Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w walce z plastikiem. Czy PDK to plastik przyszłości?

Wysypisko śmieci

Problem nadmiaru odpadów zaczął się już dawno wymykać spod kontroli, do tego stopnia, że właściwie trudno o znalezienie miejsca na świecie bez ani kawałka śmiecia.

Naukowcy wciąż szukają sposobów na zmniejszenie tego problemu i pomimo tragicznego stanu, w jakim się znajdujemy, wciąż istnieje nadzieja, że go rozwiążemy. W ostatnich dniach, naukowcy z laboratorium w Berkeley odkryli coś, co może na zawsze zmienić historię plastiku.

Często słyszymy wymówki, typu: co z tego, że kupuje rzeczy w plastikowych opakowaniach, przecież zostanie on poddany recyklingowi. Otóż sprawa recyklingu nie jest tak prosta, jak mogłoby się nam wydawać. Istnieje tak wiele różnych typów recyklingu, że nie jest możliwe umieścić wszystkich plastikowych opakowań w jednym miejscu i je przetopić po to, by stworzyć nowe opakowania. Różne rodzaje tworzyw sztucznych muszą być poddawane różnym technikom recyklingu, a niektóre z nich są dość kosztowne.

Oferta pracy w HIRO

Szukamy autorów / twórców kontentu. Tematy: film, streetwear, kultura, newsy. Chcesz współtworzyć życie kulturalne twojego miasta? Dołącz do ekipy HIRO! Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej


Zespół kierowany przez Bretta Helmesa prowadzi właśnie badania nad nowym rodzajem plastiku, który może być poddawany recyklingowi bez końca i nadal pozostawać w doskonałej formie.

infinitely recyclable plastic berkeley lab 5cdbc3c1c140c 700 Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w walce z plastikiem. Czy PDK to plastik przyszłości?

Prawda jest taka, że większość tworzyw sztucznych nigdy nie zostanie poddana recyklngowi, ale odkryliśmy nowy sposób tworzenia plastiku, który bierze pod uwagę proces recyklingu z perspektywy molekularnej – mówi Peter Christensen, główny autor projektu.

Największym problemem związanym z obecnymi tworzywami sztucznymi, jest fakt, że substancje chemiczne dodawane do nich, tak by były bardziej elastyczne lub twardsze, pozostają w plastiku nawet po przetworzeniu go w zakładzie recyklingu.

infinitely recyclable plastic berkeley lab 5cdbd3acec9c3 700 Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w walce z plastikiem. Czy PDK to plastik przyszłości?

W przeciwieństwie do tradycyjnego plastiku, monomery PDK można odzyskiwać i izolować od każdego zawartego w nim związku chemicznego po zanurzeniu materiału w wysoce kwaśnym roztworze.

Jeśli ten rodzaj nieskończenie przetwarzanego plastiku wejdzie na rynek, być może będzie to pierwszy moment, w którym spojrzymy na plastik w bardziej pozytywnym świetle. Mimo to, pamiętajmy, że tworzenie plastikowych opakowań wymaga olbrzymiej ilości energii i zasobów, więc bez względu na ten wynalazek, powinniśmy skoncentrować się na znalezieniu sposób na jego całkowitą eliminację lub przynajmniej znaczące zmniejszenie.

infinitely recyclable plastic berkeley lab 5cdbc3ccb7330 700 Naukowcy dokonali przełomowego odkrycia w walce z plastikiem. Czy PDK to plastik przyszłości?

Rate this post

Lubisz nas? Obserwuj HIRO na Google News