Nowe badania. Kawałek pizzy jest lepszy na śniadanie niż miska płatków?

Pokrojona pizza i miska płatków śniadaniowych

Dobra wiadomość dla wszystkich fanów pizzy. Jak donosi jeden z amerykańskich dietetyków, kawałek pizzy jest zdrowszym wyborem śniadaniowym niż miska jednych z popularnych płatków śniadaniowych. Ale… czy na pewno?

Oczywiście nie możemy od razu wpadać w ekscytację, ponieważ jest tu ukrytych kilka haczyków. Zanim sięgnięcie po telefon i zamówicie swoją ulubioną pizzę, przeczytajcie artykuł do końca.

Pizza owszem może być lepsza na śniadanie niż płatki śniadaniowe, ale wszystko zależy od tego, o jakiej pizzy i jakich płatkach mówimy. Płatki przez zawarty w nich cukier są owiane złą śniadaniową sławą, jako produkt wysoce przetworzony. Równolegle oczywiście istnieją te pełnoziarniste, bogate w błonnik, o obniżonej zawartości cukru. Płatki owsiane, musli, otręby — wszystkie połączone z dodatkami bogatymi w białko mogą być śniadaniem, które zapewni wam energię na rozpoczęcie nowego dnia.

Co więcej, australijscy opublikowali ostatnio w czasopiśmie Nutrients badanie, gdzie zostało wykazane, że osoby jedzące płatki śniadaniowe mają niższe BMI, a ich dieta w ciągu dnia jest na ogół zdrowsza i zawiera więcej produktów pełnoziarnistych i błonnika.

Podobnie jest z pizzą. Możecie zamówić taką, która będzie wręcz ociekała tłuszczem — do 30 gram na jeden kawałek. Z drugiej strony, możecie zamówić pizzę na cienkim cieście, z warzywami i małą ilością złowrogiego tłuszczu.

Wniosek z tego jest jeden: jeśli na śniadanie jecie jedne z tych słodkich płatków śniadaniowych, wybór pizzy bogatej w warzywa, będzie korzystny dla waszego zdrowia. Ale jeśli jecie zdrowe płatki, jaglanki, czy inne owsianki, przesiadka na pizzę wcale nie będzie najlepszym rozwiązaniem.

Rate this post