Parasite i co jeszcze? Poznaj inne dzieła Bong Joon-ho!

Reżyser Parasite - Bong Joon-ho i statuetki Oscara
Źródło: oscars.org

„Parasite” to arcydzieło koreańskiej kinematografii, które zachwyciło zarówno widzów,  jak i filmowych krytyków na całym świecie. Zdobyło kilkaset nagród na międzynarodowych festiwalach. To niewątpliwie najbardziej znany obraz w reżyserii Bong Joon-ho. Na jego artystyczny dorobek składa się jednak wiele wartych uwagi dzieł. Poznaj inne filmy reżysera, które sprawią, że zakochasz się w koreańskiej kinematografii!

Kim jest Bong Joon-ho?

Bong Joon-ho to obecnie jeden z najpopularniejszych reżyserów. Należy do nowego pokolenia azjatyckich twórców, którzy debiutowali w przemyśle filmowym na przełomie XX i XXI wieku. Do tego grona zalicza się, także Park Chan-Wooka, Lee Chang-donga czy Jin Janga. To autorzy najlepszych koreańskich filmów ostatnich lat, dzięki którym rodzie kino zyskało międzynarodowy rozgłos.

Bong Joon-ho zadebiutował w 2000 roku czarną komedią Szczekające psy nigdy nie gryzą”. Do tej pory wyreżyserował 7 pełnometrażowych obrazów oraz kilka mniejszych projektów. Największą popularność przyniosło mu Parasite”.  W 2020 roku film nagrodzono 4 Oscarami, w  tym dla najlepszego filmu. Bong Joon-ho został z kolei wyróżniony statuetką dla najlepszego reżysera. Obraz odniósł olbrzymi sukces finansowy. Zarobił ponad 260 milionów dolarów. Wielu krytyków filmowych określiło go jako jeden z najlepszych obrazów dekady. 

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Jakie są filmowe światy Bong Joon-ho?

Jedną z cech charakterystycznych Bong Joon-ho jest umiejętność łączenia wielu gatunków filmowych. Jego dzieła łączą w sobie zarówno elementy komedii, kryminału, horroru, kina akcji, a nawet science fiction. To twórca, który nie boi się wychodzić poza ramy i wyznaczone schematy. Nie unika tematów tabu. Uwielbia stosować elementy satyry, ironii, strachu oraz grozy. Określa się go jako reżysera od spraw społecznych. Ludzkie problemy zawsze są u niego ukazane na pierwszym planie.

Umiejętnie łączy, także dwa, skrajnie różne światy-wschodu i zachodu. Jego filmy niosą tym samym uniwersalny przekaz. W wywiadach wspominał, że inspiruje się zachodnimi twórcami takimi jak Spike Lee, Spike Jonze i Francois Truffaut. Docenia również młodych, europejskich artystów: Alice Rohrwacher czy Audrey Diwan. 

Bardzo lubię Hitchcocka… W przypadku Matki nie starałem się być świadomy Hitchcocka i jego stylu, ale kiedy kręciliśmy film, zauważyłem, że niektóre elementy były bardzo podobne do filmów Hitchcocka. Kilka razy oglądałem Psychozę podczas pracy nad Matką, a relacje między matką a synem naprawdę przyczyniły się do związku między matką a synem w moim filmie.

Bong Joon-ho – filmowy bliźniak Quentina Tarantino

Często określa się go filmowym bliźniakiem Quentina Tarantino, z którym od wielu lat się przyjaźni. To właśnie jemu oraz Martinowi Scorsese dziękował w swojej oscarowej przemowie:

Parasite – jeden dom, dwa światy

„Parasite” jest filmem obok, którego nie można przejść obojętnie. Główni bohaterowie to członkowie dwóch koreańskich rodzin, Park oraz Kim. Przebywają na co dzień w jednym budynku – imponującej willi na wzgórzu. Pomimo tego, różni je praktycznie wszystko, zarówno status materialny, pozycja w społeczeństwie, jak i relacje panujące w ich domach. 

Bong Joon-ho stworzył dzieło, które jest nacechowane wieloma różnymi symbolami, schematami ludzkich zachowań oraz momentami satyry i ironii. Nawiązują one do podziału koreańskiego społeczeństwa, ale także w uniwersalny sposób ukazują współczesne problemy, którym wiele osób musi na co dzień sprostać. Kultowa stała się już scena z przyrządzania chapaguri dla bogatej rodziny Park. To bardzo popularne, tanie koreańskie danie na bazie makaronu, czarnej fasoli oraz wywaru z owoców morza. Ich danie zawiera jednak dodatkowy składnik -wołowinę Hanwoo. To jeden z najdroższych gatunków mięsa na świecie. Tak oto zwykłe chapaguri urasta do rangi wykwintnego dania z restauracji posiadającej 3 gwiazdki Michelin!

@netflixph

BRB off to buy some jjapaguri 🍜 #parasite #ramdon #jjapaguri #kdramawatchlist

♬ original sound – Netflix Philippines

 

Zagadka Zbrodni – historia inspirowana „koreańskim Zodiakiem”

Korea Południowa, także ma swojego „zodiaka” Pod koniec lat 80. w małym południowokoreańskim mieście Hwaseong, zlokalizowanym niedaleko Seulu doszło do serii morderstw. W ciągu pięciu lat zamordowano i zgwałcono przynajmniej 10 kobiet. Przeprowadzono szczegółowe śledztwo, w wyniku którego sprawdzono ponad 20 tysięcy odcisków palców. Sprawa ta stała się tematem wielu plotek i legend miejskich, które zaczęły krążyć pośród mieszkańców Korei Południowej. Zainspirowało to twórców do podjęcia tematu. Jednym z nich był Bong Joon — ho, który stworzył inspirowany historią film. 

Mistrz łączenia gatunków nie zawiódł i stworzył obraz obok, którego nie można przejść obojętnie. W „Zagadce zbrodni” ironia i satyra przeplatają się z momentami strachu oraz brutalnymi scenami w prowizorycznej sali przesłuchań na komisariacie. Ta kryminalna historia została przedstawiona w bardzo realistyczny sposób, dzięki czemu widz może poczuć klimat niepokoju panujący w tamtym czasie w koreańskim społeczeństwie. Tysiące podejrzanych i równie wiele tropów… Śledztwo wydaje się nie mieć końca.

Jedną ze scen, najbardziej zapadających w pamięć jest moment, kiedy główny bohater wraca po wielu latach na miejsce pierwszej zbrodni. Spotyka tam dziewczynkę, która twierdzi, że przed chwilą spotkała w tym samym miejscu człowieka, prawdopodobnie to nieschwytany dotąd morderca. Dziecko nie potrafi wskazać jednak jego cech szczególnych. Świadomość, że przestępca wciąż jest na wolności – wzbudza w widzu poczucie strachu! Kim jest koreański zodiak” i czy film odpowiada na to pytanie?

Koreański Zodiak został złapany

Na wyjaśnienie „Zagadki zbrodni” przyszło nam czekać aż do 2019 roku. 16 lat po premierze filmu okazało się, że słynny „koreański zodiak” od 25 lat odbywa już karę więzienia za zabójstwo swojej szwagierki. Nowoczesne metody badania DNA potwierdziły, że to 56-letni Lee Choon-jae na przełomie lat 80 i 90. zamordował i brutalnie zgwałcił  przynajmniej dziesięć kobiet. Nie odpowie on jednak za popełnione przez siebie zbrodnie, ponieważ sprawa morderstw z Hwaseong się przedawniła.

Matka jest tylko jedna. Różne oblicza matczynej miłości

„Matka” to opowieść o kobiecie w średnim wieku, która samotnie wychowuje niesprawnego intelektualnie, dorosłego syna. Bohaterka nie posiada nawet imienia – macierzyństwo to jej tożsamość. Nieustannie wpadający w kłopoty Do-joon sprawia, że matka stawia jego potrzeby zawsze na pierwszym miejscu. Film zawiera wiele scen, które szokują i niepokoją widza. Relacja matki z synem jest specyficzna i może wprawiać w zakłopotanie… Kluczowym momentem dla fabuły jest morderstwo młodej dziewczyny mieszkającej w okolicy. Głównym podejrzanym staje się Do-joon. Co zrobi w takiej sytuacji matka i czy jej syn jest niewinny? Zakończenie z pewnością zaskoczy wiele osób! 

Dodatkowym atutem obrazu są przepiękne kadry i estetyczna paleta barw w odcieniach błękitu oraz czerwieni. 

Okja – film o zmutowanej świni, który pozytywnie cię zaskoczy! 

„Okja” jest jednym z tych filmów, na które możemy nie zwrócić uwagi podczas przeglądania propozycji na Netflixie. Warto jednak dać tej historii szansę. To opowieść o przyjaźni między 10-letnią dziewczynką oraz genetycznie zmodyfikowaną, gigantyczną świnią. Fabuła może wydawać się początkowo nieco infantylna i nudna. Z każdą kolejną minutą „Okja” przemienia się jednak z kina familijnego w dramat oraz kino akcji. Momentem przełomowym staje się porwanie gigantycznej świni, które uruchamia lawinę nieprzewidzianych zdarzeń…

Podobnie jak inne dzieła Bong Joon-ho, obraz łączy w sobie wiele różnych, z pozoru zupełnie do siebie niepasujących elementów. Film zawiera ważne elementy i symbole. Mamy więc poruszony problem ekologii, ubóstwa materialnego czy niehumanitarnego traktowania zwierząt. Wisienką na torcie jest międzynarodowa obsada z Tildą Swinton na czele. Wcieliła się ona w dwie role – demonicznych bliźniaczek Lucy i Nancy Mirando. To kolejny po „Snowpiercer: Arka przyszłości” film, w którym reżyser zaprosił do współpracy właśnie tę aktorkę. 

Jakie są przyszłe projekty Bong Joon-ho?

Kilka tygodni temu Bong Joon-ho rozpoczął zdjęcia do międzynarodowej produkcji z gwiazdorską obsadą. Mickey7”  jest adaptacją bestsellerowej książki Edwarda Ashtona o tym samym tytule. Będzie to połączenie filmu science fiction z thrillerem psychologicznym. W rolach głównych wystąpią Robert Pattinson i Toni Collette. Nie jest jeszcze znana dokładna data jego premiery.

Czy kolejne dzieło Bong Joon-ho powtórzy sukces Parasite? Poprzeczka jest postawiona bardzo wysoko. Możemy się jednak spodziewać, że wyczekiwany przez wielu kinomaniaków powrót będzie jednym z najpopularniejszych filmów sezonu.

KW

Zobacz też: Najlepsze filmy do obejrzenia na HBO Max – TOP 10

Najlepsze filmy do obejrzenia na HBO Max – TOP 10

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News