OCZY DOOKOŁA ŚWIATA.

#1 DAVID BOWIE W BERLINIE

1
http://bit.ly/1pKqDXt

Absolutne must see, numer jeden, priorytet. Wystawa podróżowała z Londynu do Toronto, by w końcu wylądować w Berlinie. Bliżej się nie da! Zachwyca nie tylko mnóstwem ciekawych eksponatów, takich jak : sceniczne stroje artysty (projekty Alexandra McQueena, Hedi Slimane, Yamamoto czy Diora) unikalne fotografie, egzemplarze, okładki płyt, rękopisy tekstów, ale także multimedialną formułą. Wystawa miała zakończyć się wcześniej, ale termin zamknięcia został przesunięty ze względu na duże zainteresowanie. Śpiesz się, bo warto.

 KIEDY? Do 24. sierpnia 2014

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

GDZIE? Martin-Gropius-Bau Niederkirchnerstrasse 7
 10963 Berlin

 

 

#2 MONDRIAN W TATE MODERN

mondrian_reconstruction
http://on.fb.me/1pLnS83

Mondrian jest uznawany za jednego z najważniejszych twórców związanych z rozwojem abstrakcjonizmu na początku XX wieku. W tym roku mija 70. rocznica śmierci artysty, dlatego wystawa dokładnie śledzi ścieżki jego życia osobistego i artystycznego. Jest z jednej strony nie lada gratką dla wielbicieli a z drugiej składnicą wiedzy dla laików. Główną atrakcją wystawy jest rekonstrukcja jego paryskiej pracowni, naturalnej wielkości.

 KIEDY? Do 5. października 2014

GDZIE? Tate Modern Liverpool Albert Dock, Liverpool L3 4BB,

 

 

#3 DISOBEDIENT OBJECTS W V&A

3
http://bit.ly/1txtmG8

To pierwsza wystawa, która bada rolę obiektów w procesie zmian społecznych. Wystawa koncentruje się na okresie od końca 1970 do teraz. Nie bez powodu kuratorzy wybrali współczesność. To czas, który przyniósł nowe technologie i …nowe wyzwania polityczne. Co łączy te dwie płaszczyzny? Tego dowiesz się m.in. na wystawie.

 KIEDY? Do 1. lutego 2015

GDZIE? Museum Victoria & Albert Cromwell Road, Londyn SW7 2RL

 

 

#4 MARINA ABRAMOVIC

4
Fot.: http://bit.ly/1ocRcPX

512 godzin – tytuł najnowszego projektu serbskiej performerki. To również suma godzin, które artystka spędzi w pustej galerii, dokładnie 10 tygodni, po 8 godzin dziennie, z jednodniowym odpoczynkiem. Pomysł? Głębszy sens? Brak. Chodzi o samo spotkanie. Tam nie pójdziesz po to, by zobaczyć dzieła sztuki, tam dziełem sztuki się staniesz.

 KIEDY? Do 25. sierpnia 2014

GDZIE? Serpentine Galeries Kensington Gardens, London W2 3XA

 

 

#5 NAJDŁUŻSZA GALERIA NA ŚWIECIE

5
Fot.: http://bit.ly/YyErKr

Spędzasz wakacje w Sztokholmie? Przemieszczasz się z miejsca na miejsce, korzystając z miejskiego metra? Wiedz, że uczestniczysz w czymś wielkim. Metro w Sztokholmie uznawane jest za jedną z najdłuższych galerii sztuki na świecie! Struktura korytarzy i sufitu, „żywa” kolorystyka ścian, rzeźby, płaskorzeźby, obrazy, grafiki zachwycają nawet tych „opornych”. 110 kilometrów tras, 3 linie (czerwona, zielona, niebieska) i 100 stacji – spory kawał sztuki.

 KIEDY? Zawsze.

GDZIE? Sztokholm

 

 

#6 LYGIA CLARK ZA OCEANEM

6
Fot.: http://bit.ly/1AxzO0Z

MoMA przygotowało retrospektywę poświęconą sztuce Lygii Clark. Artystka zostawiła po sobie setki obrazów, dlatego wystawa zorganizowana jest wokół trzech głównych tematów: abstrakcja, neo-concretism i “zaniechanie” sztuki. Nazwisko artystki nie jest Ci znane? Jednym z zadań wystawy jest przywrócenie nazwiska Clark do dyskursu.

 KIEDY? Do 24. sierpnia 2014 

GDZIE? Museum of Modern Art 11 West 53 Street, New York 10019

 

 

#7 FRIDA KAHLO W RZYMIE.

7
Fot.: http://bit.ly/1rXshU7

Artystka nazywana jest symbolem meksykańskiej kultury XX wieku. We Włoszech jej obrazy wystawione będą po raz pierwszy. Zwiedzający będą mogli zobaczyć blisko 130 dzieł, w tym 43 portrety i autoportrety, które są jednym z najbardziej rozpoznawalnych obrazów Kahlo.

 KIEDY? Do 31. sierpnia 2014

GDZIE? Scuderie del Quirinale Via XXIV Maggio 16 – Roma

 

 

 #8 TERRY O`NEILL

8
Fot.: http://bit.ly/1rXsnea

Jest jednym z największych na świecie fotografów, których prace wiszą w krajowych galeriach i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Żaden inny nie miał możliwości fotografowania tylu różnorodnych ikon. Od Winstona Churchilla do Nelson Mandeli, od Franka Sinatry do Amy Winehouse, od Audrey Hepburn i Brigitte Bardot do Nicole Kidman. Fotografował The Beatles i The Rolling Stones zanim jeszcze świat o nich usłyszał. Czy trzeba więcej argumentów potwierdzających wyjątkowość tego wydarzenia?

 KIEDY? do 28 września 2014

GDZIE? Museo Fondazione Roma (Palazzo Cipolla Via del Corso, 320

 

 

#9 LOUIS KAHN

9
Fot.: http://bit.ly/1yZWAvJ

Amerykański architekt uważany jest za wielkiego budowniczego XX wieku. Wystawa obejmuje zróżnicowaną gamę stworzonych przez niego modeli architektonicznych, oryginalne rysunki, szkice z podróży, zdjęcia i filmy. Najważniejszym eksponatem wystawy jest czterometrowy model City Tower zaprojektowany dla Filadelfii.

 KIEDY? do 12 października 2014

GDZIE? Design Museum Shad Thames, London SE1 2YD

 

 

 

#10 HORST W LONDYNIE.

10
Fot.: http://bit.ly/1rrPLTa

Jako ostatnią polecamy wystawę, na którą trzeba jeszcze trochę poczekać. Prace Horsta, które pojawią się już niedługo w Londynie. Kim był Horst? Mistrzem światła, kompozycji i iluzji. Ogromny zbiór grafik, rysunków, zeszytów, albumów i listów, które artysta starannie konserwował przez całe życie, obok tysięcy odbitek świadczących o wirtuozerii i wielkim talencie. „Moda jest wyrazem czasów. Elegancja to coś innego.” – tak wspomniał Horst w  1984. Fotografował modę, realizował komercyjne zlecenia (przez większość życia współpracując z Vogue`iem) w niekonwencjonalny sposób. Łamał schematy, wyznaczał nowe trendy. Był i jest legendą, dla niektórych autorytetem, idolem, wzorem. My czekamy na tę wystawę z niecierpliwością.

 KIEDY? 6 września 2014 – 04 stycznia 2015

GDZIE? Museum Victoria & Albert Cromwell Road, Londyn SW7 2RL

 

 

 

 Tekst | Anna Wawszkiewicz

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News