Categories: miastoorientuj się

Pamiętacie Crazy Froga? Naukowcy wyjaśnili fenomen „Axel F”, który zatruł nasze umysły w 2005 roku

Pamiętamy to, jakby to było dziś. Najdziwniejszy fenomen popkultury, jaki mógł powstać w dziejach ludzkości. Crazy Frog.

Cofnijmy się do roku 2005, gdy po raz pierwszy świat ujrzał i usłyszał Crazy Froga i jego utwór Axel F. Marketingowa maszyna ruszyła, a my razem z nią. Były to czasy, gdy na niemieckiej VIVIE co chwilę migały reklamy, żeby ściągnąć dzwonek z irytującą melodią, a ostatnie strony czasopism były pokryte kodami do ściągania dzwonków i tapet za chore wówczas pieniądze.

Naukowcy postanowili jeszcze raz, po wielu latach, przypatrzeć się fenomenowi żaby, która wydawała dziwne odgłosy, nazywając to muzyką.

Machina, którą stał się fenomen Crazy Frog była szalona, a to szaleństwo przeszło w zjawisko stadne. Ludzie zaczęli się zachowywać jak zaganiane do zagrody owce. Jest to po prostu psychologia mas, która niszczy nasze życie.

Chociaż Axel F został oficjalnie wydany w 2005 roku, wszystko zaczęło się w 1997, gdy 17-letni Daniel Malmedahl nagrał siebie wydającego dźwięki przypominające te pochodzące z silnika. Potem włożył je do szuflady. Dopiero w 2003 roku, Erik Wernquist, reżyser odpowiedzialny za między innymi teledyski Jamie XX, postanowił do nagranych wcześniej dźwięków stworzyć postać 3D, którą najpierw nazwał The Annoying Thing.

Wspomniana machina ruszyła w 2005 roku, a w Crazy Frog zostało zainwestowanych 8 milionów funtów. Wykupionych zostało 73 tysiące spotów reklamowych, pojawiających się około 26 razy dziennie.

I chociaż niektórzy, tak, jak pierwotna nazwa sugerowała, zaszufladkowali Crazy Froga jako irytujący wytwór popkultury, drudzy zakochali się w tym prymitywnym schemacie marketingowym.

Masa wykazuje zbiorową irracjonalność. Jeśli dana osoba widzi, że coś jest popularne, może interpretować ową popularność jako usprawiedliwienie podążania za tłumem — mówią naukowcy.

Chociaż zjawiska stadne zostały zaobserwowane najpierw u zwierząt — stado porusza się w jednym kierunku, to jak widać, my sami kilkadziesiąt lat temu również staliśmy się owcami w rękach marketingowców odpowiedzialnych za fenomen Crazy Froga.

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia już w lipcu w Lublinie

„Inne brzmienia” to kultowy festiwal muzyki, którą trudno skategoryzować. Wszystko to, co nowatorskie i niepowtarzalne,…

2 godziny ago

Egonlab – stylowe pokolenie dziadków i babć

Prawdziwa i zupełnie niespodziewana IT couple w wykonaniu osiemdziesięciolatków. Brzmi niewiarygodnie, prawda? Otóż od 2018,…

6 godzin ago

Wiosną świat wygląda lepiej – w obiektywie smartfona

Wiosną, kiedy wszystko budzi się do życia – ludzie wyglądają jakoś lepiej, a przyroda wręcz…

9 godzin ago

Chodź ze mną do przymierzalni – czyli kim jest brafitterka?

Brafitterka to osoba, która profesjonalnie zajmuje się doborem odpowiedniego do potrzeb biustonosza. To wykwalifikowana w…

2 dni ago

Nietypowy prezent na Dzień Ojca – jaki wybrać?

Jednym z najważniejszych dni w roku jest Dzień Ojca. Specjalnie na tę okazję przygotowywane są…

2 dni ago

Dlaczego kreatory www ciągle zyskują na popularności? Jak wybrać najlepsze narzędzie?

Jeśli chcesz stworzyć własną stronę internetową, masz do wyboru dwie drogi: albo zwrócisz się do…

6 dni ago