Oświetlenie w sypialni. Jak stworzyć kameralną atmosferę?

lampa nocna

Sypialnia to nie tylko miejsce, w którym większość czasu przesypiamy. Tu także regenerujemy siły i zyskujemy możliwość relaksu oraz wypoczynku. Atmosfera panująca w sypialni ma niezwykle istotny wpływ na nasze samopoczucie. Porozmawiajmy o aspektach związanych z oświetleniem tego wyjątkowego pomieszczenia.

Zgodnie z potrzebami

Dobór oświetlenia zawsze powinien być dokonywany z myślą o cechach pomieszczenia. Inne rozwiązania sprawdzą się w przestrzeniach użytkowych, takich jak łazienka i kuchnia gdzie przede wszystkim liczy się funkcjonalność, innego rodzaju światła oczekujemy w salonie. Wspomniany wcześniej szczególny charakter sypialni wymaga starannego przemyślenia własnych potrzeb i oczekiwań. Czy zależy nam jedynie na stworzeniu intymnej, przytulnej atmosfery, czy też oświetlenie powinno prezentować również cechy użytkowe? Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób spędzamy czas w sypialni. Czy jest to miejsce przeznaczone jedynie na wypoczynek, czy lubimy czytać w łóżku, a może sypialnia odgrywa także rolę garderoby lub wyposażona jest w toaletkę?

Z całą pewnością przyda się oświetlenie główne. Może to być żyrandol sufitowy, mogę też być taśmy LED umieszczone w listwach przysufitowych. Zadaniem tego rodzaju oświetlenia jest zagwarantowanie odpowiedniego poziomu jasności, który niezależnie od pory dnia lub nocy pozwoli na sprawne poruszanie się we wnętrzach i szybkie odnalezienie niezbędnych przedmiotów bądź akcesoriów. To, czy wybierzemy płaskie plafony, czy okazałe, dumnie zwisające żyrandole zależy jedynie od naszych upodobań i stylu, w jakim zdecydowaliśmy się urządzić przestrzeń mieszkalną. Równie istotne jest oświetlenie dodatkowe, które pozwoli zbudować interesujące sceny świetlne. Z tego zadania doskonale wywiążą się kinkiety i lampki nocne. Które z nich będą lepszą propozycją?

Funkcjonalnie i stylowo

Kinkiety mogą stanowić doskonałe uzupełnienie wystroju wnętrza. Stylistycznie dostosowane do żyrandola pomogą uzyskać spójny i harmonijny wygląd, choć nic nie stoi na przeszkodzie, postawić na rozwiązania przeciwstawne i pokusić się o zabawę kontrastami. Tradycyjny żyrandol i nowoczesne, minimalistyczne kinkiety? Dlaczego nie! Zyskamy wrażenie świeżości, podkreślamy też nasze zamiłowanie do niebanalnych rozwiązań. Wadą kinkietów jest konieczność ich stałego przymocowania w wybranym miejscu. Zmiana lokalizacji może okazać się kłopotliwa i niejednokrotnie będzie wymagała przeprowadzenia remontu związanego z kuciem i przeprowadzaniem kabli. 

Rozwiązaniem zdecydowanie bardziej elastycznym jest zastosowanie lampek nocnych. Zazwyczaj są one umieszczone na stolikach rozmieszczonych symetrycznie po obu stronach łóżka. Zależnie od wybranego modelu możemy liczyć na miękkie rozproszone światło, lub też zyskać źródło oświetlenia sprzyjające wieczornej lekturze ulubionych książek i czasopism. O tym, jak szeroki jest wybór stylistyczny lampek nocnych, przekonamy się odwiedzając stronę https://skleplamp.pl/LAMPKI-NOCNE-c39. Obok propozycji klasycznych natrafimy tu na małe dzieła sztuki użytkowej, które z powodzeniem nie tylko oświetlą przestrzeń, ale też podkreślą wyjątkowy charakter sypialni.

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News