Olga Tokarczuk współtworzy grę komputerową

olga tokarczuk gra wideo

Olga Tokarczuk od czasu zdobycia literackiego Nobla nie próżnuje. Angażuje się w liczne projekty, akcje charytatywne i pozostaje płodną pisarką. Mało kto jednak się spodziewał, że osobiście weźmie udział… w tworzeniu gry komputerowej.

Co to będzie za produkcja i jaką rolę będzie w niej odgrywać Olga Tokarczuk?

Anna In w grobowcach świata, ale na komputerze

Olga Tokarczuk napisała wiele powieści znacznie bardziej znanych od Anna In w grobowcach świata, ale to właśnie ją Studio Sundog zdecydowało się wziąć na warsztat, doceniając reinterpretację starożytnego sumeryjskiego mitu. Świat przedstawiony w tej powieści wydaje się ciekawym materiałem na uniwersum gry wideo i wszystko wskazuje na to, że będzie istotną częścią rozgrywki.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Twórcy zapowiadają, że Ibru będzie detektywistyczną grą RPG, w której głównym zadaniem będzie znalezienie tytułowej bohaterki powieści. Z racji tego, że akcja będzie dziać się w specyficznym, niezbyt przyjaznym ekosystemie, a konkretniej w mocno kastowym zigguracie, niezbędna będzie pomoc bogów zamieszkujących jego najwyższe piętro.

ibru olga tokarczuk

Olga Tokarczuk scenarzystką gry wideo

Jaka w tym wszystkim rola Olgi Tokarczuk? Noblistka oczywiście pomimo niewątpliwego talentu i erudycji nie opanowała w kilka dni sztuki programowania czy projektowania grafiki, ale za to będzie wspierać Studio Sundog swoim piórem.

Ibru będzie działo się w świecie wykreowanym przez Tokarczuk, jednak na potrzeby gry wideo napisze ona zupełnie nową historię. Według informacji prasowych będzie również kontrolować jakość produkcji na wielu etapach jej tworzenia.

Kiedy premiera Ibru?

Twórcy od pierwszych zapowiedzi absolutnie się nie spieszą. Studio Sundog składa się zaledwie z kilku osób. Na chwilę obecną jest ich dziewięć, lecz docelowo twórcy chcą rozszerzyć swoje grono do 20 osób. Nadal jest to jednak niewielkie studio, które i tak na pewnym etapie tworzenia gry będzie musiało poszukać inwestora.

ibru olga tokarczuk

Wstępna data premiery Ibru to 2026 rok, ale nikt nie da sobie za to rzecz jasna uciąć głowy.

Olga Tokarczuk nie dla idiotów

Olga Tokarczuk pozostaje dla wielu komentatorów postacią nieco kontrowersyjną. Wszystko ze względu na szereg wywiadów, które udzieliła w zeszłym roku, a których treść rozniosła się w mediach. W trakcie jednego z nich padło słynne literatura nie jest dla idiotów.

Nigdy nie oczekiwałam, że wszyscy mają czytać i że moje książki mają iść pod strzechy. Wcale nie chcę, żeby szły pod strzechy. Literatura nie jest dla idiotów. Żeby czytać książki trzeba mieć jakąś kompetencję, pewną wrażliwość, pewne rozeznanie w kulturze. Te książki, które piszemy, są gdzieś zawieszone, zawsze się z czymś wiążą. Nie wierzę, że przyjdzie taki czytelnik, który kompletnie nic nie wie i nagle się zatopi w jakąś literaturę i przeżyje tam katharsis. Piszę swoje książki dla ludzi inteligentnych, którzy myślą, którzy czują, którzy mają jakąś wrażliwość. Uważam, że moi czytelnicy są do mnie podobni, piszę do swoich krajanów.

Do sytuacji odniósł się doktor Krzysztof M. Maj, wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i twórca kanału na YouTube poświęconego sprawom okołokulturowym i edukacyjnym. W filmie pod tytułem Z pamiętnika klasistowskiej noblistki wytyka Oldze Tokarczuk błędy w jej rozumowaniu i snobistyczną postawę względem odbiorców.

W związku z licznymi wypowiedziami na temat przewagi literatury niegatunkowej nad innymi formami kultury i sztuki wiele osób może dziwnie postrzegać udział Olgi Tokarczuk w tworzeniu gry komputerowej. Jak na razie noblistka jednak nie odniosła się do tego tematu.

Zobacz także: Najpopularniejsi polscy pisarze 2022

Remigiusz Mróz i spółka. Najpopularniejsi polscy pisarze 2022 roku

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News