Categories: artfotografia

Nieznane zdjęcia z dzieciństwa Fridy

Frida Kahlo, znana ze swoich oryginalnych autoportretów malarka, która poświęciła życie pracy twórczej, dzisiaj zyskuje nowe oblicze. Wszystko to dzięki ujawnieniu serii niepublikowanych dotąd zdjęć, pochodzących z jej dzieciństwa i wczesnej młodości.

Ze zdjęć autorstwa ojca Fridy, Guillermo Kahlo, spogląda na nas pucołowata, roześmiana dziewczynka. Beztroska odbijająca się w spojrzeniu dziecka przyprawia o dreszcz, gdy zagłębimy się w koleje losu meksykańskiej malarki.

Frida Kahlo w młodośći marzyła o zostaniu lekarzem. Jej plany pokrzyżował groźny wypadek, w skutek którego doznała urazu kręgosłupa, miednicy i nóg – były złamane aż w jedenastu miejscach. Rozliczne obrażenia przykuły Kahlo do łóżka na wiele miesięcy, a czas spędzony na rekonwalescencji rozbudził w niej pasję do malarstwa. Odtąd Frida zaczęła przedstawiać siebie na nieskończonej ilości autoportretów. Ciągły ból fizyczny i burzliwe przeżycia osobiste (wojny małżeńskie z dwadzieścia lat starszym Diegiem Riverą) ukształtowały charakter prac Fridy.

Na jej obrazach widzimy poważną kobietę, która nigdy się nie uśmiecha. Kahlo patrzyła na siebie surowo – na swoich płótnach wygląda gorzej niż w rzeczywistości, podkreśla mankamenty urody oraz drobnymi symbolami wskazuje na towarzyszące jej całe życie cierpienie. Śmierć artystki pozostaje do dziś zagadką, spekuluje się, że malarka odebrała sobie życie, specjalnie przedawkowując leki.

Zdjęcia zrobione przez ojca przyszłej artystki, nieświadomej tego, co czeka ją w dorosłym życiu, zmuszają do refleksji i zastanowienia. Stanowią dokument życia i pasji Fridy Kahlo, pozostającej wzorem samozaparcia i wytrwałości.

tekst | Ada Olejnik

Komentarze
5/5 - (4 votes)
Klarysa Marczak

Recent Posts

Kreatywność – jak ją w sobie obudzić?

Czy zastanawialiście się kiedyś skąd biorą się dobre pomysły? Jak pisarze, malarze, naukowcy, muzycy tworzą…

2 dni ago

Kasia Babis wyśmiewa chorych psychicznie? Internet zawrzał

Kasia Babis jest osobą znaną przede wszystkim po lewej stronie politycznej barykady. Ale choć na…

3 dni ago

DOPPELGÄNGER. SOBOWTÓR nowy film Jana Holoubka

"Doppelgänger. Sobowtór", to najnowszy film Jana Holoubka. Jeszcze nie możemy się otrząsnąć po niesamowitym serialu…

3 dni ago

Czy Dawid Podsiadło, Michał Szpak i Nergal sprawią, że kościoły opustoszeją?

Dawid Podsiadło wypowiedział się ostatnio na temat planowanego dokonania aktu apostazji, co po raz kolejny…

4 dni ago

Co warto wiedzieć o stołach loftowych?

Loftowe wnętrza to otwarte przestrzenie, stalowe elementy konstrukcyjne, neutralne kolory i minimalizm. Idealnie będą się…

5 dni ago

Kim jest nowy Wiedźmin? 5 najlepszych ról Liama Hemswortha

Wiadomość o zmianie tytułowego Wiedźmina w serialu Netflixa zszokowała miłośników sagi będącej adaptacją bestselerowej serii…

1 tydzień ago