Muzyka i malarstwo towarzyszą nam od dawien dawna. W przeciągu wieków zmieniały się style oraz tematy, które były poruszane przez artystów. Mimo to połączenie współczesnego gatunku muzyki z obrazami należącymi do kanonu polskiego malarstwa jest niewątpliwe wyjątkowe. Znacie projekt “Sztuka Rymotwórcza”?
To fanpage, na którym znajdziemy takie właśnie połączenie. Strona publikuje klasyczne polskie obrazy z umieszczonymi na nich fragmentami tekstów polskich klasyków z gatunku rap. Nie są one przypadkowo przypisane sobie. Teksty w pewien sposób nawiązują do zawartości obrazu, sprawiając, że stają się one w pewien sposób ich opisem. Opisem sytuacji, którą przedstawiają lub celnym komentarzem. Bywa śmiesznie, bywa poważnie, ale zawsze połączenia są świetnie dobrane. Mamy tu Aleksandra Gierymskiego z Firmą, Józefa Chełmońskiego z Fokusem, Olgę Boznańską z Fiszem czy Jana Matejkę i PRO8L3M.
Sama nazwa „Sztuka Rymotwórcza” również nie jest przypadkowa. To tytuł XVIII-wiecznego poematu dydaktycznego Franciszka Ksawerego Dmowskiego. Praca skupiała się na poezji epoki oświecenia w Polsce i miała być podręcznikiem dla szkół, jednakże stała się instrukcją dla poetów i czytelników poezji. Z pomocy dydaktycznej „Sztuka rymotwórcza” stała się ważnym dziełem literackim osiemnastowiecznej Polski.
Potrzebujesz MacBooka? Razem z ekspertami Lantre wybraliśmy maszynę dla ciebie 💻🍏👍
To właśnie mix klasyków rapu i klasyków malarstwa jest taki wyjątkowy. Niektóre tematy poruszane przez sztukę nie zmieniają się na przestrzeni wieków. I nie ma znaczenia, czy mówi o nich malarstwo, które możemy oglądać w muzeach czy rap słuchany na blokowiskach albo na koncertach.
Więcej na fanpage’u: www.facebook.com/sztuka.rymotworcza
tekst | Karol Sobczak