Plakaty w oknach i parasole na balkonach. Jak protestować w czasie pandemii?

Cztery lata temu protestujący przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego w Polsce wyszli na ulicę w ramach „Czarnego Protestu”. Choć wtedy udało się powstrzymać wprowadzenie restrykcji, projekt ustawy wraca do Sejmu gdy na ulicę wyjść nie można. Jak Polki i Polacy sprzeciwiają się wprowadzeniu pełnego zakazu aborcji w czasach pandemii?

W 2016 roku Ogólnopolski Strajk Kobiet zwyciężył walkę o prawa kobiet do legalnej aborcji. Można by sądzić, że „Czarny Protest” osiągnął swój zamierzony cel, że można na dobre złożyć parasolki. Jednak ustawa antyaborcyjna powraca i już jutro (15.04), odbędzie się jej pierwsze czytanie. Projekt „Zatrzymaj Aborcję” autorstwa Kai Godek zakłada w praktyce całkowity zakaz przeprowadzania zabiegu w Polsce.

Obywatelski sprzeciw wobec wprowadzeniu ustawy wydaje się w naszych czasach niemożliwy. Już od 24 marca, ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa, zabronione są zgromadzenia powyżej 2 osób. Grupy takie jak OSK czy Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny wychodzą jednak na przeciw obecnej sytuacji i proponują alternatywne sposoby protestowania.

Możliwości jest wiele. Od Protestu sklepowego – weź ze sobą plakat lub transparent i stań z nimi w kolejce po zakupy, przez Protesty balkonowe i plakatowe – przyklej w oknie plakat lub transparent, zawieś na balkonie parasol (plakaty i grafiki można pobrać tutaj), do aktywności online. Tutaj opcji jest kilka: można przesyłać maile do posłów i posłanek, codziennie od 11 do 12 organizowane są tweetstormy. Każda aktywność na socjalach, przedstawiająca sprzeciw wobec wprowadzeniu ustawy, jest również formą protestu.

15 kwietnia odbędzie się także w Sejmie czytanie ustawy „Stop Pedofilii”. W tym przypadku atakowana jest edukacja seksualna w Polsce. Choć pozornie projekt ma zakładać ochronę dzieci i młodzieży, w praktyce będzie umożliwiał karanie edukatorów, nauczycieli a nawet lekarzy chcących rozmawiać z młodszymi o antykoncepcji.

Nie można zapominać, że oba te projekty są przedstawiane w Sejmie w szczytowym okresie pandemii koronawirusa.

 

Tekst: Wiktor Knowski

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

Stranger Things – najlepiej ubrani członkowie obsady

Stranger Things to popularny serial amerykański stworzony dla Netflixa. Jego fabuła zaczyna się od zaginięcia…

2 dni ago

BAPE x Minions – Minionki: wejście w streetwear

BAPE po raz kolejny uderza w świat kina. Z myślą o swoich najmłodszych odbiorcach, firma…

3 dni ago

Wielki powrót Travisa Scotta – Cactus Jack & Dior

Travis Scott wydaje się jedną z najważniejszych postaci ze świata show biznesu. Zwłaszcza jeśli mowa…

4 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Herbert George Wells

Wszyscy znają „Wehikuł czasu” i „Wojnę światów”, niewiele więc pożytku przyjdzie ze wspominania ich po…

5 dni ago

Levi’s® x Naomi Osaka w najnowszej kolaboracji

Kiedy dochodzi  do starcia mody i sportu, nie ma miejsca na przegranych. A z pewnością…

6 dni ago

Poczet pisarzy różnych: Witold Gombrowicz

Warto przeszczepić co nieco z edukacyjnych obowiązków na wakacyjne przyjemności. Na przykład ponowną lekturę Gombrowicza.…

7 dni ago