Niesłyszane dotąd demo „Starman” Davida Bowiego zostanie wystawione na aukcji

Mężczyzna w kolorym kombinezonie na czerwonym tle

W sieci został udostępniony jedynie fragment nagrania, które wiele dekad było uznane za zaginione.

NME poinformowało, że demo zawierające jedną z pierwszych wersji utworu Starman zostanie w tym tygodniu wystawione na aukcji. Utwór w wersji demonstracyjnej został nagrany w 1971 roku przez Bowiego i gitarzystę Micka Ronsona. Ten z kolei pożyczył nagranie swojemu kumplowi Kevinowi Hutchinsonowi, który chciał się nauczyć grać ten kawałek. Demo, które zawiera także próbne wersje utworów Moonage Daydream czy Hang Onto Yourself przeleżało kilkadziesiąt lat na strychu Hutchinsona.

Teraz gdy mam 65 lat, jestem naprawdę pod wrażeniem, jak dobrze brzmi ten utwór. Wtedy, pamiętam, że pomyślałem: może być. Wiecie, jak to jest, gdy ma się 16 lat, nic nie robi na nikim wrażenia.

Na nagraniu, które zostanie wystawione na licytację, gdy kończy się utwór, można usłyszeć Davida, który mówi Ronsonowi, że nie skończył jeszcze i żeby nie wyłączał nagrywaniaPoczekaj, to jeszcze nie koniec.

Dom aukcyjny, w którym zostanie wystawiona kaseta z nagraniem, przewiduje, że demo zostanie sprzedane za ponad 10 tysięcy funtów.

Rozmawialiśmy z ekspertem twórczości Bowiego i jesteśmy pewni, że ta kaseta zawiera bardzo wczesną, a być może pierwszą wersję Starmana. Wokół tego ponadczasowego klasyka krąży wiele mitów. Na kasecie słyszmy prawdziwie piękną i surową wersję utworu, które pomaga zrozumieć, jak wyglądał proces twórczy Bowiego.

Czytaj również: David Bowie w latach 80. otrzymał propozycję zagrania w filmie z Jamesem Bondem

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News