Naukowcy opracowali badanie krwi, które może przewidzieć, kiedy ktoś umrze

Trzy próbówki z krwią

Specjaliści z Niemiec odkryli w ludzkiej krwi kilkanaście biomarkerów, które, jak uważają, mogą mieć wpływ na ryzyko śmierci.

Opracowane badanie krwi może przewidzieć, czy ktoś umrze w trakcie następnej dekady. Przełom w tworzeniu badania nastąpił po przebadaniu 44 tysięcy osób, analizując 14 czynników, jak odporność, czy poziom glukozy.

Korzystając z informacji zebranych z biomarkerów, naukowcy byli w stanie przewidzieć – z 83% dokładnością, czy ktoś umrze w ciągu najbliższych 2-16 lat.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Communications. Naukowcy z Instytutu Biologii Starzenia imienia Maxa Plancka przeanalizowani krew tysięcy dorosłych w wieku od 18 do 109 lat.

Najpierw wyniki krwi zostały przebadane na konwencjonalnych czynnikach śmierci jak BMI, ciśnienie krwi, czy palenie. Następnie wykorzystane zostały biomarkery z nowego badania krwi.

Uczestnikom zostały przyznane punktacje od -2 do +3. Im wyższa liczba, tym większe prawdopodobieństwo, że dana osoba umrze wcześniej. Testy kontrolne, które odbywały się w ciągu następnych 2-16 lat, wykazały, że zmarło ponad 5000 uczestników.

Nowe badanie nie będzie prawdopodobnie dostępne podczas zwykłych wizyt kontrolnych, przeprowadzonych raz na jakiś czas. Wszystko pozostaje nadal w fazie testów. Mielibyście odwagę wykonać takie badanie?

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News