Categories: miastoorientuj się

Osoby, które stają się agresywne podczas gry w Monopoly są maniakami kontroli?

Monopoly w tym roku kończy 83 lata i wszyscy wiemy, że jest to jedna z tych gier, która potrafi doprowadzić do kłótni i płaczu, jeśli ktoś źle znosi niepowodzenia.

Wszystko idzie dobrze, miły wieczór z grą, dopóki jednemu z graczy nie pęknie zawór bezpieczeństwa i nie wpadnie w szał. Wtedy, to już coś więcej niż gra. Jeśli mieliście taką sytuację, prawdopodobnie nigdy już nie zagraliście w Monopoly z taką osobą – albo, jeśli nią jesteście, nigdy nie zostaliście już zaproszeni do wspólnej rozgrywki.

W każdym razie nieumiejętność radzenia sobie z porażką w trakcie gry, może być objawem bycia tzw. control freak – osobą, która potrzebuje nieustannie odczuwać, że posiada pełną kontrolę nad sytuacją. Staje się to wówczas jego obsesją.

Steve McKeown, psychoanalityk, w rozmowie z UNILAD, powiedział: Zgodnie z teorią samostanowienia, w każdej grze twórcy instynktownie znajdują zasady motywacji kierujące graczami i muszą znaleźć sposób na zastosowanie ich w grze. Te pojęcia wychodzą z trzech obszarów wspólnej potrzeby psychologicznej: autonomii, czyli potrzeby kontrolowania własnego zachowania; pokrewieństwa – potrzeby łączenia się z innymi i identyfikacji z grupą i konkurencji, czyli chęci kontrolowania lub wpływania na wynik gry.

Jednak ci, dla których Monopoly w pewnym momencie przestaje być grą, a zaczyna być punktem zapalnym do agresji, ostatecznie wybierają kontrolę i zapominają o spokrewnieniu, łączącym ich w grupie. Przypominanie komuś, że to przecież tylko gra, może jedynie rozpalić w nim płomienie kapitalistycznego głodu, by wygrać.

Dzięki takim osobom gra z przyjemności zamienia się w katorgę, która zwykle kończy się przerwaniem rozgrywki i rozejściem się do swoich pokojów, by ochłonąć emocje. W umyśle maniaka kontroli potrzeba wygrania jest większa niż jakakolwiek inna. Ci ludzie nie potrafią odróżnić gry od wygrywania i jest to sprawa poważniejsza, niż by się wydawało. Za przegraną zostają obwinieni zwykle współtowarzysze gry.

Z drugiej strony istnieje drugi typ graczy, który oszukuje. W parze z maniakiem kontroli tworzą mieszankę wybuchową dla pozostałych graczy. Ostatnie badania przeprowadzone przez Hasbro dowiodły, że ponad połowa graczy w ten, czy inny sposób oszukuje podczas gry.

Czytaj także: Monopoly Cheaters: nowa edycja dla lubiących łamanie zasad

Komentarze
Rate this post
Klarysa Marczak

Recent Posts

D23 Expo – Disney ogłasza premiery na najbliższe lata

Od 9 do 11 września 2022 roku w Anaheim Convention Center trwało D23 Expo –…

20 godzin ago

Babylon – nowy film z Margot Robbie i Bradem Pittem

Paramount Pictures uchyliło rąbka tajemnicy i udostępniło pierwsze spojrzenie na Babylon, jeden z najbardziej oczekiwanych…

2 dni ago

Targi Rzeczy Ładnych we Wrocławiu już w październiku!

Targi Rzeczy Ładnych zawitają także do Wrocławia. II edycja TRŁ WROCŁAW! już 1-2 października w…

2 dni ago

Sky High Farm Workwear i Balenciaga w charytatywnej kolaboracji

Balenciaga, znana z niejednokrotnie kontrowersyjnych kolekcji, a także licznych kolaboracji wychodzących poza ramy mody, przedstawia…

3 dni ago

Google Maps pokazuje najbardziej ekologiczne trasy podróży

Użytkownicy map Google w większości Europy mogą wybrać w aplikacji opcję rekomendacji dotyczących najbardziej przyjaznej…

4 dni ago

Supreme x Nike ACG na jesień 2022

Po kolaboracjach z Nike, SB Blazer Mid i Pope.L, Supreme przygotowuje oczekiwane połączenie z Nike…

5 dni ago