Takie wnioski pojawiły się w raporcie opublikowanym na łamach International Journal of Cancer.
W badaniu finansowanym przez National Institutes of Health i National Institute of Environmental Health Sciences wzięło udział 46700 kobiet w wieku od 35 do 74 lat, u których zdiagnozowano raka piersi. Uczestniczki zostały poproszone o dostarczenie badaczom informacji dotyczących ich stylu życia, w tym nawyków pielęgnacyjnych.
Naukowcy odkryli, że kobiety, które przyznawały się do stosowania trwałej farby do włosów, a była to ponad połowa wszystkich badanych, posiadały o wiele większe ryzyko zachorowania na raka piersi niż te, które tego nie praktykowały.
Najbardziej narażaną grupą w kontekście farbowania, czy chemicznego prostowania włosów były kobiety czarnoskóre. Naukowcy tłumaczą to faktem, że zarówno farby, jak i substancje prostujące stosowane przez kobiety czarnoskóre i białoskóre posiadają inny skład, a włosy czarnoskórych kobiet na ogół są gęstsze, przez co mogą wchłaniać więcej barwnika, zwiększającego ryzyko zachorowania.
Naukowcy nie wiedzą jeszcze, który konkretny składnik farb oraz środków do prostowania może być winowajcą. Farby do włosów zawierają ponad 5000 różnych związków, a formuły ciągle się zmieniają. Ponadto, informacji na temat skutków ubocznych tych zabiegów wciąż nie ma wystarczająco, by na zawsze skreślić farby i inne środku upiększające z naszego życia. Warto być jednak uważnym!