#1 Kežmarská chata
W 1974 roku w pożarze spłonęło schronisko Kežmarská chata w Dolinie Białych Stawów. Stowarzyszenie Kežmarská chata wyszło z inicjatywą międzynarodowego konkursu na projekt schroniska, które stanie w tym samym miejscu, co należący już do historii hotel.
Wśród projektów, które zwracają szczególną uwagę jest praca studia Atelier 8000, które od 1989 roku tworzą Martin Krupauer i Jiříi Střítecký. Monolityczny, szklany sześcian zaskakuje nietypową konstrukcją i pomysłem na maksymalne wykorzystanie energii słonecznej.
#2 S-House
Projekt architekta pochodzącego z Tokio – Yuusuke Karasawa jest wyjątkowy pod dwoma względami. Oprócz niezwykłego wyglądu (ściany domu wykonane są ze szkła), architekt zapewnił mieszkańcom niemalże całkowity brak prywatności. Pomieszczenia, których przechodnie nie są w stanie dosięgnąć wzrokiem, znajdują się jedynie na najniższym poziomie – pod ziemią.
#3 Cliff House
Dom zawieszony na klifie nad oceanem. Autorem pomysłu jest australijskie studio Modscape, specjalizujące się w tworzeniu domów modułowych. Cliff House to pięciopoziomowy dom, który nie zaburza pięknego, australijskiego krajobrazu, a wtapia się w powierzchnię klifu tworząc spójną całość. Wejście do budynku i garaż znajdują się na najwyższym piętrze. Architekci podkreślają, że wnętrze domu powinno być urządzone w minimalistyczny sposób, tak by nie odwracać uwagi od największego atutu tego miejsca – widoku.
#4 Birkegade Hedonistic Penthouses
Julien De Smedt Architects (JDS) to firma zajmująca się projektami architektonicznymi i designem. Studio JDS założone zostało przez Juliena De Smedta i aktualnie posiada trzy oddziały – w Szanghaju, Brukseli i Kopengadze. Projekt Hedonistic Rooftop Penthouses został zrealizowany na dachu jednego z kopenhaskich apartamentowców. Ogród został stworzony z myślą o mieszkańcach gęsto zaludnionego obszaru miasta, którzy nie mają zbyt wielu okazji do kontaktu z naturą. Hedonistic Rooftop Penthouses posiada platformę widokową, park i miejsce przeznaczone do gier i zabaw.
#5 Gen Y
W 2007 roku z inicjatywy trzech projektantów – Chrisa Bosse’a, Tobiasa Wallissera i Alexandra Riecka powstało studio LAVA. Firma w swoich pomysłach wykorzystuje najnowsze technologie, by tworzyć projekty przyjazne środowisku. Gen Y to projekt hostelu dla młodzieży w Bayreuth. Budynek nawiązuje do tzw. Generacji Y (także kształtem konstrukcji), która – jak mówi Tobias Wallisser – oczekuje od hotelu czegoś więcej niż tylko czystego łóżka i prysznica. Istotne są również design, dostęp do rozrywki, miejsc wypoczynku, widoki, etc. Oprócz symbolicznego znaczenia, konstrukcja w kształcie litery Y umożliwia także łatwy dostęp do boisk, ogrodów i zapewnia wspaniały widok.
tekst | Judyta Licznerska