Nowy Jork – 10 magicznych miejsc, które cię zachwycą

Nowy Jork - poznaj 10 magicznych miejsc tego miasta!
Źródło: pixabay, Leonhard_Niederwimmer

Nowy Jork. Ta amerykańska metropolia to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na całym świecie. Miasto jest wymarzonym celem podróży dla wielu osób. Liczne muzea, restauracje czy inne atrakcje turystyczne, sprawiają, że każdego roku odwiedza je kilkadziesiąt milionów turystów. Poznaj 10 magicznych miejsc w Nowym Jorku. 

Nowy Jork – miasto o ciekawej historii

Miasto, które nigdy nie śpi, Wielkie Jabłko, Gotham… Określeń na Nowy Jork jest wiele.  To, także miasto o długiej historii Miasto zostało założone około 1624 roku przez holenderskich kolonistów. Jego początkowa nazwa to… Nowy Amsterdam!

Jakie jest 10 wyjątkowych miejsc, które warto zwiedzić w Nowym Jorku?

Nowy Jork to miejsce, które ma wiele do zaoferowania turystom. Jakie są najciekawsze atrakcje spośród setek miejsc, które warto zobaczyć w Wielkim Jabłku?

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Times Square

Tę nazwę słyszał praktycznie każdy Jedno z najpopularniejszych miejsc nie tylko w Nowym Jorku, ale i na świecie.  Co roku odwiedza je kilkadziesiąt milionów turystów. Times Square nazywane jest często Skrzyżowaniem Świata, centrum światowego przemysłu muzycznego. To rozświetlony przez miliony kolorów punkt zlokalizowany przy teatrze broadwayowskim, a zarazem jedno z najruchliwszych przejść dla pieszych na świecie. Często na wielkich, kolorowych billboardach znajdują się reklamy popularnych marek oraz artystów.

Most Brookliński – wizytówka Nowego Jorku

Most Brookliński To jeden z najpopularniejszych tego typu obiektów na całym świecie. Wybudowano go w 1883 roku, a jego całkowita długość wynosi aż 1834 metry. Łączy dzielnice Brooklyn i Manhattan, a dziennie przejeżdża przez niego ponad 100 tysięcy pojazdów. W przeszłości pośrodku mostu przebiegała nawet trasa kolejki miejskiej.

Most Brookliński często widnieje na pocztówkach czy znaczkach pocztowych. Pojawia się, także w wielu filmach, np. Idealny Facet, Godzilla oraz serialach, np. Plotkara.

Prom na Staten Island

Staten Island to wyspa mieszcząca się u wybrzeży Nowego Jorku. Wycieczka charakterystycznym, pomarańczowym promem cieszy się dużą popularnością wśród turystów, tym bardziej że jest bezpłatna. Można zobaczyć z bliskiej odległości jeden z symboli miasta – Statuę Wolności oraz podziwiać z oddali niesamowity widok wieżowców dolnego Manhattanu. Rejs trwa około 25 minut. Promy kursują przez 24 godziny na dobę w odstępie około 25 minut.

Na wyspie znajdują się, zarówno atrakcje kulturalne, hotele, zabytki oraz restauracje. Będąc na miejscu warto zobaczyć Fort Wadsworth, St. George Theatre, Richmond Town czy Sri Lankan Art & Cultural Museum.

Nowojorska Biblioteka Publiczna

(Ang. New York Public Library) to wyjątkowy obiekt kulturalno-naukowy na mapie Stanów Zjednoczonych. Jest jedną z największych bibliotek publicznych na świecie. Działa od 1895 roku. Jej gmach główny mieszczący się przy Fifth Avenue, warto odwiedzić, nawet jeśli nie jest się miłośnikiem nauki oraz książek! To prawdziwa architektoniczna perełka Nowego Jorku.  W miejscu tym kręcono wiele znanych filmów, chociażby Śniadanie u Tiffany’ego, Pogromcy duchów, Pojutrze.

Na kolekcję biblioteki składa się ponad 50 milionów woluminów zlokalizowanych w kilkudziesięciu oddziałach działających w Nowym Jorku. 

Top of the Rock. Nowy Jork widziany z góry!

Popularne miejsce, gdzie można zrobić spektakularne zdjęcia. Jest to ogromny taras z widokiem na cały Nowy Jork. Znajduje się pomiędzy 67 a ostatnim, 70 piętrem wieżowca Rockefeller Center, którego wysokość wynosi aż 260 metrów. Charakteryzuje go oryginalny wygląd nawiązujący do pokładu liniowca.

Budynek ten jest popularnym miejscem wśród turystów, także z innego powodu. To właśnie przed kompleksem drapaczy chmur kręcono kilka scen do filmu Kevin Sam w Nowym Jorku, a umieszczana nieopodal niego ogromna, kolorowa od lampek choinka, to symbol amerykańskich Świąt Bożego Narodzenia.

Nowy Jork – nie mogło zabraknąć Broadwayu

Nowy Jork to także miejsce dla fanów musicali. Broadway to prawdziwe miejsce kultury i sztuki. Składa się na niego kilkadziesiąt teatrów zlokalizowanych w dzielnicy Midtown w okręgu Manhattan. To jedno z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych tego typu miejsc na świecie. Popularnością dorównuje mu zaledwie kilka innych teatrów, np. londyński West End lub mediolańska La Scala. 

Historia tego miejsca jest długa i sięga około 1750 roku. Wtedy też powstał pierwszy teatr na Broadwayu.  

 

Harlem – inne oblicze Nowego Jorku

Harlem to jedna z dzielnic zlokalizowanych na Manhattanie. Miejsce jest punktem obowiązkowym na mapie Nowego Jorku dla wszystkich osób, które uwielbiają muzykę,  architekturę oraz sztukę. Znajdują się tutaj piękne, budynki, np. zabytkowe kościoły, kamienice oraz słynne domy z Brownstone. W Piątej Alei Harlemu można odwiedzić Apollo Theatre oraz Studio Museum, które są kolebką kultury i sztuki czarnoskórych, amerykańskich, niezależnych artystów.

High Line Park

Najpopularniejszym parkiem w Nowym Jorku jest zdecydowanie Central Park. Nie oznacza to, że w mieście nie znajdują się inne ciekawe miejsca tego typu. Jednym z nich jest High Line Park. Powstał w ciekawej lokalizacji, wzdłuż zachodniego Manhattanu, w miejscu dawnej linii kolejowej przebiegającej przez 22 przecznice Nowego Jorku. To prawie 2,5 km zieleni z miejscem do wypoczynku oraz pięknym widokiem na miasto, chociażby rzekę Hudson.

Znane dzielnice Nowego Jorku: Chinatown i Little Italy

Nowy Jork jest wielokulturowym miastem, w którym mieszka ponad sto różnych narodowości. Chinatown i Little Italy to miejsca, gdzie znajdują się liczne nawiązania do kultury chińskiej oraz włoskiej. Atutem są z pewnością małe, rodzinne restauracje serwujące regionalne dania pochodzące z tamtych zakątków świata.

Wyjątkowe muzeum w Nowym Jorku. Metropolitan Museum of Art

Nowy Jork to miasto, w którym znajduje się dziesiątki interesujących obiektów kulturalnych. Metropolitalne Muzeum Sztuki to zarówno największe, jak i najstarsze muzeum w Stanach Zjednoczonych.  Zlokalizowane jest na skraju Central Parku. Wśród licznych eksponatów i dzieł sztuki są obrazy Rafaela, Moneta, Vermeera, Renoira, van Gogha, Botticellego czy Rembrandta.

Można tam spotkać sztukę pochodzącą z różnych epok, od starożytnego Egiptu i Grecji, Bizancjum, aż po bardziej współczesne dzieła europejskich oraz amerykańskich mistrzów malarstwa czy rzeźby.

 

Dlaczego warto odwiedzić Nowy Jork?

Spośród znanych na całym świecie miast Nowy Jork jest prawdziwą turystyczną perełką. Znajdziemy tam zarówno wspaniałe bary i restauracje, jak i przepiękne zabytki oraz miejsca rozrywki. Jeśli chcesz odwiedzić magiczne miejsca, które zachwycą nawet najbardziej wymagającego podróżnika – Nowy Jork będzie świetnym pomysłem. 

 

KW

Zobacz też: Livigno – alpejski raj w Italii

Livigno – alpejski raj w Italii ☀️🇮🇹

 

5/5 - (3 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News