek Placebo. „Nancy Boy” jest o narkotykach i biseksualizmie.

„Nancy Boy” krytykuje ludzi, którzy uważają, że bycie gejem jest modne […] W piosence kwestionuję powody, dla których ludzie sypiają z osobami tej samej płci. W ten sam sposób, w jaki heroina jest dziś bardzo modna, bycie biseksualnym wydaje się bardzo eleganckie.

Źródło cytatu: Brian Molko w wywiadzie dla Melody Maker / Genius

10.  Mary Komasa – „Be A Boy”

Mary Komasa stworzyła utwór mówiący o tym, że każdy z nas może kochać kogo chce i być kim chce. Możesz być dziewczyną, możesz być chłopakiem – najważniejsze, aby czuć się sobą.

Mam poczucie, że miłość jest używana politycznie. Ta piosenka to hymn o miłości dla wszystkich. Dla mnie sytuacja, w której osoby LGBTQI nie mają tych samych praw co ja, jest absolutnie nie do zaakceptowania. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że człowiek może znaleźć się na liście gatunków zagrożonych wyginięciem. To powinno nas skłonić do refleksji nad tym kim jesteśmy i co zrobiliśmy jako ludzkość sobie samym.

– Mary Komasa

Miłość stała się polem politycznej walki. W wojennym zgiełku zatarło się jej prawdziwe znaczenie, jej piękno, jej radość. Zapominamy o istocie tej emocji, obracamy ją w jej zaprzeczenie, używając jej jako broni przeciwko tym, którzy kochają. Zarówno piosenka „Be a Boy”, jak i wideo, zostały stworzone jako oaza światła, pokoju i wolności. Prawdziwa, partnerska miłość równa się wolności wyboru, dawania od siebie i czerpania z drugiego człowieka. To nasze najcenniejsze uczucie i nic nie powinno mu stać na przeszkodzie. Chciałybyśmy, żeby „Be a Boy” stało się hymnem dla tych wszystkich, którzy wierzą w miłość. Nasze czasy potrzebują jak najwięcej takich osób. Love has no gender!

– Mary Komasa i Anja Rubik

Źródło cytatów: materiały prasowe

11.  Maria Peszek – „Virunga”

Piosenka została wydana w czasie Pride Month w 2021 roku jako pierwszy singiel z albumu „Ave Maria”. W tym kawałku można usłyszeć głośne słowa prezydenta Andrzeja Dudy na temat społeczności LGBT wypowiedziane podczas kampanii wyborczej w czasie Pride Month w 2020 roku.

Drodzy przyjaciele LGBT, zawsze byliście blisko. Jesteście moimi wiernymi odbiorcami, dajecie mi siłę i inspirujecie. Podziwiam Was. Znam uczucie wykluczenia. To także moje doświadczenie. Bo moje wybory życiowe odbiegają od społecznie przyjętych za obowiązujące. Dlatego pierwsza piosenka z mojej nowej płyty jest właśnie dla Was. V jak Virunga. V jak Victory. Out Now!

Źródło cytatu: materiały prasowe

12.  Rebeka – „Pocałunek”

„Pocałunek” to jednocześnie ostatni singiel duetu Rebeka oraz muzyczna forma coming outu Iwony Skwarek. Została wydana w Tęczowy Piątek w 2019 roku. Opowiada ona o strachu przed publicznym wyrażaniem swoich uczuć artystki, w stosunku do swojej dziewczyny.

To piosenka o strachu. Wracałam z moją dziewczyną z kina i pocałowałam ją na ulicy. Takim bardzo delikatnym buziakiem. Nagle z okna w bloku obok wydarła się na nas jakaś kobieta. Momentalnie spanikowałam, skuliłam się w sobie i jak wróciłam do domu, to cały czas o tym myślałam. Wcześniej spotkało mnie wiele podobnych sytuacji, ale ta bardzo mnie poruszyła. Później napisałam piosenkę o tym, że tyle lat boję się pocałować na ulicy dziewczynę, którą kocham.

Źródło cytatu: Iwona Skwarek w wywiadzie dla Wysokich Obcasów

13.  Iwona Skv – „chwila”

Po „Pocałunku” to druga tak osobista piosenka Iwony – wystarczy wsłuchać się w tekst. Ten hipnotyzujący syntezatorami kawałek znajdzie się na debiutanckim, solowym albumie artystki, którego premiera jeszcze w czasie Pride Month 2024.

„chwila” opowiada o uczuciu, jakie ogarnia człowieka, kiedy jego zwyczajne i w miarę beztroskie życie nagle zostaje przerwane przez złe wieści. Przeżyłam coś takiego i chciałam o tym opowiedzieć. Moment niedowierzania, uginania się kolan, uczucie słabości, poczucie, że wali się cały misternie zbudowany świat, te stany chciałam uchwycić w tym tracku.

Źródło cytatu: materiały prasowe

Miłego słuchania!

Tekst: Matylda Motyl

Zobacz też: 12 piosenek, które moglibyście usłyszeć w Twin Peaks – playlista inspirowana serialem

12 piosenek, które moglibyście usłyszeć w Twin Peaks – playlista inspirowana serialem

5/5 - (5 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News