Oscary 2019. Kto wygra, a kto jeszcze będzie musiał poczekać? Zaglądamy do szklanej kuli

Cztery dłonie trzymające Oscary

Na tegoroczne nominacje oscarowe czekaliśmy w większym niż zazwyczaj napięciu. I nie tylko dlatego, że wszystko wskazywało na to, że Zimna wojna Pawła Pawlikowskiego ma szansę na wielki sukces. Także dlatego, że po ostatnich problemach Akademii (decyzja o skróceniu gali, rezygnacja prowadzącego) wszyscy zastanawiamy się, czy jest jeszcze szansa, by uratować prestiż i popularność Oscara.

Jeśli jesteście oscarowymi maniakami i z niecierpliwością czekacie na noc z niedzieli na poniedziałek, by dowiedzieć się, kto otrzyma statuetkę, mamy dla Was pozycję obowiązkową, która to oczekiwanie umili.

To książka Katarzyny Czajki-Kominiarczuk – Oscary. Sekrety największej nagrody filmowej. Książka dzieli Oscary na cztery bloki tematyczne: nagroda, ceremonia, nieoczywiste (jak ewoluowały niektóre kategorie, czy też polski wkład w historię plebiscytu) oraz zwycięzcy. Książka stanowi genialne uzupełnienie znanych nam statystyk dotyczących nagrody. A skoro gala już lada dzień, chcemy podzielić się z Wami przewidywaniami na temat tego, kto ma szansę na Oscara, a kto może jeszcze musi poczekać.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Polaków na pewno Akademia nie zawiodła. Trzy nominacje dla Zimnej wojny to przyjemne zaskoczenie. O ile nominacji w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny można się było spodziewać, to dodatkowe wyróżnienia za reżyserię i scenariusz należy już traktować jako potwierdzenie, że film zrobił na akademikach duże wrażenie. Czy to znaczy, że ma szansę na zwycięstwo w tych kategoriach?

Tu największym rywalem wydaje się Roma Alfonso Cuaróna. Podobnie jak w przypadku filmu Pawlikowskiego, to prywatna, czarno-biała opowieść, uwikłana w historię. Cuarón ma nad Pawlikowskim przewagę – Roma jest także nominowana w kategorii najlepszy film, a także zebrała nominacje aktorskie (dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej i drugoplanowej). Poza tym produkcja dystrybuowana przez Netflix trafia do większej grupy akademików. Nie ma jednak co załamywać rąk, bo Zimna wojna ma bardzo dobrą kampanię promocyjną wśród członków Akademii.

Do pewnego stopnia za gest w kierunku szerokiej widowni, która od lat nieco nudzi się na filmach nominowanych przez Akademię, jest wyróżnienie Czarnej Pantery w kategorii najlepszy film. Szanse, by komiksowa produkcja Marvela wygrała tegoroczną rywalizację, są niewielkie, ale to ukłon w stronę tych głosów, które wskazują, że Akademia powinna nominować nie tylko filmy niezależne, ale także produkcje popularne, które rezonują z amerykańską widownią. I to założenie Czarna Pantera jak najbardziej spełnia.

Wśród nominacji dla najlepszego filmu znajdziemy jednak głównie produkcje, które wpisują się w upodobania Akademii. Historie z życia wzięte (aż pięć z ośmiu nominowanych filmów jest częściowo oparte na faktach), melodramaty (Narodziny gwiazdy), biografie przedwcześnie zmarłych twórców (Bohemian Rhapsody), filmy polityczne (Vice, Czarne bractwo. BlacKkKlansman), opowieści o brytyjskich monarchach (Faworyta) czy prywatne historie, które opowiadają o szerokich problemach społecznych (Green Book). Kto ma największe szanse na wygraną? Jeśli patrzeć na dotychczasowe wyniki, to na pierwsze miejsce na razie wysuwa się Green Book – film, który zebrał już kilka nagród, ale przede wszystkim został wyróżniony na festiwalu w Toronto, gdzie od kilku lat niemal bez pudła nagradzano filmy, które dostawały potem Oscara.

Niezwykle ciekawie zapowiadają się w tym roku kategorie aktorskie. Zwłaszcza rywalizacja o statuetkę dla najlepszej aktorki w roli pierwszoplanowej może przysporzyć bólu głowy Akademikom. Z jednej strony mamy zasłużoną weterankę – Glenn Close, która przez 45 lat swojej wspaniałej kariery filmowej nie dostała jeszcze Oscara. Tymczasem jej rola w Żonie jest naprawdę doskonała. Z drugiej strony – Lady Gaga, debiutująca na wielkim ekranie, w Narodzinach gwiazdy bez trudu wciela się w zahukaną dziewczynę ze wspaniałym głosem, który prowadzi do sukcesu.

Jednak obok tych dwóch kandydatek jest jeszcze trzecia – Olivia Coleman, odtwórczyni roli królowej Anny w Faworycie. Coleman to popularna brytyjska aktorka, która ma już na swoim koncie wiele nagród, filmowych i telewizyjnych. Być może nadszedł czas, by Ameryka odkryła jej talent. A może akademicy skłonią się do nagrody dla absolutnej debiutantki? Yalitza Aparicio, odgrywająca główną rolę w filmie Roma, to z pewnością aktorskie odkrycie. Choć Akademia nie jest szczególnie skłonna do nagradzania debiutantów.

O debiutach nie ma mowy w przypadku kategorii najlepszy aktor pierwszoplanowy. Tu mamy wręcz klub aktorów z kilkoma nominacjami. Duże szanse na zwycięstwo ma Christian Bale. Nie tylko dlatego, że znów dramatycznie przytył do roli, ale także dlatego, że krytyczny wobec prezydentury Georga W. Busha film Vice, w którym gra główną rolę Dicka Cheneya, może przypaść do gustu bardzo liberalnej Akademii.

Wśród nominowanych znalazł się także Bradley Cooper – za rolę w wyreżyserowanym przez siebie filmie Narodziny gwiazdy. Akademia lubi również nagradzać aktorów grających alkoholików, więc jego szanse też są spore. A skoro mowa o tym, co Akademia naprawdę lubi, nie można pominąć Ramiego Maleka, którego transformacja we Freddiego Mercurego w Bohemian Rhapsody była imponująca. Filmy o przedwcześnie zmarłych, genialnych twórcach zawsze cieszą się powodzeniem. Co z kolei każe nam spojrzeć przychylniej na Willema Dafoe, nominowanego za rolę Van Gogha w filmie At Eternity’s Gate. Nieco z boku stawki, zdaje się pozostawać Viggo Mortensen. Ten doskonały aktor został nominowany za swoją rolę w Green Book, ale niekoniecznie jest wymieniany w gronie faworytów.

Co ciekawe, nominacji za rolę drugoplanową nie dostała Claire Foy, szerzej znana z serialu The Crown. Wielu krytyków powtarzało, że jej rola to najlepsza część filmu Pierwszy człowiek. Produkcja jednak nie zyskała przychylności Akademii. Natomiast szóstą nominację – za rolę w filmie Vice – dostała Amy Adams. Aktorka powoli goni Leonardo DiCaprio w ilości nominacji, bez nagrody i coraz częściej pojawiają się pytania, czy już nie czas na wyróżnienie też dla niej. Zwłaszcza że w tym roku ma dużą szansę – nominowane w tej samej kategorii Emma Stone i Rachel Weisz – obie za film Faworyta – zapewne podzielą się między sobą głosami. Być może to będzie rok, w którym Amy Adams w końcu podziękuje za Oscara.

Nie łatwo jest też wskazać faworyta w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Wśród faworytów najczęściej wymienia się Mahershala Ali za rolę w filmie Green Book. Z drugiej strony Mahershala dostał już Oscara kilka lat temu za rolę w filmie Moonlight, co może skłonić Akademię do nagrodzenia innego aktora. Tu po statuetkę może sięgnąć Adam Driver – za rolę w Czarne bractwo. BlacKkKlansman, czy Sam Rockwell za brawurowe sportretowanie Georga W. Busha. Niewielkie są chyba natomiast szanse Richarda E. Granta, angielskiego aktora nominowanego za rolę w komediodramacie Can You Ever Forgive Me. Ciekawe jest pojawienie się w zestawieniu Sama Elliotta, grającego brata głównego bohatera w Narodzinach gwiazdy. Elliott nie pojawiał się wśród nominowanych przez inne gremia, a jego miejsce zwykle zajmował Timothée Chalamet, ze swoją rolą w filmie Mój piękny syn. Jednak tym razem Akademia wolała nominować zgorzkniałego kowboja niż młodziutkiego narkomana.

Dla wielu zaskoczeniem była obecność Pawła Pawlikowskiego wśród reżyserów wyróżnionych nominacją, jednak większe zaskoczenie powinna budzić wiadomość, że Spike Lee dostał w tym roku dopiero swoją pierwszą nominację reżyserską. To wprost trudne do uwierzenia, że jeden z najważniejszych amerykańskich reżyserów przez lata nie został dostrzeżony przez Akademię. Nominację dostał także Alfons Cuarón, co oznacza, że w tym roku otrzymał aż trzy nominacje (jest także autorem nominowanych do Oscara zdjęć do filmu Roma). Wśród nominowanych znalazł się też Grek – Giorgos Lanthimos (za Faworytę) oraz Adam Kay (za Vice). Warto jednak zaznaczyć, że nie ma wśród nominowanych reżysera filmu Green Book, co może znacznie obniżyć jego szansę na zwycięstwo w kategorii najlepszy film.

Tegoroczne nominacje trudno nazwać pełnymi niespodzianek. Niektóre kategorie już teraz zdają się mieć oczywistych zwycięzców, jak np. najlepsza piosenka, gdzie raczej oczywistym będzie triumf Lady Gagi i utworu Shallow z Narodziny gwiazdy. Zresztą pominięcie Bradleya Coopera w nominacjach za najlepszą reżyserię. Na pewno znakiem tegorocznych Oscarów jest obecność wśród nominowanych filmów, aktorów i twórców dużej liczby aktorów i twórców niezwiązanych z kinematografią amerykańską. Być może dlatego, że Oscary budzą coraz więcej emocji na świecie, a coraz mniej w samych Stanach.

Nie sprawdziły się też przewidywania, że po ostatnich hollywoodzkich rozliczeniach wśród nominowanych będzie więcej kobiet – wciąż nie ma ich wśród najlepszych reżyserów i trudno znaleźć nominowane kobiety w poza aktorskich kategoriach. Pewnym powiewem świeżości jest natomiast obecność wśród nominowanych produkcji filmów dystrybuowanych przez platformy streamingowe, takie jak Netflix czy Amazon. Choć, aby dostać nominację, film musi być pokazywany w kinach w Los Angeles, to Akademia nie wymaga wiele więcej. A to może znaczyć, że od jej decyzji zależy, czy niezależne amerykańskie kino będzie trafiało na duże ekrany, czy też będzie docierało do widzów przez platformy streamingowe.

Nie ma wątpliwości, że tegoroczna gala będzie wyjątkowa. Chociażby dlatego, że po raz pierwszy od trzydziestu lat nie będzie miała prowadzącego. Po rezygnacji komika Kevina Harta Akademia zdecydowała się spróbować poradzić sobie sama. Ale nie chodzi tylko o samą galę, coraz częściej słychać głosy, że wchodzący w dziewiątą dekadę swojego istnienia Oscar staje się coraz mniej ważny i coraz bardziej odklejony od współczesnego widza. Być może odpowiednie pokierowanie decyzjami sprawi, że widzowie znów zainteresują się tym, kto weźmie w dłoń złotego krzyżowca.

Czytaj również: Kto wygrał, czy kto się, w co ubrał? Ponad 90-letnia historia oscarowych kreacji
Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News