Categories: artdesign

Ogłoszenie wyników konkursu KOŁO na „Projekt Łazienki 2015”

Zakończyła się XVII edycja konkursu na „Projekt Łazienki 2015” organizowana przez firmę Sanitec KOŁO wspólnie z Wrocławskiem Odziałem SARP. Tematem konkursu był projekt koncepcyjny toalety publicznej w Parku Zachodnim we Wrocławiu. Zwyciężył projekt autorstwa Aleksandry Zalewskiej, Anny Siwiec i Joanny Ejzler, studentek wydziału architektury we Wrocławiu.

Jednym z zadań konkursowych była umiejętność wpisania projektu w kontekst otoczenia. Autorzy dążyli do harmonijnego dopasowania toalety w przestrzeń parku. Niektórzy projektanci wykorzystywali naturalny drzewostan parku jako element projektu bryły. Inni proponowali np. obiekt w formie kopca, który organicznie wyrastał z trawnika na terenie parku. Inspiracją stał się także pobliski plac zabaw dla dzieci. Projektanci proponowali m.in. elewacje, na których dzieci mogłyby malować kredą. Autorzy przygotowali projekty budynków wielofunkcyjnych, połączonych np. ze ścinką wspinaczkową, kawiarnią, obserwatorium przyrody czy parkową czytelnią książek. Projektanci zadbali także, by toaleta dostosowana była do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz opiekunów z małymi dziećmi.

Najwyższą ocenę jury i Grand Prix konkursu zdobył projekt Aleksandry Zalewskiej, Anny Siwiec oraz Joanny Ejzler. Laureatki  Aleksandra Zalewska i Anna Siwiec są studentkami Wydziału Architektury na Politechnice Wrocławskiej, zaś Joanna Ejzler jest absolwentką Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu na kierunku architektura wnętrz. Zwycięski projekt jest koncepcją wielofunkcyjną, naturalnie wkomponowaną w przestrzeń parkową. Centrum kompozycji stanowi drzewo będące przestrzennym i symbolicznym odnośnikiem projektu.

„Zasada przyjęta dla zespołu toalet jest prosta i skromna, dostosowana do koniecznej intymności użytkowania przestrzeni przy zapewnieniu zadanej funkcji kulturalnej oraz efektownej i eleganckiej oprawy. Niedrogie i łatwe w utrzymaniu materiały wykończeniowe będą stanowić dobre tło dla efektownie zaproponowanego oświetlenia, które wieczorem i w nocy będzie wzbogacać przestrzeń ogrodu” – uzasadnia swój wybór jury konkursowe.

Konkurs KOŁO na Projekt Łazienki to szansa na rozwój i pierwszy poważny krok w stronę sukcesu zawodowego dla młodych architektów i projektantów. „Wygrana daje nam ogromną radość i satysfakcję oraz motywuje do dalszego rozwoju. Daje też dużo pewności na początku drogi zawodowej. Zwycięstwo w tym konkursie jest bez wątpienia spełnieniem jednego z naszych marzeń” – przyznaje Aleksandra Zalewska ze zwycięskiego zespołu.

Oprócz nagrody głównej, jury przyznało pięć wyróżnień w wysokości od 2 do 8 tysięcy złotych. Swojego zwycięzcę wyłonili także internauci w głosowaniu internetowym, które odbyło się na stronie konkurskolo.pl

Laureaci konkursu:

Grand Prix (20 000 zł) – Aleksandra Zalewska, Anna Siwiec, Joanna Ejzler

Wyróżnienie I stopnia (8 000 zł) – Martyna Lenart-Zygmunt, Jakub Zygmunt

Wyróżnienie II stopnia (4 000 zł) – Katarzyna Siedlecka, Mikołaj Adamus

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Robert Witczak

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Łukasz Piecha, Marcin Hilmer

Wyróżnienie równorzędne III stopnia (2 000 zł) – Łukasz Chabiniec

Wyróżnienie internautów (2 000zł) – Natalia Gruszczyńska, Eliza Masek, Amelia Muskała, Szymon Malinka

Uroczyste zakończenie oraz wręczenie nagród laureatom obyło się dnia 25 czerwca o godzinie 11:00 w Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin we Wrocławiu.

Szczegółowe informacje o nagrodzonych projektach i ich autorach znajdują się na stronie: www.konkurskolo.pl

Informacje o zwycięskim projekcie:

Założenia projektu:
– podkreślenie tego, co w parku najistotniejsze – drzewa, które jest centralnym miejscem projektu.
– rozwiązanie projektu na planie koła umożliwiło dostęp do toalety z dwóch zadaszonych stref wejściowych, gdzie znajdują się miejsca do siedzenia, źródło oraz stojaki na rowery ukryte w podłodze.

– konstrukcja żelbetowa zapewnia dużą wytrzymałość i odporność na akty wandalizmu. Elewacja pokryta została drewnem parzonym, odpornym na warunki atmosferyczne. Wewnątrz zastosowano materiały łatwe    do utrzymania w czystości – posadzka żywiczna oraz farba lateksowa.

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

Poczet pisarzy różnych: Andrzej Stasiuk

Zbiór  „Grochów”, wydany ostatnio przez Czarne, to dobra okazja, aby przypomnieć sobie wczesne książki Andrzeja Stasiuka,…

1 godzinę ago

TOP 10: Najlepsze polskie gry komputerowe

Polski rynek gier komputerowych jest znacznie bardziej rozległy, niż można przypuszczać. Już od zamierzchłych lat…

17 godzin ago

Najlepsze gejowskie kluby w Polsce

Doskonała muzyka, duży parkiet, smaczne i niezbyt drogie drinki... co jeszcze charakteryzuje godny uwagi klub…

2 dni ago

Przegryw – poznaj 5 największych przegrywów w historii

Przegryw jest szerokim pojęciem. Według Słownika Miejskiego Slangu jest to ,,osoba, która przegrywa życie, nie…

3 dni ago

thea wang – urokliwa debiutantka na norweskiej scenie muzycznej!

9 września 2022 roku dzięki wszystkim serwisom streamingowym światło nocne ujrzał piękny album „While He…

4 dni ago

Książki, które zmieniają życie czytelnika na lepsze

Świat bez książek nie mógłby właściwie istnieć, co doskonale wiedzą miłośnicy literatury. Wykreowane w nich…

5 dni ago