Categories: art

Pięciu geniuszów surrealizmu, których trzeba znać

Surrealizm, początkowo występował jedynie w literaturze, jednak z czasem zajął też należne mu miejsce w dziedzinie sztuki czy kinematografii. Dzisiaj, w ramach – dla niektórych przypomnienia, dla innych być może szansy na dowiedzenie się czegoś nowego, prezentujemy Wam pięciu przedstawicieli surrealizmu, których trzeba znać.

Salvador Dali – hiszpański ekscentryczny geniusz

Urodzony w Hiszpanii, kontrowersyjny malarz, rzeźbiarz, fotograf, pisarz, filmowiec, projektant, scenograf, którego znakiem rozpoznawczym są charakterystycznie uniesione wąsy. Ekscentryczny artysta – celebryta, jeden z najbardziej znanych twórców XX wieku. Przedstawiciel surrealizmu, wizjoner. Wypracował własny sposób postrzegania świata, który przedstawił jako metodą „paranoiczno – krytyczną”. Jego twórczość poddawana ciągłym eksperymentom, to przede wszystkim niezwykłe, sprzeciwiające się realizmowi, obrazy, pełne onirycznych krajobrazów, zdeformowanych postaci. Dali często nawiązywał do freudowskiej teorii podświadomości. Nierzadko w jego pracach widoczne są także wątki erotyczne oraz nawiązania do znanych dzieł sztuki z poprzednich epok. Do najważniejszych jego obrazów należą: „Trwałość pamięci” i „Płonąca żyrafa”.

Rene Magritte – belgijski malarz tajemnic

Belgijski malarz, przedstawiciel surrealizmu. Sławę zyskał dzięki dowcipnym i skłaniającym do myślenia obrazom. Traumatyczne wspomnienie samobójczej śmierci matki wywarło znaczący wpływ na całą twórczość Magritte’a. W jego obrazach często pojawiają się klatki, nagrobki, trumny, co również ściśle powiązane jest z jego wspomnieniami z dzieciństwa. Jego twórczość cechuje niezwykle precyzyjne wykonanie oraz pewna nastrojowość, poetyckość. Artysta w oryginalny sposób realizował założenia surrealizmu, rezygnując z oczywistych nawiązań do onirycznych wizji.  Przedstawiał w nietypowych sytuacjach, wyjęte z pierwotnego konteksty przedmioty codziennego użytku, igrając w ten sposób z percepcją widza. Jego dzieła znacząco wpłynęły na sztukę drugiej połowy XX wieku, zwłaszcza na pop-art. Najbardziej znane obrazy: „Kochankowie”, „Golconda”, „Fałszywe lustro”.

Rene Magritte – niemiecki „autor słów i rzeczy”

Niemiecki malarz, grafik, rzeźbiarz i pisarz,, jeden z czołowych przedstawicieli surrealizmu. Ogromny wpływ na jego sztukę miały dzieła Picassa, van Gogha i Gauguina. Początkowo związany z ruchem dadaistycznym, tworzył w charakterystycznej dla tego nurtu technice kolażu. Ernst inspirował się psychologią głębi oraz spirytyzmem i to pod ich wpływem, w fazie surrealistycznej nastąpił rozkwit jego twórczości. Najważniejsze dzieła: „Oko ciszy”, „Vox Angelica”.

Giorgio de Chirico – prekursor surrealizmu

Malarz włoski, twórca malarstwa metafizycznego, prekursor surrealizmu. Jego twórczość inspirowana jest mitologią grecką oraz filozofią Nietzschego i Schopenhauera. Obrazy jego autorstwa to przede wszystkim senne wizje, melancholijny nastrój, niepokój, samotność oraz irracjonalne zestawienia przedmiotów. Miał ogromny wpływ na twórczość Dalego, Ernsta czy Magritte’a. Najważniejsze obrazy: „Tajemnica i melancholia ulicy”, „Melancholia pogodnego dnia”, „Pieśń miłosna”.

Joan Miró – mistrz żywych kolorów

Hiszpański malarz, rzeźbiarz i ceramik. Jego twórczość wywarła ogromny wpływ na sztukę XX wieku. Choć nie przyznawał się do przynależność do żadnego ruchu artystycznego, jego dzieła zalicza się do surrealizmu. Artystyczna autonomia pozwalała mu na rozmaite eksperymenty z różnymi mediami, m.in. z ceramiką, rzeźbą czy muralami. Styl malarski Miró pełny jest żywych kolorów i prostych form, kojarzony z radosną, dziecięcą twórczością. Sam artysta porównywał swoje prace do poezji. Najważniejsze dzieła: „Karnawał Arlekina”, „Standing nude”, „Carota”

Tekst: Wioleta Żochowska

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

Dlaczego seksowna bielizna powinna znaleźć się w Twojej garderobie?

Zaprojektowana przede wszystkim z myślą o Tobie, spełnia fantazje i wymagania ciała – seksowna bielizna…

15 godzin ago

Margot Robbie i Ryan Gosling jako żywi Barbie i Ken

Postać Barbie funkcjonuje w umysłach dzieci i dorosłych już parę dekad. Blond włosy, różowe ubrania…

1 dzień ago

Jacquemus powraca na jesień 2022

Przez ostatnie lata, Jacquemus stał się synonimem niepowtarzalnej, francuskiej mody. Od momentu, gdy osadził modelki…

2 dni ago

Spike Jonze – ułożony szaleniec

„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…

3 dni ago

Bariera dźwięku a pierwsze wrażenie

W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…

3 dni ago

Czapka z daszkiem – rodzaje i przykłady stylizacji

Pozornie każda czapka z daszkiem jest taka sama, jednak nie do końca jest to prawdą.…

4 dni ago