ONI PISZĄ OBRAZEM

Żyjemy w kulturze obrazu. Robimy setki zdjęć, archiwizujemy znalezione w sieci fotografie, kupujemy t-shirty z nadrukami, a w księgarniach częściej sięgamy po albumy niż książki. W Internecie łatwiej przewijać obrazki niż tekst, dlatego tak popularny stał się Instagram, Pinterest czy Tumblr, a w świecie sztuki ponowne zainteresowanie odnotowują …komiksy.

#1 MICHAŁ – ŚLEDZIU – ŚLEDZIŃSKI

Autor serii komiksowej „Osiedle Swoboda” i redaktor naczelny magazynu „Produkt”, który zrewolucjonizował współczesny komiks w Polsce. Śledziński rysuje w różnych stylistykach. Autor lubi opowiadać swoją historię, dlatego komiksy tworzy sam od początku do końca, męczy się ilustrując cudze scenariusze.

http://bit.ly/1zTqQe9
http://bit.ly/1zTqQe9

#2 PRZEMYSŁAW – TRUST – TRUŚCIŃSKI

Absolwent wydziału grafiki łódzkiej ASP uważany za jednego z najważniejszych polskich twórców komiksowych. Artystycznie nie ogranicza się jedynie do komiksu, sięga również po inne formy przekazu. Charakterystyczne w jego pracach jest tworzenie nierealnych światów, fantastyczna tematyka i surrealizm.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Fot.: http://bit.ly/1sbD6pr
Fot.: http://bit.ly/1sbD6pr

#3 KAROL – KRL – KALINOWSKI

Urodził się w Suwałkach, podobno z komiksem w ręce. Pierwsze prace rysował dla kumpli ze szkolnych ławek. Sceny KRL’a to proste historie z szarych blokowisk z fantastycznym zacięciem, owiane pewną dozą niedopowiedzenia.

Fot.: http://bit.ly/1oBSBUv
Fot.: http://bit.ly/1oBSBUv

#4 JANEK KOZA

Talent wykorzystuje na wiele różnych sposobów. Spełnia się jako reżyser filmów animowanych i wideo, autor komiksów i obrazów. Znany jest również jako „mgr Jan Koza” czy „porucznik Jan Koza” (zdarzyło mu się podpisać w ten sposób swoje prace). Rysowane postaci nie są idealne, posiadają wady, w prześmiewczy sposób uwypuklają niedoskonałości, potwierdzają stereotypy. Scenki zawarte w komiksach są mocno osadzone w polskich realiach, ale zamknięte w charakterystycznych, kpiąco-ironicznych ramach.

Fot.: http://bit.ly/1zTmTGn
Fot.: http://bit.ly/1zTmTGn

#5 WILHELM SASNAL

W 2001 roku z okazji wystawy „Popelita” w krakowskim Bunkrze Sztuki wydano książkowy komiks Sasnala „Życie codzienne w Polsce 1999-2001”. To opowieść o dwóch latach z życia artysty i jego żony Anki: narodziny syna Kacpra, pobyt żony w szpitalu, kupowanie samochodu, malowanie obrazów, remontowanie mieszkania. Pozycja zyskała status pierwszej, prawdziwie realistycznej książki o pokoleniu urodzonych w latach 70. Komiks okazał się sukcesem. Autor powraca i zaskakuje po raz kolejny. W najnowszej produkcji przedstawia parę amerykańskich dwudziestolatków, którzy postanawiają zamieszkać na terenach zalanych przez lawę. Opowieść oparta na faktach została wydana w tym roku jednocześnie w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

Fot.: http://bit.ly/XDlfLg
Fot.: http://bit.ly/XDlfLg

Tekst | Anna Wawszkiewicz

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News