Pięć najtańszych filmów, które zarobiły miliony

Mężczyzna zaglądający kobiecie do gardła

Nikt nie powiedział, że kluczem do sukcesu filmu muszą być całe wiadra wypełnione banknotami. Przed wami kilka przykładów filmów, które miały mocno ograniczony budżet, a mimo to stały się hitami, niektóre z nich zyskały miano kultowych, a pewne jest jedno: wszyscy część z nich z pewnością kojarzymy!

1. Blair Witch Project (1999)

Jak na horror przystało, film opowiada o trójce studentów, postanawiającej zdobyć dowody na istnienie legendarnej wiedźmy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że produkcja powstała za jedyne 22 tysiące dolarów! Mokument ten, a więc film stylizowany na dokument, okazał się prawdziwym hitem. Dzięki dobrej reklamie i niestandardowemu formatowi zarobił 240 mln dolarów.

2. Deep Throat (1972)

https://www.youtube.com/watch?v=NlaVKuC_Zgc

Ten amerykański film pornograficzny jako pierwszy w historii został dopuszczony do dystrybucji w normalnych kinach. Opowiada o Lindzie, która urodziła się z dość nietypową dolegliwością. Mimo iż produkcja została nakręcona w sześć dni, a jej fabuła nie zachwyca, i tak zdołała zarobić 600 mln dolarów. Być może pomocny okazał się skandal obyczajowy, jaki wywołała premiera. Film, uznany za ikonę kina mało ambitnego i komercyjnego, zyskał olbrzymią popularność na całym świecie. Stanowi więc dowód na to, że mając budżet w wysokości 22 tysięcy dolarów, można stworzyć prawdziwy hit.

3. Paranormal Activity (2007)

https://www.youtube.com/watch?v=yr8yOSm4k44

Kolejny amerykański horror, którego produkcja została oparta na amatorskich nagraniach, tym razem z domowego monitoringu. Film opowiada historię młodej pary. Po wprowadzeniu się do nowego domu, zaniepokojeni dziwnymi zjawiskami postanawiają zainstalować kamery na terenie całej posiadłości. Mimo iż obraz pod wieloma względami przypomina „Blair Witch Project”, i tak osiągnął sukces. Przy kosztach produkcji sięgających zaledwie 15 tysięcy dolarów, zarobił na całym świecie kwotę bliską 200 mln.

4. El Mariachi (1992)

Robertowi Rodriguezowi udało się zarobić na produkcję całego filmu zaledwie podczas wakacji. Ile zatem wyniósł jej budżet? Było to tylko 7 tysięcy dolarów! „El Mariachi”, to historia muzyka, który przez przypadek wplątał się w mafijne porachunki. Całość została nakręcona w małym, meksykańskim miasteczku, którego autentyczni mieszkańcy stali się przypadkowymi statystami. Mimo dość ograniczonych zasobów, produkcja zarobiła 2 miliony dolarów.

5. Clerks – Sprzedawcy (1994)

Czy dzień z życia pracowników niewielkiego sklepiku może być dobrym tematem na pełnometrażowy film? Według sponsorów raczej niekoniecznie, dlatego też Kevin Smith zdołał zgromadzić jedynie 27 tysięcy dolarów na jego produkcję. Mimo to, reżyser poradził sobie i stworzył dzieło, którego wartość dostrzegli bracia Weinstein podczas festiwalu w Sundance. W tym samym roku otrzymał również dwie nagrody na festiwalu w Cannes, Młodych dla najlepszego filmu zagranicznego oraz Specjalną od firmy Mercedes-Benz. Bardzo szybko trafił do kin, zyskując przy tym fundusze na kolejne części.

Tekst: Przemek Dankowski

1/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News