Obejrzeliśmy dwa odcinki „1983” Netfliksa. Czy obejrzymy trzeci?

Dziewczyna i chłopak stojący na zaciemnionym terenie

30 listopada to oficjalna data końca oczekiwania na pierwszą polską produkcję Netfliksa, zatytułowaną 1983. Serial ten ma być trzymający w napięciu thrillerem konspiracyjnym, wielowątkową opowieścią o alternatywnej rzeczywistości i Polsce z roku 2003, jakiej nie znamy.

Podczas oficjalnej premiery serialu 1983, która odbyła się 15 listopada 2018 w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, zostały wyświetlone dwa odcinki serialu. Postanowiliśmy, zanim przysiądziecie do oglądania, podzielić się z Wami naszymi wrażeniami z tych pierwszych odcinków i odpowiedzieć na pytanie: czy obejrzymy trzeci?

Produkcje gatunku political fiction, a do takiej można zaliczyć 1983, zawsze wzbudzają wiele kontrowersji i zarazem oczekiwań. Szczególnie jeśli mowa w serialu o naszym własnym kraju i jego alternatywnej rzeczywistości.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Straszliwy atak terrorystyczny z 1983 roku pogrzebał polskie nadzieje na wyzwolenie i zapobiegł upadkowi Związku Radzieckiego. Dwadzieścia lat później zimna wojna wciąż trwa w najlepsze. Teraz, w 2003 roku, po dwóch dekadach pokoju i dobrobytu, przywódcy reżimu wcielają w życie tajny plan…

Na wstępie powiemy, że na olbrzymie brawa zasługuje cała wizualna oprawa serialukostiumy, scenografie, odtworzenie rzeczywistości, którą niektórzy z widzów na pewno będą kojarzyć z lat swojej młodości, a inni – z lekcji historii. Masa pracy włożona w efekt widoczny na ekranie telewizora, komputera czy smartfona, zdecydowanie robi wrażenie, gratulacje dla Anny Anosowicz (scenografia) i Katarzyny Lewińskiej (kostiumy).

Czy oglądanie serialu 1983 sprawi przyjemność osobie, która nie jest fanem tematów politycznych, a tym bardziej fikcji politycznej? Naszym zdaniem, warto dać szansę tej produkcji, nawet jeśli faktycznie – tematyka serialu może nie leży w kręgu waszych zainteresowań. Dlaczego? Fabuła jest na tyle wielowątkowa, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie: czy to aspekty historyczne, psychologiczne, albo słabość do silnych kobiet na dużym ekranie.

A jeśli o silnych kobietach mowa, to właśnie ten element, podczas projekcji dwóch pierwszych odcinków serialu, przykuł naszą szczególną uwagę. Przygotowywana w podziemiach rewolucja zainicjowana jest przez dziewczynę o pseudonimie Effy (Michalina Olszańska). Nie będziemy spoilerować, ale gwarantujemy, że fani silnych kobiecych charakterów, jak przykładowo Lisbeth Salander z sagi Millenium Larssona (po zobaczeniu pierwszych scen z Effy to właśnie ta postać przyszła nam jako pierwsza do głowy), będą zachwyceni. Powiemy więcej: takich kobiet nam potrzeba!

Po premierze otrzymywaliśmy od Was wiele pytań o rolę Macieja Musiała, który większości kojarzy się z innym, popularnym serialem telewizyjnym. Maciej w 1983 wciela się w rolę Kajetana – studenta prawa z ideałami, ulubieńca narodu (dlaczego, dowiecie się w trakcie oglądania). Obejrzenie pierwszych dwóch odcinków serialu dało nam jedynie wprowadzenie do historii tej postaci, wspomnianych ideałów. Kajetanowi nie mówimy stanowczego nie – pod koniec drugiego odcinka relacje i powiązania między bohaterami zaczynają się w niezwykle interesujący sposób gmatwać, dlatego liczymy, że jeszcze nas zaskoczy! A jeśli o pozostałą część obsady chodzi, czyli takie nazwiska jak Więckiewicz, Olszówka, czy Chyra – klasa sama w sobie, chapeau ba!

50-minutowe odcinki na szczęście nie nudzą i nie zmuszają do spoglądania na zegarek co 5 minut, by sprawdzić, za ile nastąpi koniec i będzie można zająć się czymś innym. Miłym gestem od twórców jest fakt, że słychać dialogi – co, jak wszyscy wiemy, jest niewątpliwą zaletą i rzadko spotykaną atrakcją przy polskich produkcjach. Wrażliwi na swojskie-polskie rzucanie mięsem, w co drugim zdaniu, mogą oglądać serial z ulgą. Przekleństwa padają sporadycznie i nie drażnią widza.

Serial wyreżyserowały cztery cenione artystki: Katarzyna Adamik, Olga Chajdas, Agnieszka Holland i Agnieszka Smoczyńska. Pomysłodawcą, twórcą i autorem scenariusza serialu jest Joshua Long. Za produkcję odpowiadają firmy The Kennedy/Marshall Company i The House Media Company. Producentami wykonawczymi serialu są Frank Marshall (Jurassic World, Jason Bourne) i Robert Zotnowski (House of Cards) ze studia produkcyjnego The Kennedy/Marshall Company, a także polski producent Andrzej Besztak (House Media) oraz Joshua Long, Maciej Musiał i Agnieszka Holland. Autorami zdjęć są Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak. Muzykę do serialu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

Na koniec, w ramach podsumowania odpowiedzmy na pytanie z tytułu: Czy obejrzymy trzeci odcinek? Nie mamy powodów, żeby nie obejrzeć! I radzimy, że jeśli zdecydujecie się także oglądać – obejrzyjcie całość. Czujemy w kościach, że kolejne odcinki nas solidnie zaskoczą!

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News