Naukowcy twierdzą, że powinniśmy pracować tylko cztery dni w tygodniu

Dziewczyna usypiająca nad komputerem

Eksperci sugerują, że wszystkim żyłoby się lepiej, gdybyśmy pracowali tylko cztery dni w tygodniu, a płaca minimalna była wyższa.

Obecnie gospodarka boryka się z kryzysem produktywności. W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano minimalny wzrost wydajności pracy. By odwrócić tę patową sytuację, naukowcy opracowali sprytny plan.

Badania wykazały, że jeśli spróbowalibyśmy przejść do czterodniowego tygodnia, podnosząc jednocześnie płace, to do 2030 roku, wszystkim byłoby o wiele lepiej. Zmniejszyłoby się zmęczenie pracowników, zwiększyłaby się mobilizacja i dodatkowo — satysfakcja w postaci pieniędzy otrzymywanych za wykonane zadania.

Pierwszymi chętnymi do wprowadzenia nowego trybu pracy są Anglicy, którzy, jak się okazuje — pracują najdłużej, jeśli chodzi o liczbę godzin w tygodniu, a mimo to są mniej produktywni niż Niemcy, czy Francuzi, którzy w ciągu czterech dni są w stanie wyprodukować to samo, co Anglia w pięć.

Brytyjscy politycy mówią, że może być to kolejny ważny krok w walce o produktywność — w XIX wieku związki zawodowe walczyły o 8-godzinny tryb pracy, w XX wieku przegłosowane zostało prawo do dwudniowego weekendu i płatnego urlopu. Czy w XXI wieku uda się wprowadzić czterodniowy tydzień pracy? Życie byłoby piękne!


HIRO Technologia. Porównanie Sonos ACE i AirPods Max.

Oceń artykuł. Autor się ucieszy

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News