Categories: trendy

#nfcdab we Wrocławiu!

Biennale Sztuki Cyfrowej zainicjuje cykl eksperymentalnych wystaw, w ramach których prace artystów będą dystrybuowane za pośrednictwem znaczników NFC. Małych nalepek, do których wystarczy zbliżyć telefon, aby pobrać dane, krótkie informacje, czy link internetowy.

Absolutny minimalizm formy prezentacji plus niewielka cena Tagu sprawiają, że praktycznie każdy jest w stanie zmaterializować własną koncepcję lub przekaz, wykorzystując ideę Do it Yourself.

Po raz pierwszy na taką skalę układy scalone zostaną wykorzystane nie jako dodatek kodujący nadprogramowe informacje o dziele, ale do samej jego ekspozycji.

Podczas trwania wystaw swoje dokonania zaprezentuje blisko stu niezwykle ciekawych artystów z kilkunastu krajów świata, którzy wcześniej zgłosili prace w ramach otwartego naboru przeprowadzonego na portalach internetowych Tumblr i Facebook.

Inauguracja imprezy odbędzie się w piątek, 3 października, na wrocławskim skwerze przy kawiarni Kalambur (na rogu ulic Kuźniczej i Uniwersyteckiej). Będzie to wernisaż pokazu „Jestem tu zawsze dla Ciebie, nieważne miejsce i czas”, stanowiący próbę zaprezentowania wielości postaw twórczych artystów tworzących w sieci. Umożliwi on prześledzenie aktualnych kierunków sztuki cyfrowej online, trendy ekspresji wizualnej i sztuki generatywnej. Da też wgląd w sposoby, w jakie artyści wykorzystują rozmaite programy, sieciowe boty oraz narzędzia programistyczne.

Tego samego dnia, aż do końca trwania festiwalu, w tramwajach linii 7 można będzie znaleźć znaczniki NFC, rozmieszczone w ramach projektu „Od A do B i z powrotem”, przygotowanego przez Zsolta Mesterhazego, z holenderskiej fundacji Browser Based we współpracy z Wrocławskim Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym i NFCW Project.

Również w piątek odbędą się zrealizowane we współpracy z Galerią Entropia warsztaty prezentujące koncepcję otwartej komunikacji „NFCDD”. Jest ona wstrzyknięciem informacji, kultury i sztuki bazującej na Internecie w publiczną realną przestrzeń przy pomocy technologii NFC.

Sobotnia prezentacja pt: „Napisz mi/Przeczytaj mnie” w Przejściu Garncarskim skupi się na ekspresji tekstowej, poezji wizualnej i innych minimalistycznych formach przekazu pisemnego, które można zawrzeć w 100 znakach. Stanowi więc ukłon w stronę wczesnego, tekstowego internetu.

Ostatni oficjalny pokaz odbędzie się w parku na Wyspie Słodowej i jest zatytułowany „facebook.art@park”. Jest to próba prezentacji innowacyjnych postaw i działań artystów obecnych „na fejsie”.

 

 

 

César_Escudero_Andaluz-captura_de_pantalla

 

Domenico_Dom_Barra-Pixel_Pixel

 

Miyo_Van_Stenis-Post_It_Desktop_Feedback

 

Tibor_Horvath-Guest_of_Honor

 

 

(na podstawie materiałów prasowych)

Komentarze
Rate this post
kris

Recent Posts

Dlaczego seksowna bielizna powinna znaleźć się w Twojej garderobie?

Zaprojektowana przede wszystkim z myślą o Tobie, spełnia fantazje i wymagania ciała – seksowna bielizna…

13 godzin ago

Margot Robbie i Ryan Gosling jako żywi Barbie i Ken

Postać Barbie funkcjonuje w umysłach dzieci i dorosłych już parę dekad. Blond włosy, różowe ubrania…

1 dzień ago

Jacquemus powraca na jesień 2022

Przez ostatnie lata, Jacquemus stał się synonimem niepowtarzalnej, francuskiej mody. Od momentu, gdy osadził modelki…

2 dni ago

Spike Jonze – ułożony szaleniec

„What will he do next? Whatever the fuck I want” – słowa Bama Margery, współtwórcy „Jackassa” idealnie pasują do Jonzego. Chciałbym być jak…

3 dni ago

Bariera dźwięku a pierwsze wrażenie

W świecie podziałów na wysokich i niskich, ładnych i brzydkich, od zarania dziejów rysuje się…

3 dni ago

Czapka z daszkiem – rodzaje i przykłady stylizacji

Pozornie każda czapka z daszkiem jest taka sama, jednak nie do końca jest to prawdą.…

4 dni ago