Nieznane zdjęcia z dzieciństwa Fridy

Frida Kahlo, znana ze swoich oryginalnych autoportretów malarka, która poświęciła życie pracy twórczej, dzisiaj zyskuje nowe oblicze. Wszystko to dzięki ujawnieniu serii niepublikowanych dotąd zdjęć, pochodzących z jej dzieciństwa i wczesnej młodości.

Ze zdjęć autorstwa ojca Fridy, Guillermo Kahlo, spogląda na nas pucołowata, roześmiana dziewczynka. Beztroska odbijająca się w spojrzeniu dziecka przyprawia o dreszcz, gdy zagłębimy się w koleje losu meksykańskiej malarki.

Frida Kahlo w młodośći marzyła o zostaniu lekarzem. Jej plany pokrzyżował groźny wypadek, w skutek którego doznała urazu kręgosłupa, miednicy i nóg – były złamane aż w jedenastu miejscach. Rozliczne obrażenia przykuły Kahlo do łóżka na wiele miesięcy, a czas spędzony na rekonwalescencji rozbudził w niej pasję do malarstwa. Odtąd Frida zaczęła przedstawiać siebie na nieskończonej ilości autoportretów. Ciągły ból fizyczny i burzliwe przeżycia osobiste (wojny małżeńskie z dwadzieścia lat starszym Diegiem Riverą) ukształtowały charakter prac Fridy.

Super oferta NIKE

JD Sports wchodzi do Polski i kusi ofertami na produkty NIKE. Link w artykule.

Na jej obrazach widzimy poważną kobietę, która nigdy się nie uśmiecha. Kahlo patrzyła na siebie surowo – na swoich płótnach wygląda gorzej niż w rzeczywistości, podkreśla mankamenty urody oraz drobnymi symbolami wskazuje na towarzyszące jej całe życie cierpienie. Śmierć artystki pozostaje do dziś zagadką, spekuluje się, że malarka odebrała sobie życie, specjalnie przedawkowując leki.

Zdjęcia zrobione przez ojca przyszłej artystki, nieświadomej tego, co czeka ją w dorosłym życiu, zmuszają do refleksji i zastanowienia. Stanowią dokument życia i pasji Fridy Kahlo, pozostającej wzorem samozaparcia i wytrwałości.

frida-kahlo-bukiet-kwiatów frida-kahlo-dziecko frida-kahlo-kapelusz-zabawka frida-kahlo-krzesło-dziecko frida-kahlo-posąg frida-kahlo-rodzina-1 frida-kahlo-siostry frida-kahlo-uśmiech młoda-frida-kahlo

tekst | Ada Olejnik

5/5 - (4 votes)

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News