Powszechny odbiór sztuki japońskiej ogranicza się do zniekształconej wiedzy o jej popkulturowej wersji. O tym, że Kraj Kwitnącej Wiśni ma artystycznie do powiedzenia znacznie więcej udowadnia wystawa „Logiczna emocja”.
Akihisa Hirata, wstępna wizualizacja pracy Häm, 2014
Teppei Kaneuji, Biały wyciek (Przedmioty nagromadzone nr 10), 2010, instalacja, 181 × 176 × 75 cm, © Teppei Kaneuji, dzięki uprzejmości ShugoArts
Shinji Ogawa, Mleczna korona, 2007, akryl na płótnie, 18 × 26 cm, Kolekcja MOCAK-u
Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie postanowiło przygotować wystawę prezentującą 14 japońskich artystów z różnych dziedzin. Do obejrzenia będą prace z zakresu m.in. fotografii, malarstwa, rysunku, mangi, rzeźby, instalacji, wideo, ceramiki i plakatu. Organizatorzy, już na przykładzie nazwy wystawy zestawiającej dwa przeciwstawne pojęcia, pokazują, że postrzegają sztukę japońską jako kompilację kontrastów.
Punktem wyjścia są konceptualne fotografie i obrazy Kojiego Enokury, artysty zaliczanego do kierunku Mono-ha, kładącego nacisk na logikę i precyzję języka wypowiedzi artystycznej. Zdjęcia fotografa młodszego pokolenia, Taijiego Matsuego prezentują widoki z lotu ptaka wybranych obszarów Japonii, co można uznać za próbę zmiany rzeczywistości w abstrakcyjny, płaski obraz. Pochodzące z Kolekcji MOCAK-u szczegółowe rysunki oraz obraz autorstwa Shinji’ego Ogawy przedstawiają wybrane elementy europejskiej rzeczywistości przez pryzmat Japonii. „Nieme” plansze Yuichi Yokoyamy są klasycznym przykład mangi, ukazującym opowieść pozornie pozbawioną akcji, w której z ust geometrycznie narysowanych postaci wychodzą puste dymki. Na uwagę zasługuje także abstrakcyjna konstrukcja, złożona z tysięcy połączonych ze sobą czerwonych słomek, którą stworzył architekt Akihisy Hirata. Do oryginalniejszych obiektów należy bez wątpienia ten autorstwa Noe Aoki. To instalacja, składająca się z niewielkich stert kostek mydła, spiętych za pomocą stalowych linek, przywołująca obraz japońskich gór.
Przygotowana wspólnie z Japan Foundation wystawa pokazywana była wcześniej w Museum Hau Konstruktiv w Zurychu. Ta z Krakowa uzupełniona jest o prace Shinjiego Ogawy. Szukając sposobu na dowiedzenie się o sztuce japońskiej czegoś, co pozwoli Wam wyjść poza schemat, nie możecie przegapić tego projektu.
Wernisaż odbędzie się 12.02., a sama wystawa dostępna będzie od 13.02. do 26.04. 2015r.