Oskar Europejski

 

W nadchodzącym roku 2015 ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 22 lutego, a poprowadzi ją Neil Patrick Harris. Ogłoszenie nominacji w poszczególnych kategoriach będzie miało miejsce już 15 stycznia. Do walki o Oscara staje również kilkanaście filmów europejskich, a w samej kategorii obrazów nieanglojęzycznych o statuetki powalczą osiemdziesiąt trzy tytuły. Oto nasz subiektywny przegląd pięciu filmów, które reprezentują Europę. Trudny to wybór, bo europejskie filmy z tego roku pozytywnie zaskakują. Szkoda tylko, że nie wszystkie mogliśmy obejrzeć w Polsce.

 

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


#1 „Ida”, Polska

Ida kadr

„Ida” jest prztyczkiem w nos dla pesymistów, którzy nie wierzą w Polską kinematografię. Film zdobył m.in. cztery Orły, dwa Złote Lwy i jedną Złotą Żabę. Na tym nie koniec. Laureat Europejskiej Nagrody Filmowej ma szansę powalczyć o Oscara aż w sześciu kategoriach. Ta wysmakowana estetycznie podróż dwóch całkowicie innych kobiet przez socjalistyczną Polskę, to film, którego wstyd nie znać.

#2 „Lewiatan”, Rosja

lewiatan kadr

Laureat Złotej Palmy i Złotej Żaby. Bohaterem jest Rosjanin Kola, który przeżywa życiowy dramat. Wraz z żoną i synem zostaje eksmitowany z mieszkania. W walce o swoje prawa pomaga mu znajomy prawnik. Przejmująca historia człowieka w obliczu skorumpowanej władzy. Film tym ciekawszy, że wyprodukowany i nakręcony w Rosji, a mimo to antyputinowski.

#3 „Fair Play”, Czechy

fair play

Historia młodej sportsmenki, która nie wie, że przyjmuje środki dopingujące w ramach programu prowadzonego przez państwo. Ponadto bohaterka odkrywa, że jest szprycowana środkami również przez matkę. Film miał swoją światową premierę 6 marca 2014, w Polsce nie był (jeszcze?) dystrybuowany.

#4 „Rozmowa”, Wielka Brytania

rozmowa kadr

Film opowiada historię pracownicy telefonu zaufania, której życie odmienia się po tajemniczym telefonie nieznajomego. Film miał swoją premierę w październiku ubiegłego roku.

 

#5„Kapitał ludzki”, Włochy, Francja

kapitał ludzki kadr

We Włoszech film, czy raczej grający w nim aktorzy zdobyli aż siedem nagród. Polska premiera miała miejsce w styczniu 2014. Historia o tym, jak wielki wpływ na życie różnych ludzi może mieć jeden wypadek. W sposób przypadkowy splatają się w nim losy dwóch rodzin…Nie będziemy Was dalej spoilerować, jako że film jest łatwo dostępny. Słowem, nie macie na co czekać.

tekst | Joanna Jaszczuk

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News