Olbrzymia góra lodowa, wielkości połowy Polski, oderwała się od lodowca na Antarktydzie

Wizualizacja przedstawiająca lodowiec

Oglądanie topniejących kostek lodu bywa satysfakcjonujące. Chyba że do oceanu spada bryła lodu ważąca 315 miliardów ton. Wtedy jest to już wyłącznie przerażające.

Kolosalna góra lodowa odpadła od szelfu lodowego Amery na Antarktydzie. Góra o nazwie D28, czy też ruchomy ząb – jak wielu pieszczotliwie ją określało, zajmowała powierzchnię 1582 km² i ważyła 315 miliardów ton.

Mówiąc bardziej obrazowo, to powierzchnia mniej więcej połowy naszego kraju, porównywalna wielkością do Bangkoku, czy Tajlandii.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


315 billion tonne iceberg antarctica 1 5d930f8e79f41 700 Olbrzymia góra lodowa, wielkości połowy Polski, oderwała się od lodowca na Antarktydzie

Naukowcy proszą jednak o niepanikowanie. Odpadanie lodu od lodowca jest naturalnym procesem, w którym szelf traci część bryły lodowej, równoważąc w ten sposób ilość gromadzącego się śniegu, a profesor Helen Fricker ze Scripps Institution of Oceanography podkreśla, że w wypadku Amery, wydarzenie to nie jest wynikiem zmian klimatu, ponieważ zapisy satelitarne pokazują równowagę środowiskową na tym obszarze, a naukowcy od dawna już przewidywali, że D28 w końcu odpadnie od lodowca.

Oddzielanie się skał lodowych od lodowca jest częstym zjawiskiem – szacuje się, że na samej Grenlandii odrywa się około 40 000 małych i średnich gór lodowych, chociaż żadnej z nich nie można porównać do giganta jaki wpadł do oceanu na Antarktydzie.

315 billion tonne iceberg antarctica 2 5d931063c75a2 700 Olbrzymia góra lodowa, wielkości połowy Polski, oderwała się od lodowca na Antarktydzie

5/5 - (1 vote)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News