OUT OF STH vol. 4

Contre-Projet-Panopticon_2001_Renaud-Auguste-Dormeuil

Rower przeobraża przestrzeń miejską stając się siłą napędzająca różnorodność, odrodzenie, dynamizm i kreatywność – opowiada Joanna Stembalska, kuratorka najnowszej edycji OUT OF STH, międzynarodowego biennale poświęconego trudnym do zaklasyfikowania zjawiskom z pogranicza sztuki i ogólnie rozumianej kultury oraz miejskiego aktywizmu.

W tym roku IV Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH i wszystkie wokół niego działania skupiają się wokół tematu ROWERU, jednak nie w kontekście sportu czy sportowców, ale w jego wymiarze społecznym, symbolu wolności, emancypacji i postępu, a także nowoczesnego i szybko zmieniającego się miasta oraz zamieszkujących go, współuczestniczących w jego przemianach osób i podmiotów.

Hipster-z-serii-Cyclemon-2013_THOMAS-POMARELLE_ROMAIN-BOURDIEUX

Biennale OUT OF STH to trzymiesięczne działania, które obejmą całe miasto!

Co zobaczymy na Biennale?

Przede wszystkim wystawę Velodream, która otworzy biennale podczas wernisażu galerii Awangarda – BWA Wrocław. Francuska kuratorka Blandine Roselle wybrała prace ponad 30 znanych i cienionych artystów z całego świata, m.in.duńską grupę BIG, duet Claes Oldenburg & Coosje van Bruggen, AKAY, Bena Wilsona, Gavina Turka, Ivána Navarro czy pochodzącego z Japonii – Cogoo. Wystawa ujawni idealną wizję przyszłości, w której twórcy zamiast pielęgnować postrzeganie roweru jako „la petite reine” („małej królewny”) widzą w nim absolutnego władcę miasta!

Podczas Biennale odbędzie się pierwsza wystawa w nowej przestrzeni Studio – BWA Wrocław, która zainauguruje długofalową ideę MIASTOPROJEKT – kipiącej życiem pracowni wokół bardzo szeroko rozumianych działań w przestrzeni publicznej. W premierowej odsłonie będzie można zobaczyć prace i projekty Sławomira Czajkowskiego (ZBK), Krystiana Czaplickiego (Truth), Piotra Kmity, Pawła Kowzana, Piotra Skiby, Kamy Sokolnickiej, Karoliny Freino i Karoliny Zajączkowskiej.

Biennale wychodzi poza przestrzeń galerii i zaktywizuje szereg działań w przestrzeni rowerowej. Nowe stojaki, piktogramy na trasach i wiele innych działań, które obejmą przestrzeń miejską z punktu widzenia rowerzystów, przy współpracy z oficerem rowerowym.

W kilku miejscach Wrocławia odbędą się koncerty, działania performatywne, pokazy, m.in. na słynnym welodromie na ul. Żmigrodzkiej, przy Aureoli (instalacji Jakuba Szczęsnego) na podwórku przy ul. Świdnickiej czy w przestrzeni przy ul. Ruskiej 46. O rowerze i wszelkim zagadnieniom – od serwisu po kwestie alternatywnej formy komunikacji – będą poświęcone liczne spotkania, warsztaty i dyskusje, w którym wezmą udział działacze rowerowi, aktywiści, artyści i amatorzy rowerów.

Rowerzyści, artyści, urbaniści i projektanci przerzucają przerzutkę w rowerze przyszłych zmian… Dołącz do naszego rowerowego miasta!

Vintage-z-serii-Cyclemon_2013_THOMAS-POMARELLE_ROMAIN-BOURDIEUX

www.bwa.wroc.pl

www.facebook.com/outofsth

wernisaż:

piątek, 30 maja 2014, godz. 19:00

finisaż, 31 sierpnia 2014, godz. 19:00

Galeria Awangarda – BWA Wrocław

ul. Wita Stwosza 32, Wrocław

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News