Nowe odkrycie NASA. Wyglądają jak urocze bąbelki, ale nimi nie są. Czym są „Superbubbles”?

Widok z satelity na fioletowe bąbelki

NASA zarejestrowała obrazy nowego zjawiska nuklearnego, które nazwano Superbubbles. Naukowcy twierdzą, że może mieć ono większą moc od Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Wielki Zderzacz Hadronów to największy na świecie akcelerator cząstek, znajdujący się w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy. Jednak w galaktyce NGC 3079, znajdującej się 67 milionów lat świetlnych od Ziemi odkryto tajemnicze struktury, które mają o 100 razy większą moc od europejskiego akceleratora.

Superbubbles są zbudowane z cząstek wysokoenergetycznych i rozciągają się na 4900 lat świetlnych po jednej stronie galaktyki i 3600 lat świetlnych na drugiej. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, Słońce rozciąga się na około dwa lata świetlne, więc Superbubbles są średnio około 2000 razy dłuższe niż nasz Układ Słoneczny – podaje Vice. Astronomowie nie są zgodni co do przyczyny pękania Superbubbles, ale sądzą, iż powstały one na wynik działania pola magnetycznego Czarnej Dziury.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


superbubble.jpg.653x0 q80 crop smart Nowe odkrycie NASA. Wyglądają jak urocze bąbelki, ale nimi nie są. Czym są „Superbubbles”?

Nowe zjawisko jest rzadko obserwowane w obcych galaktykach, jednak dobrze nam zanana Droga Mleczna ma własną wersję takich struktur o dużych rozmiarach, znaną jako bąbelki Fermiego.

Tekst: Aleksandra Siążnik

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News