O dwójce takich, co ukradli produkcje filmowe ?

Czarnoskóry mężczyzna przybijający piątkę z Azjatą

Wychodząc z prostego założenia, że lepiej oglądać filmy, w których występują duety, postanowiłem przygotować krótką listę produkcji tych bardziej znanych oraz tych mniej znanych, które nierozerwalnie kojarzymy z dwójką danych aktorów.

Duety w filmach obecne są niezależnie od gatunku. Często zyskują miano kultowych. Jak powiem Pulp Fiction, to automatycznie widzicie Johna Travolte i Samuela L. Jacksona, powiem Leon Zawodowiec, to Jean Reno otacza opieką Natalie Portman, z kolei na hasło Zabójcza Broń widzicie jak Mel Gibson i Danny Glover z humorem stawiają czoła złu. Choć często jest to zasługa scenariusza, oto kilka filmów, których nie wyobrażam sobie w innej obsadzie.

Wściekły Byk, reż. Martin Scorsese

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Kadr z filmu " Wściekły Byk". Widać Roberta de Niro, który prosi swojego brata, w tę role wcielił się Joe Pesi, by ten uderzył go w twaz. Robert De Niro siedzi w koszulce na ramiączka, a Joe Pesci w marynarce, koszuli i w krawacie trzyma ręce na stole sluchajac uwaznie brata.

Robert De Niro jako Jake La Motta oraz Joe Pesci, jako jego brat Joey La Motta. Ten pierwszy dostał za tę rolę Oscara. Ten drugi został nominowany do Oscara. De Niro wciela się w rolę jednego z najlepszych bokserów  wszech czasów. Gra furiata, którego na początku nie podejrzewamy o żadne emocje. Jest do tego stopnia nieufny, że swoich bliskich wiecznie posądza o zdradę. Z kolei Joey to jego menadżer, który stara się znosić jego arcytrudny charakter. Wzajemnie się uzupełniają. De Niro gra postać, której sam wizerunek budzi strach i podziw jednocześnie, a Joe klasycznie ma barwny język, ciętą ripostę, nie do podrobienia głos  i mimo poważnej całościowo wymowy filmu, niektóre sceny czyni groteskowymi. Obaj z powodzeniem wcielili się w swoje role. To kapitalnie przedstawiona relacja braterska, gdzie ten na pozór silniejszy i starszy cały czas potrzebuję wsparcia ze strony tego młodszego. Efekty współpracy tego duetu oraz reżysera znamy jeszcze z Casino, oraz Goodfellas.

Wniebowzięci, reż.  Andrzej  Kondriatuk

KAdr z filmu " Wniebowzięci ". Przedstawia scene jak dwie kobiety w koszulach nocnych chodzą po pokoju dwóch wczesniej poznanych, spiacych mocnym snem mezczyzn. Jedna z nich jest blondynką, druga zaś brunetką. Na szafce widać radioodbiornink

Zdzisław Maklakiewicz i Jan Himilsbach jako Arkaszka Kozłowski i Lutek Narożniak. Tych panów oprócz planu filmowego połączyła również przyjaźń. Znani ze wspólnego występu w Rejsie, tutaj grają, a raczej parą kumpli, którzy wygrywają siedemnaście i pół patyka w loterii pieniężnej. Spełniają za to swoje marzenia o podróży samolotem. Chcą przefruwać wszystko, co do grosza. Dla Himilsbacha był to rzekomo pierwszy lot w życiu. Wspólnie liczą pieniądze, wspólnie je wydają, wspólnie spełniają marzenie, podrywają, kombinują i piją. Są niesforni, zabawni, wniebowzięci i lekko wcięci.

Niewinni Czarodzieje, reż. Andrzej Wajda

Kadr z filmu " Niewinni Czarodzieje". Przedstawia dwójke bohaterów, mezczyzne i kobiete, ktorzy siedza przy stole i bawią się paczką zapałek.

Młody lekarz, zafascynowany jazzem poznaje dziewczynę. On przedstawia się jako Bazyli, ona Pelagia. Jego gra Tadeusz Łomnicki, ją Krystyna Stypułkowska. Przypadkowo się poznają w okolicznościach raczej banalnych. Ona się spóźniła na ostatni pociąg, jemu nagle nawalił skuter i sprawa zaczyna być poważna. Towarzyszą widzowi na ekranie przez cały czas od momentu poznania. Toczą pewną grę, droczą się, starają się ukryć wzajemną do siebie sympatię. Nie chcą odkrywać kart. Bazyli jest nieco cyniczny, interesują go wygodne buty, dobre papierosy, dobre skarpetki, ale inteligentny i kulturalny. Pelagia to z kolei świadomie kokietująca młoda dama, umiejąca kąśliwie odpowiedzieć. Film pełen potyczek słownych, flirtów schowanych za grą pozorów, świetnej muzyki.

Butch Cassidy and Sundance Kid, reż. George Roy Hill

KAdr z filmu " Butch Cassidy and Sundance Kid". Widać dwóch rewolwerowców. Jeden z nich jest w brązowej marynarce i jasnej koszuli. Drugi nosi brązową koszulę i czarną marynarkę. Obydwaj stoją. Ich cechą wspólną jest kapelusz na głowie.

Paul Newman i Robert Redford grający dwóch jurnych rewolwerowców, którzy ochoczo rabują zielone jak marzenie dolary z ekspresów lub banków. Napotykający na swej drodze mnóstwo przygód. Lubimy ich cwaniactwo i przebiegłość. Butch jest głową wszystkich operacji. Mózgiem swojej grupy bandytów, których na bieżąco edukuje w sposób zabawny dla widza. Postać przez niego wykreowaną ciężko jednoznacznie określić negatywną. Mimo mało szlachetnego zajęcia, którym jest rabowanie,  posiada szlachetne serce. Jego kamrat to z kolei zupełnie inny biegun. W przeciwieństwie do Butcha, Sundance jest małomówny. Oddany przyjaciel, który ima się głównie zabijaniem wrogów. Fantastycznie się ogląda jak ten duet, choć tak od siebie różny, znajduję wspólny język. Dwóch typów spod ciemnej gwiazdy, którym kibicujemy. Ogląda się ich lekko, z niecierpliwością co do dalszych wydarzeń, oraz zdań, które wycedzą do rozmówców.

Tekst: Jakub Paciorek

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News