Oscary 2014

W nocy z 2 na 3 marca Amerykańska Akademia Filmowa po raz 86. wręczy zwycięzcom prestiżowe nagrody. Tymczasem przyjrzyjmy się nominacjom.

 

Kategoria najlepszy film:

12 Years a Slave (Zniewolony)

American Hustle

Captain Phillips (Kapitan Phillips)

Dallas Buyers Club (Witaj w klubie)

Gravity (Grawitacja)

Her (Ona)

Nebraska

Philomena (Tajemnica Filomeny)

The Wolf of Wall Street (Wilk z Wall Street)

 

Kategoria najlepszy reżyser:

Alfonso Cuaron, (Grawitacja)

Steve McQueen, (Zniewolony)

Alexander Payne, (Nebraska)

David O Russell, (American Hustle)

Martin Scorsese, (Wilk z Wall Street)

Kategoria najlepszy aktor

Christian Bale, (American Hustle)

Bruce Dern, (Nebraska)

Leonardo DiCaprio, (Wilk z Wall Street)

Chiwetel Ejiofor, (Zniewolony)

Matthew McConaughey, (Witaj w klubie)

 

Kategoria najlepsza aktorka:

Amy Adams, (American Hustle)

Cate Blanchett, (Blue Jasmine)

Sandra Bullock, (Grawitacja)

Judi Dench, (Tajemnica Filomeny)

Meryl Streep, (Sierpień w hrabstwie Osage)

 

Kategoria najlepszy aktor drugoplanowy:

Barkhad Abdi, (Kaptain Phillips)

Bradley Cooper, (American Hustle)

Michael Fassbender, (Zniewolony)

Jonah Hill, (Wilk z Wall Street)

Jared Leto, (Witaj w klubie)

 

Kategoria najlepsza aktorka drugoplanowa:

Sally Hawkins, (Blue Jasmine)

Jennifer Lawrence, (American Hustle)

Lupita Nyong’o, (Zniewolony)

Julia Roberts, (Sierpień w hrabstwie Osage)

June Squibb, (Nebraska)

 

Kategoria najlepszy scenariusz adaptowany:

12 Years a Slave (Zniewolony)

Before Midnight (Przed północą)

Captain Phillips (kapitan Phillips)

Philomena (Tajemnica Filomeny)

The Wolf of Wall Street (Wilk z Wall Street)

 

Kategoria najlepszy scenariusz oryginalny:

American Hustle

Blue Jasmine

Dallas Buyers Club (Witaj w klubie)

Her (Ona)

Nebraska

 

Kategoria najlepszy film animowany:

The Croods (Krudowie)

Despicable Me 2 (Minionki rozrabiają)

Ernest and Celestine (Ernest i Celestyna)

Frozen (Kraina lodu)

The Wind Rises (Kaze tachinu)

 

Najlepszy krótkometrażowy film animowany:

Feral

Get a Horse!

Mr Hublot

Possessions

Room on the Broom

 

Kategoria najlepsze zdjęcia:

The Grandmaster (Wielki mistrz)

Gravity (Grawitacja)

Inside Llewyn Davis (Co jest grane, Davis?)

Nebraska

Prisoners (Labirynt)

 

Kategoria najlepsze kostiumy:

12 Years a Slave (Zniewolony)

American Hustle

The Grandmaster (Wielki mistrz)

The Great Gatsby (Wielki Gatsby)

The Invisible Woman

 

Kategoria najlepszy film dokumentalny:

20 Feet from Stardom

The Act of Killing (Scena zbrodni)

Cutie and the Boxer (Piekna i bokser)

Dirty Wars (Brudne wojny)

The Square

 

Kategoria najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny:

Cavedigger

Facing Fear

Karama Has No Walls

The Lady in Number 6: Music Saved My Life

Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall

 

Kategoria najlepszy montaż:

12 Years a Slave (Zniewolony)

American Hustle

Captain Phillips (Kapitan Phillips)

Dallas Buyers Club (Witaj w klubie)

Gravity (Grawitacja)

 

Kategoria najlepszy film nieanglojęzyczny:

The Broken Circle Breakdown (Belgia) (W kręgu miłości)

The Great Beauty (Włochy) (Wielkie piękno)

The Hunt (Dania) (Polowanie)

The Missing Picture (Kambodża)

Omar (Palestyna)

 

Kategoria najlepszy film krótkometrażowy:

Aquel No Era Yo

Avant Que de Tout Perdre

Helium

Pitaako Mun Kaikki Hoitaa?

The Voorman Problem

 

Kategoria najlepsza charakteryzacja:

Dallas Buyers Club (Witaj w klubie)

Jackass Presents: Bad Grandpa (Jackass: Bezwstydny dziadek)

The Lone Ranger (Jeździec znikąd)

 

Kategoria najlepsza muzyka filmowa:

The Book Thief (Złodziejka książek)

Gravity (Grawitacja)

Her (Ona)

Philomena (Tajemnica Filomeny)

Saving Mr Banks (Ratując pana Banksa)

 

Kategoria najlepsza scenografia:

12 Years a Slave (Zniewolony)

American Hustle

Gravity (Grawitacja)

The Great Gatsby (Wielki Gatsby)

Her (Ona)

 

Kategoria najlepsza piosenka filmowa:

‘Alone Yet Not Alone’, (Alone Yet Not Alone)

‘Happy’, Despicable Me 2 (Minionki rozrabiają)

‘Let It Go’, Frozen (Kraina lodu)

‘The Moon Song’, Her (Ona)

‘Ordinary Love’, (Mandela: Long Walk to Freedom)

 

Kategoria najlepszy montaż dźwięku:

All is Lost

Captain Phillips (Kapitan Phillips)

Gravity (Grawitacja)

The Hobbit: The Desolation of Smaug (Hobbit: Pustkowie Smauga)

Lone Survivor

 

Kategoria najlepszy dźwięk:

Captain Phillips (Kapitan Phillips)

Gravity (Grawitacja)

The Hobbit: The Desolation of Smaug (Hobbit: Pustkowie Smauga)

Inside Llewyn Davis (Co jest grane, Davis?)

Lone Survivor

 

Kategoria najlepsze efekty specjalne:

Gravity (Grawitacja)

The Hobbit: The Desolation of Smaug (Hobbit: Pustkowie Smauga)

Iron Man 3

The Lone Ranger (Jeździec znikąd)

Star Trek Into Darkness (W ciemności Star Trek)

 

Komentarze
Podaj dalej

Zapisz się do Newslettera