Piłka nie musi być okrągła!

W większości produkcji poświęconych futbolowi zawodnicy to jeszcze  licealiści z najładniejszymi dziewczynami i dojechanymi brykami. W pamięci wyryte mamy sceny, jak to umięśniony chłopiec zdejmuje ciężkie ochraniacze ze spoconego ciała i dobiega do niego rozkrzyczany tłumek dziewczyn w kusych spódniczkach, z wielkimi pomponami. W Stanach Zjednoczonych jest to najpopularniejsza, niemalże święta dyscyplina sportu, pytanie dlaczego?

www.loveforallmediaseries.org
www.loveforallmediaseries.org

Śledząc poczynania zawodników w tv nie zrozumiesz, co w tym takiego ekscytującego. Kilkunastu umięśnionych facetów w wielkich kaskach, pokaźnych ochraniaczach na barki i jajowatą piłką biega po boisku. W pewnym momencie wszyscy rzucają się na biedaka miażdżąc go przy tym. Zastanawiasz się o co chodzi?

calapolskakibicuje.pl
calapolskakibicuje.pl

Futbol amerykański jest grą brutalną, ale bardziej złożoną niż popularne w Europie piłka nożna, czy siatkówka. Trzeba tylko poznać jej reguły, które ukażą cały sens. Do tego także w Polsce sport ten z ekranów telewizyjnych przenosi się na boiska. Nie trzeba już kupować niebotycznie drogich biletów i wiz do USA- wystarczy udać się na stadion, gdzie odbywają się mecze klubowe i finały top ligowe. Coraz częściej w metrze, czy na wielkich banerach można dostrzec reklamy konkretnych drużyn, czy też samych rozgrywek.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


https://www.facebook.com/KrolewscyWarszawa/photos_stream
https://www.facebook.com/KrolewscyWarszawa/photos_stream

Mogłoby się zdawać, że pierwsze dążenia do powołania oficjalnych zawodów futbolu amerykańskiego w kraju chlebem i cebulą płynącym nastąpiły w przeciągu ostatnich kilku lat. Inicjatywa ta jest jednak znacznie starsza. Pierwsze próby sięgają lat 90 tych XX wieku, dla hołdujących temu okresowi przypominamy, że skończył się on już 14 lat temu!

Marzenia ziściło utworzenie pionierskiej drużyny Warsaw Eagles w czerwcu 1999 roku. W 2004 roku powstał Polski Związek Futbolu Narodowego. Dwuletnie działania PZFN doprowadziły do stworzenia 4-zespołowej ligi i pierwszego w historii oficjalnego meczu klubów Warsaw Eagles z 1 KFA Fireballs Wielkopolska.  Odtąd zmagania ligowe stały się jednocześnie mistrzostwami Polski tej dyscypliny.

Pierwszymi królami futbolu zostali Warsaw Eagles, którzy w 2008 pokonali Seahawks Gdynia 34:6, więc Warszawa ma być z czego dumną. Przybywa fanów tego sportu,  dzięki temu do następnej edycji PLFA dopuszczono już 9 drużyn a do kolejnej – 17. Dwa lata temu nastąpił podział ligi na 4 tzw. klasy rozrywkowe: Top ligę, PLFA I (2 grupy), PLFA II (2 grupy) i PLFA 8. Rozpowszechnienie sportu wśród młodzieży przyczyniło się do zorganizowania pierwszych ogólnopolskich zawodów juniorskich – PLFAJ.

quarterback.pl
quarterback.pl

Dość jednak zanudzania się historią. Zadanie jest identyczne jak niemalże w każdej innej sportowej dyscyplinie – zdobyć jak najwięcej punktów. Tylko jak to zrobić?

Zawodnik musi wprowadzić piłkę w pole punktowe przeciwnika, przesuwając się o kolejne jardy, dla ułatwienia oznaczone białymi liniami na boisku. Żeby utrzymać piłkę drużyny muszą przemieścić ją w stronę pola punktowego przeciwnika, w czterech próbach o minimum 10 jardów (1 jard=91cm). A to wszystko w otoczeniu rozjuszonej masy osiłków z drużyny przeciwnej, usiłującej za wszelką cenę wszelkie wysiłki ukrócić.

W ataku (offense) najważniejszym jest rozgrywający tzw. quarterback. Przed rozpoczęciem zagrania informuje swoją drużynę, która akcja rozegra następną próbę. Zakończenie jednego i rozpoczęcie kolejnego zagrania musi odbyć się w maksimum 40 sekund.

  1. Mecz rozpoczyna uniesienie piłki z ziemi przez środkowego gracza linii ofensywnej (center) i oddanie jej rozgrywającemu (w filmach towarzyszą temu zwykle zażarte dyskusje pomiędzy tyłem tego pierwszego i twarzą drugiego)
  2. Akcję ofensywną kończy powalenie na ziemię zawodnika z piłką; znalezienie się go poza boiskiem, czy dotknięcie nią ziemi.
  3. O przewinieniach typu falstart, przytrzymanie lub blokowanie przeciwnika, chwytanie za kratkę od kasku-sędzia informuje rzucając żółtą flagę.
  4. Każde przewinienie karane jest zabraniem cennych jardów drużynie, która dopuściła się faulu.

Jest to konieczne, kask jest zbudowany w ten sposób, że chwycenie za kratkę zasłaniającą twarz i jej umiejętne obrócenie, czy też obrócenie czysto przypadkowe może zakończyć się skręceniem karku!

Zobacz filmik, dzięki któremu bez problemu zrozumiesz opisane zasady.

Z roku na rok futbol amerykański staje się u nas coraz bardziej popularny. Przybywa fanów zarówno płci męskiej, jak i żeńskiej. Czemu sport ten jest tak atrakcyjny?

www.panthers.topliga.pl
www.panthers.topliga.pl

Może za sprawą testosteronu, który można wręcz poczuć oglądając walczących między sobą jak lwy zawodników. Może dzięki atrakcyjnym cheerleaderkom, które zabawiają publikę podczas przerw w meczu pokazami tanecznymi i akrobatycznymi. A może winna wszystkiemu jest jakże urocza maskotka robiąca z siebie idiotę i obściskująca się z dziewczynami, której plusz zapewnia niekwestionowane uznanie? Dla każdego coś się znajdzie!

www.panthers.topliga.pl
www.panthers.topliga.pl

Na zeszłorocznym finale nie zabrakło nawet ogromnej orkiestry, która pokazała show na wysokim poziomie. Atrakcji dostarczało także jedzenie z grilla (takie to męskie, takie amerykańskie)  i możliwość zakupienia koszulek, bluz i snapbacków ulubionych drużyn. Może właśnie o to chodzi? Może wciąż fascynują nas legendarne Stany i wszystko co z nimi związane?

Tekst | Nela Sobieszczańska

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News